Arkadiusz Waloch


Arkadiusz Waloch, urodzony 21 listopada 1932 roku w Poznaniu, jest renomowanym polskim malarzem oraz rysownikiem, który pozostawił znaczący ślad w dziedzinie sztuki. Wieloletnia praca pedagogiczna w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem dowodzi jego pasji do nauczania i kształcenia młodych artystów.

Jako artysta, Waloch zyskał uznanie za swoje unikalne podejście do sztuki oraz zdolność do inspirowania innych. Jego wpływ na społeczność artystyczną w Polsce jest nie do przecenienia.

Życiorys

Arkadiusz Waloch to artysta o bogatej historii edukacyjnej i twórczej. W latach 1953–1955 odbył naukę w zakresie grafiki propagandowej w filii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ukończenie studiów oznaczał dyplom, który uzyskał w 1961 roku w pracowni prowadzonej przez prof. Emila Krchę.

Od 1959 roku jego miejsce zamieszkania to Zakopane, gdzie artysta rozpoczął swoją karierę pedagogiczną. W 1961 roku Waloch podjął się pracy w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, w którym prowadził własną pracownię rysunku i malarstwa. W jego aktywności zawodowej warto zaznaczyć, że przez dekadę zasiadał w Zarządzie Okręgu ZPAP, a przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa. Dodatkowo był członkiem Miejskiej Rady Narodowej w Zakopanem.

W lat 1963–1972 artysta kierował galerią „Pegaz”, a także prowadzi swoją autorską galerię w Zakopanem. Już od 1960 roku, kiedy to miała miejsce jego pierwsza wystawa w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, Waloch miał okazję prezentować swoje obrazy na licznych wystawach indywidualnych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jego twórczość mogła być podziwiana w takich krajach jak Francja, Czechosłowacja, Norwegia, Niemcy, czy Finlandia.

W czerwcu 2010 roku w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego w Zakopanem zorganizowano jubileuszową wystawę zatytułowaną „Arkadiusza Walocha – Malarstwo. 50 lat pracy twórczej”. Tematyka jego obrazów koncentruje się głównie na pejzażach tatrzańskich, portretach rodziny oraz autoportretach. Ponadto, szczególne uznanie artysta zdobył dzięki tzw. „cyklowi papieskiemu”, w którym uwiecznił wizerunki Jana Pawła II.

Życie prywatne

Życie prywatne Arkadiusza Walocha ściśle związane jest z jego bliskimi. Jego żoną jest Anna Waloch, która pełniła funkcję dyrektora w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem przez okres od 1968 do 2007 roku.

Interesującym aspektem jego życia jest także rodzinna relacja z Maciejem Berbeką, znanym himalaistą, który był jego wujkiem. Życie i osiągnięcia tej rodziny są wciąż aktualne i budzą zainteresowanie w środowisku sportowym.

Przypisy

  1. Wspomnienia o Maćku Berbece. zsp-kenar.pl.
  2. Wystawa: Arkadiusz Waloch – Malarstwo 50 lat pracy twórczej, strona internetowa Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem.

Oceń: Arkadiusz Waloch

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:19