Władysław Janicki


Władysław Janicki urodził się 27 maja 1953 roku w Poznaniu, a zmarł 12 czerwca 2014 roku w tym samym mieście.

Był on niezwykle utalentowanym polskim tancerzem i choreografem, który wniósł znaczący wkład w świat sztuki tanecznej w Polsce.

Życiorys

Władysław Janicki jest uznawanym artystą baletowym, który swoją edukację rozpoczął w Państwowej Szkole Baletowej w Poznaniu. Po jej ukończeniu natychmiast rozpoczął współpracę z Polskim Teatrem Tańca, gdzie został zatrudniony przez znanego choreografa, Conrada Drzewieckiego. W jego repertuarze znalazły się znane balety, w tym: Cudowny mandaryn, Divertimento, Sonata na dwa fortepiany, Modus vivendi, Epitafium dla Don Juana, Odwieczne pieśni, Krzesany oraz Zemsta.

Od 1978 roku związał się z Wrocławiem, gdzie wystąpił m.in. w spektaklach Spor oraz Hamlet, które były reżyserowane przez Henryka Tomaszewskiego. W 1979 roku rozpoczął pracę w Operze Wrocławskiej, a od 1982 roku znów stał się częścią Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, gdzie miał okazję zaprezentować swoje umiejętności w spektaklu Yesterday.

W latach 90. XX wieku Janicki skoncentrował się na choreografii oraz reżyserii, stopniowo ograniczając swoje występy taneczne. Jego debiut choreograficzny miał miejsce prawdopodobnie w 1982 roku, kiedy to zrealizował spektakl Spartalino dla Teatru Kalambur we Wrocławiu, pod kierownictwem Bogusława Litwińca. W 1986 roku stworzył choreografię do przedstawienia Trzy świnki w poznańskim Teatrze Lalki i Aktora Marcinek, gdzie na stałe związał się z tą instytucją, współpracując m.in. z Januszem Ryl-Krystianowskim oraz Krystyną Meissner.

Janicki jest autorem choreografii do wielu sztuk, takich jak: Czerwony Kapturek, Pierścień i róża, Bulwar czarownic, Ja, Feuerbach, Ribidi, Rabidi, Knoll, Szałaputki, Bajka o czasie, Bajka o szczęściu oraz Calineczka. Na koniec swojej kariery, stworzył przedstawienie Piękna i Bestia dla Teatru Lalek Rabcio w Rabce, które miało swoją premierę 28 kwietnia 2014 roku. Jest osobą, która znacznie wpłynęła na rozwój polskiego baletu i teatru.

Nagrody i wyróżnienia

W ciągu swojej kariery Władysław Janicki zdobył szereg prestiżowych nagród oraz wyróżnień, które świadczą o jego umiejętnościach oraz wkładzie w rozwój sztuki teatralnej.

  • 1993: wyróżnienie za opracowanie ruchu scenicznego w spektaklu Rycerz niezłomny na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu,
  • 1996: nagroda Wojewody Toruńskiego za choreografię do przedstawienia Zaczarowane jezioro w Teatrze im. Wiliama Horzycy w Toruniu,
  • 1997: nagroda za choreografię do przedstawienia Rycerz niezłomny na II Bienniale Lalki w Lublinie,
  • 2004: wyróżnienie honorowe za choreografię do przedstawienia Kopciuszek na XI Międzynarodowych Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalek,
  • 2007: nagroda za choreografię do przedstawień: Pozytywka i Stoi na stacji lokomotywa na XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu.

Przypisy

  1. Władysław Janicki, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (autorzy) [dostęp 08.04.2021 r.]
  2. Stefan Drajewski, Władysław Janicki, tancerz i choreograf, nie żyje, w: Głos Wielkopolski, 13.06.2014 r., s.39

Oceń: Władysław Janicki

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:13