Henryk Rot


Henryk Rot to postać, której życie i osiągnięcia są niezwykle ważne dla polskiej nauki prawniczej. Urodził się 8 sierpnia 1926 roku w Poznaniu, a swoje życie zawodowe związał z prawem.

Był wybitnym prawnikiem oraz teoretykiem prawa, a także nauczycielem akademickim, który przekazywał swoją wiedzę kolejnym pokoleniom studentów. W swoim dorobku miał tytuł profesora nauk prawnych, co podkreśla jego znaczenie w środowisku akademickim. Warto również wspomnieć, że pełnił funkcję senatora III kadencji, co pozwoliło mu na wpływanie na legislację i kwestie prawne w Polsce.

Henryk Rot zmarł 8 lipca 1995 roku we Wrocławiu, pozostawiając po sobie znaczny wkład w rozwój polskiego prawa oraz nauki o prawie.

Życiorys

Henryk Rot to osoba, która odegrała znaczącą rolę w historii Polski. W okresie II wojny światowej był zaangażowany jako członek Armii Krajowej, co świadczy o jego aktywności w dążeniu do niepodległości. Po zakończeniu wojny, w latach 1945–1952 miał doświadczenie jako robotnik w różnych przedsiębiorstwach przemysłowych oraz kolejowych. Warto również zaznaczyć, że w 1949 roku ukończył szkołę średnią we Wrocławiu.

W 1953 roku Rot uzyskał dyplom na Wydziale PrawaUniwersytetu Wrocławskiego. Po ukończeniu studiów podjął pracę jako asystent w Katedrze Teorii Państwa i Prawa, co otworzyło przed nim możliwość dalszego rozwoju naukowego. W 1960 roku obronił pracę doktorską, której temat brzmiał „Akty normatywne rad narodowych i ich prezydiów”. Tematyka ta była pod opieką naukową znanego profesora Franciszka Longchampsa de Bérier.

Od 1960 do 1972 roku pełnił funkcję adiunkta. W 1969 roku stopień doktora habilitowanego nauk prawnych zdobył w zakresie teorii państwa i prawa. Jego rozprawa habilitacyjna nosiła tytuł „Jedność i podziały systemu prawa socjalistycznego”. W 1972 roku został docentem w Instytucie Nauk Prawno-Ustrojowych, a do 1981 roku pełnił rolę profesora nadzwyczajnego. Ostatecznie, w 1990 roku, uzyskał tytuł profesora zwyczajnego, co potwierdza jego ogromny wkład w środowisko akademickie.

Podczas swojej kariery naukowej Henryk Rot prowadził intensywne badania w dziedzinie prawa, koncentrując się na źródłach prawa, procesie legislacyjnym oraz typologii aktów prawotwórczych. Interesował się również kodyfikacją prawa. Od 1961 do 1989 roku był członkiem Zespołu Badań Rad Narodowych w Instytucie Nauk Prawnych PAN i pełnił funkcję kierownika grupy badawczej. Wprowadzał swoje idee także poprzez redakcję czasopisma „Problemy Rad Narodowych”. Jego dorobek naukowy obejmował ponad 200 publikacji związanych z prawoznawstwem i informatyką prawniczą.

Rot działał w wielu towarzystwach naukowych, takich jak Towarzystwo Wiedzy Powszechnej i Polskie Towarzystwo Cybernetyczne, a także w sekcji polskiej International Association of Philosophy of Law and Social Philosophy. Jego działalność nie ograniczała się jedynie do akademii; pisał także artykuły dla różnych czasopism, w tym „Polityka”, „Prawo i Życie” oraz „Przegląd Kulturalny”.

W latach 1984–1988 pełnił funkcję przewodniczącego miejskiej rady narodowej we Wrocławiu. W 1993 roku został wybrany na senatora III kadencji z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej w województwie wrocławskim. W parlamencie był zaangażowany w działalność Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego oraz innych komisji, gdzie w szczególności przewodniczył pracom nad projektami ustaw.

Henryk Rot zmarł 8 lipca 1995 roku w trakcie pełnienia swoich obowiązków senatorskich. Pięć dni później stwierdzono wygaśnięcie jego mandatu. W życiu prywatnym był żonaty z Romualdą i miał dwoje dzieci. Ostatnie miejsce spoczynku znalazł na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, co pozostaje świadectwem jego związku z Wrocławiem oraz jego wkładu w życie społeczne i naukowe tego miasta.

Wybrane publikacje

Henryk Rot był autorem wielu znaczących publikacji, które miały wpływ na rozwój nauk prawnych oraz administracyjnych w Polsce. Oto kilka z jego wybranych prac:

  • Akty normatywne rad narodowych i ich prezydiów, Wydawnictwo Prawnicze, Warszawa 1962,
  • Wstęp do nauk o państwie i prawie. Część II, Uniwersytet Wrocławski, Wrocław 1966,
  • Elementy teorii prawa, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1975,
  • Akty normatywne terenowych organów władzy i administracji państwowej (współautor: Kazimierz Siarkiewicz), PWN, Warszawa 1977,
  • Problemy kodyfikacji prawa PRL, Ossolineum, Wrocław 1978,
  • Ogłaszanie aktów prawotwórczych (ujęcie komparatystyczne), „Acta Universitatis Wratislaviensis. Prawo”, t. 206/1992, s. 155–165,
  • Uwarunkowania i wartości procedury prawniczej, „Acta Universitatis Wratislaviensis. Prawo”, t. 223/1993, s. 111–128.

Przypisy

  1. a b c d e f g h Włodzimierz Gromski: Sylwetki profesorów: Rot Henryk. uni.wroc.pl. [dostęp 06.04.2021 r.]
  2. a b c d e f Henryk Rot. senat.pl. [dostęp 06.04.2021 r.]
  3. Uniwersytet Wrocławski. Wydział Prawa i Administracji; Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii. Wykaz doktoratów z lat 1945–2010. uni.wroc.pl. [dostęp 06.04.2021 r.]
  4. a b Informacje na stronie Senatu. [dostęp 06.04.2021 r.]
  5. Informacje: Zmarł senator RP, profesor Henryk Rot. rp.pl, 10.07.1995 r. [dostęp 06.04.2021 r.]
  6. Prof. dr hab. Henryk Rot, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 29.01.2012 r.]
  7. Wyszukiwarka grobów. wroclaw.pl. [dostęp 06.04.2021 r.]

Oceń: Henryk Rot

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:24