UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Jan Motty (prawnik)


Jan Chrzciciel Kazimierz Wacław Motty, ur. w 1850 roku w Poznaniu, był wybitną postacią, której życie i działalność pozostawiły trwały ślad w polskim systemie prawnym.

Jako prawnik, sędzia oraz adwokat, Motty odegrał kluczową rolę w kształtowaniu polskiego prawa w czasach, gdy kraj stawał wobec zawirowań historycznych.

Był także działaczem niepodległościowym, angażującym się w walkę o suwerenność Polski, co świadczy o jego głębokim patriotyzmie.

W 1924 roku, po długim życiu pełnym osiągnięć, zmarł w swoim rodzinnym mieście, Poznaniu, pozostawiając po sobie nie tylko dorobek zawodowy, ale również pamięć jako prezes Najwyższego Sądu Krajowego.

Życiorys

Jan Motty był osobą o znaczącym dziedzictwie prawniczym. Był on synem Marcelego i Walerii Bukowieckiej, noszącej herb Drogosław, a także miał starszego brata, Władysława. Jego wnuczka, Aniela Sławska, również związana jest z jego historią rodzinną.

Jan podjął naukę w Gimnazjum Marii Magdaleny, gdzie uzyskał maturę w 1869 roku. Następnie postanowił kontynuować swoje edukacyjne ścieżki na studiach prawniczych w Berlinie. Po ukończeniu studiów napotkał trudności w podjęciu pracy w swoim zawodzie, głównie ze względu na swoje niepodległościowe przekonania. Musiał zatem szukać alternatywy i ostatecznie rozpoczął praktykę jako adwokat w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie szybko zdobył tytuł radcy prawnego.

Osobiste życie Jana nabrało nowego wymiaru w 1883 roku, gdy wstąpił w związek małżeński z Mieczysławą Teklą Koczorowską, pochodzącą z Koczorowa h. Rogala, która żyła w latach 1858–1945. W obszarze zawodowym Jan Motty odegrał istotną rolę w organizacji sądownictwa w Wielkopolsce po 1919 roku. Wszedł w skład władz sądowych jako prezes Najwyższego Sądu Krajowego i jednocześnie pełnił funkcję sędziego w Byczynie, Kluczborku oraz Głuchołazach.

Przypisy

  1. Hanna Mukułowska-Au, Motty'owie Sławscy Mukułowscy, Pallotinum, Poznań, 2015 r., s. 221, ISBN 978-83-7014-747-1
  2. Order Odrodzenia Polski. Trzechlecie pierwszej kapituły 1921–1924. Warszawa: Prezydium Rady Ministrów, 1926 r., s. 19.
  3. Wyszukiwarka cmentarna

Oceń: Jan Motty (prawnik)

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:6