UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Jacek Sobczak (sędzia)


Jacek Mieczysław Sobczak, urodzony 25 czerwca 1946 roku w Poznaniu, to postać o znaczącym dorobku w dziedzinie prawa w Polsce. Jako polski prawnik oraz profesor nauk prawnych, jest uznawany za eksperta w zakresie prawa prasowego oraz autorskiego.

W swojej karierze pełnił funkcję sędziego w Sądzie Najwyższym w Izbie Karnej, jednak obecnie jest w stanie spoczynku. Oprócz działalności sędziowskiej, Jacek Sobczak jest również aktywnym nauczycielem akademickim, związanym z Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną w Warszawie, gdzie przekazuje swoją wiedzę i doświadczenie studentom.

Życiorys

W 1975 roku Jacek Sobczak uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, bazując na rozprawie zatytułowanej Wielkopolskie sądy ziemiańskie. Dziesięć lat później, w 1985 roku, dzięki swojemu dorobkowi naukowemu oraz pracy pod tytułem Położenie prawne ludności tatarskiej w Wielkim Księstwie Litewskim, obronił habilitację, zdobywając tytuł doktora habilitowanego nauk prawnych.

W trakcie stanu wojennego, jako podporucznik ludowego Wojska Polskiego oraz sędzia w Sądzie Powiatowym w Poznaniu, był związany z Sądem Wojsk Lotniczych w Poznaniu, gdzie odbywał służbę. W tym okresie orzekał w składach sędziowskich, które wydawały wyroki skazujące wobec działaczy opozycji politycznej oraz innych osób związanych z podziemiem. Warto zaznaczyć, że nigdy nie pełnił roli przewodniczącego składu sędziowskiego ani sprawozdawcy w tych sprawach.

Od 1995 roku Jacek Sobczak pełni funkcję profesora nauk prawnych. Pełnił również rolę sędziego w Izbie Karnej Sądu Najwyższego od 1 marca 1999 roku do 30 września 2016 roku, a równocześnie był pracownikiem naukowym. Do 2010 roku był kierownikiem Zakładu Systemów Prasowych i Prawa Prasowego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, gdzie także był zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego.

W przeszłości kierował Katedrą Prawa Karnego Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie oraz Katedrą Prawa Ustrojowego w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, gdzie również pełnił funkcję prorektora.

Od 1 października 2009 roku do 30 czerwca 2019 roku pracował na Wydziale Prawa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, kierując Katedrą Prawa Ochrony Własności Intelektualnej. Natomiast od 1 października 2019 roku jest związany z Instytutem Nauk Prawnych Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.

Jacek Sobczak specjalizuje się w obszarach prawa prasowego oraz prawa autorskiego, a także w prawie karnym, historii państwa i prawa oraz w doktrynach politycznych i prawnych. Jest autorem licznych komentarzy do ustawy – Prawo prasowe oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jako promotor, nadzorował 62 prace doktorskie w dziedzinie prawa i nauk politycznych oraz był recenzentem w 78 przewodach doktorskich i 43 habilitacyjnych.

Jest również członkiem Wydziału II Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, a także Polskiego Towarzystwa Historycznego, gdzie w latach 1989–2000 zasiadał w zarządzie. Jego działalność obejmowała również Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Polskie Towarzystwo Prawa Sportowego, Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych oraz Polskie Towarzystwo Prawa Konstytucyjnego. Dodatkowo, był jednym z założycieli i prezesem Polskiego Towarzystwa Naukowego Prawa Prasowego.

Wybrane publikacje

Jacek Sobczak, jako autor wielu znaczących publikacji, przyczynił się do rozwoju wiedzy w zakresie prawa i polityki. Poniżej przedstawiono niektóre z jego dzieł, które mają istotne znaczenie w polskim systemie prawnym:

  • Polskie prawo prasowe (Poznań, 1993),
  • Ustawa o Radiofonii i Telewizji (Poznań, 1994),
  • Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej (Poznań, 1995),
  • Podstawy prawa autorskiego (Poznań, 1995),
  • Wstęp do prawoznawstwa i wiadomości o ustroju Polski (Poznań, 1997),
  • Studia nad wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi na Litwie i Białorusi (Poznań, 1997),
  • Ustawa Prawo prasowe. Komentarz (Warszawa, 1999),
  • Prawo autorskie i prawa pokrewne (Warszawa – Poznań, 2000),
  • Zmierzch cywilizacji (Poznań 2001),
  • Dziennikarz. Sprawozdawca sądowy (Warszawa 2001),
  • Prawo prasowe. Podręcznik akademicki (Warszawa, 2000),
  • Prawo środków masowej informacji (Toruń 1999),
  • Prawo prasowe. Komentarz (Warszawa 2008),
  • Dzieje prawa prasowego na ziemiach polskich (Poznań 2009),
  • Potomkowie Lecha i Giedymina. Stosunki polityczne między Litwą a Polską w pierwszych latach odrodzenia państwa litewskiego (Poznań 2009).

Przypisy

  1. Prof. Jacek Sobczak wydał oświadczenie dot. orzekania w sprawach opozycjonistów [online], www.rp.pl [dostęp 29.01.2021 r.]
  2. Aktualności - Wydarzenia [online], sn.pl [dostęp 05.10.2016 r.]
  3. KatarzynaK. Żaczkiewicz-Zborska, Sędzia Sobczak odchodzi z Sądu Najwyższego [online], prawo.pl, 2016 r.
  4. Prof. Jacek Mieczysław Sobczak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 26.06.2007 r.]

Oceń: Jacek Sobczak (sędzia)

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:24