Łukasz Pohl, urodzony 10 października 1976 roku w Poznaniu, to wybitny polski prawnik, który specjalizuje się w materiałowym prawie karnym. Jako profesor nauk prawnych, pełnił rolę kierownika Katedry Prawa Karnego na Uniwersytecie Szczecińskim.
Oprócz działalności naukowej, Łukasz Pohl jest również kompozytorem muzyki poważnej, a także uzdolnionym muzykiem-kontrabasistą klasycznym.
Życiorys
Łukasz Pohl to wybitna postać w dziedzinie prawa, a jego kariera naukowa sięga rozpoczęcia studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, które ukończył w 2000 roku. Jego praca magisterska, poświęcona pomocnictwu w polskim prawie karnym, została napisana pod czujnym okiem prof. zw. dr Krystyny Daszkiewicz. W 2004 roku uzyskał stopień doktora, broniąc rozprawy na temat Przestępstwa upozorowania wypadku ubezpieczeniowego w polskim prawie karnym. To ważne osiągnięcie było również możliwe dzięki współpracy z prof. zw. dra hab. Aleksandrem Tobisem.
Już w 2008 roku Łukasz Pohl uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych, opierając się na swoim dorobku oraz rozprawie zatytułowanej Struktura normy sankcjonowanej w prawie karnym. Zagadnienia ogólne. W lat 2008-2019 pełnił funkcję profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Szczecińskim, a także w latach 2009-2015 pracował jako profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, gdzie wcześniej odbył studia jako doktorant i adiunkt w Katedrze Prawa Karnego.
Od maja 2008 roku do września 2019 roku Łukasz Pohl kierował Katedrą Prawa Karnego na Uniwersytecie Szczecińskim. Obecnie pełni funkcję profesora w Instytucie Nauk Prawnych tej uczelni i prowadzi Zespół Badawczy Prawa Karnego. Poza tym, inaugurowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 30 grudnia 2015 roku tytuł naukowy profesora nauk prawnych potwierdza jego wyjątkowe kompetencje w tej dziedzinie.
Od 2016 roku Łukasz Pohl jest odpowiedzialny za kierowanie Sekcją Prawa i Procesu Karnego w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości, gdzie również pracuje jako profesor zwyczajny. Na Uniwersytecie Szczecińskim realizował szereg znaczących ról, między innymi był senatorem oraz przewodniczącym senackiej komisji prawnej. Obecnie sprawuje funkcję przewodniczącego komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli akademickich, co pokazuje jego zaangażowanie w rozwój społeczności akademickiej.
W swoim dorobku naukowym Pohl zaprezentował jako autor ponad stu prac, w tym książki takie jak: Struktura normy sankcjonowanej w prawie karnym. Zagadnienia ogólne, Poznań 2007; Prawo karne. Wykład części ogólnej, który przeszedł przez kilka wydań w latach 2012-2019; czy Błąd co do okoliczności stanowiącej znamię czynu zabronionego w polskim prawie karnym, Poznań 2013.
W latach 2006-2012 Łukasz Pohl pełnił rolę rzecznika dyscyplinarnego do spraw nauczycieli akademickich na UAM. Następnie jego odpowiedzialność rozszerzyła się na obszar przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, gdzie był rzecznikiem dyscyplinarnym oraz członkiem Konwentu Rzeczników. W znaczący sposób przyczynił się do wypromowania pięciorga doktorów prawa, którzy pod jego opieką pisali również prace magisterskie.
Co ciekawe, Pohl uzyskał także wykształcenie muzyczne, a jego specjalizacja to kontrabas. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Fryderyka Chopina w Poznaniu oraz Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego. Jako kompozytor jego utwory były wykonywane przez orkiestrę, a jego albumy muzyczne, takie jak About love czy Stories/Historie, ukazują talent twórczy w nurcie muzyki poważnej.
W grudniu 2017 roku, z inicjatywy Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Szczecińskiego, odbył się Koncert Muzyki Profesora Łukasza Pohla, podczas którego utwory wykonywał pianista Grzegorz Rudny. W 2019 roku został członkiem Rady Uczelni Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, co pokazuje jego wpływ i zaangażowanie w edukację muzyczną. Jako dzieciak był solistą w Poznańskim Chórze Katedralnym, przekazując swoje pasje w obszarze muzycznym i prawnym, co czyni go postacią niezwykle wszechstronną.
Przypisy
- Aktualności – Łukasz Pohl [online], lukaszpohl.com [dostęp 26.04.2024 r.]
- Smyczki w Akademii/18.01.2022 – Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu [online], amuz.edu.pl [dostęp 27.03.2023 r.]
- Gdy śliczna Panna (1988) - Poznański Chór Katedralny pod kierunkiem ks. prof. Zdzisława Bernata. [dostęp 02.05.2023 r.]
- Prof. dr hab. Łukasz Pohl, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 16.05.2022 r.]
- Nagrania. www.recart.pl. [dostęp 14.09.2016 r.]
- RecArt – Mobilne studio nagrań – Nagrania. www.recart.pl. [dostęp 15.11.2015 r.]
- M.P. z 2016 r. poz. 68
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Andrzej Wierciński (prawnik) | Henryk Rot | Jacek Sobczak (sędzia) | Jerzy Poetschke | Jan Motty (prawnik) | Alfred Laboga | Józef Okolski | Zenon Trzciński | Włodzimierz Albin | Małgorzata Materniak-Pawłowska | Roman Moraczewski (sędzia) | Zbigniew Rau (policjant) | Paweł Grzegorczyk (prawnik) | Andrzej Marcinkowski | Wojciech Machała | Mieczysław Seydlitz | Przemysław Radzik | Stanisław Afenda | Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz | Wiktor PawlakOceń: Łukasz Pohl