Paweł Łubowski


Paweł Łubowski, urodzony w 1955 roku w Poznaniu, to wybitny polski artysta, który łączy w swojej pracy wiele dziedzin. Jako malarz, fotografik oraz twórca multimediów, jego twórczość wpisuje się w szerszy kontekst sztuki współczesnej. Co więcej, jest także publicystą i redaktorem naczelnym różnorodnych pism poświęconych sztuce, co podkreśla jego zaangażowanie w popularyzację i promocję kultury artystycznej.

Paweł Łubowski jest także animatorem kultury, aktywnie działającym na rzecz środowiska artystycznego. Jego wkład w rozwój sztuki i kultury nie pozostaje niezauważony, a jego prace wzbudzają zainteresowanie nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Posiada doktorat sztuk pięknych, co dodatkowo potwierdza jego kompetencje oraz autorytet w dziedzinie sztuki.

W latach 2010–2015 Łubowski pełnił funkcję dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, wnosząc tym samym istotny wkład w rozwój i promocję sztuki współczesnej w Polsce, a jego działalność obejmowała organizację wystaw oraz wydarzeń artystycznych, które przyciągały uwagę zarówno miłośników sztuki, jak i krytyków.

Życiorys

Paweł Łubowski jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. W 1979 roku z wyróżnieniem ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, obecnie znaną jako Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. W trakcie studiów uzyskał dyplom w pracowni prof. Jerzego Schmitda.

Jego talent i pasja zaowocowały stypendium oferowanym przez Communauté Française, co pozwoliło mu na odbycie stażu w l’Académie Royale des Beaux-Arts w Brukseli, gdzie rozwijał swoje umiejętności pod okiem malarza André Ruelle’a. W 2012 roku obronił pracę doktorską na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Łubowski jest także autorem wielu publikacji o sztuce. Był twórcą i redaktorem naczelnym pism takich jak „ARTeon” (1999-2006) oraz „artluk” (2006 – obecnie), a także „CoCAin…” (2012-2015). Jako współzałożyciel Galerii Szyperska w Poznaniu, prowadził to miejsce do 2010 roku, organizując liczne wydarzenia artystyczne.

Wraz z Heinzem Cibulką, Kuratorował cykl wystaw artystów polskich i austriackich „Sąsiadka” w Wiedniu, Poznaniu i Warszawie. W 2004 roku, zorganizował pierwszą w Polsce wystawę poświęconą akcjonizmowi wiedeńskiemu w Galerii Szyperska, co było ważnym krokiem dla rozwoju sztuki współczesnej w kraju.

Współzałożyciel Stowarzyszenia Kulturalnego ARTES, Łubowski pełnił funkcję prezesa tej organizacji do 2010 roku. W ramach tego stowarzyszenia współorganizował dwa sympozja poświęcone pismom o sztuce współczesnej, które miały miejsce w 2002 roku w Poznaniu oraz w 2005 roku w Skokach k/Poznania.

W latach 2003-2006 był wiceprezesem Okręgu Poznańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, a później, w latach 2006-2010, sprawował funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego ZPAP. Od 2010 do 2015 roku pełnił rolę dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu.

Współtworzył program Centrum w partnerstwie z Dobrilą Denegri oraz René Blockiem. Jako oficer Wojska Polskiego, w 1991 roku w awansował do stopnia podporucznika. Obecnie, z zaangażowaniem działa jako wiceprezes Stowarzyszenia Kulturalnego ARTES.

  • http://www.artluk.com,
  • http://csw.torun.pl/ksiazki/czytelnia/czasopismo-cocain-8765.,
  • http://www.artluk.com/onas.php.

Kariera Artystyczna

W 1979 roku Paweł Łubowski zainaugurował swoją artystyczną karierę, prezentując indywidualną wystawę w warszawskiej galerii „Repassage 2”. Jego talent został szybko zauważony, co zaowocowało przyznaniem I Nagrody w VII Ogólnopolskim Konkursie na Obraz im. Jana Spychalskiego w Poznaniu w 1980 roku.

W latach 1981–1984 czynnie uczestniczył w wystawach organizowanych w ramach Kultury Niezależnej, prezentując swoje prace w prywatnych pracowniach oraz galeriach, które nie były związane z systemem państwowym. Do tej pory artysta zrealizował 43 wystawy indywidualne oraz brał udział w wielu wystawach zbiorowych zarówno w kraju, jak i za granicą.

Łubowski jest również laureatem licznych nagród, które dotyczyły jego działalności w dziedzinie malarstwa, grafiki oraz wydawnictw. Wśród wyróżnień należy wymienić takie konkursy jak: „GrandFront” oraz Międzynarodowy Konkurs Projektowania Prasowego „Chimera” w latach 2004–2009.

Jego prace są charakterystyczne dzięki zastosowanej ironii oraz dystansowi do poruszanych tematów, które często nawiązują do historii powszechnej, sztuki oraz kultury. Łubowski inspiruje się zastaną ikonografią, korzystając z dokumentalnych zdjęć dzieł europejskiej klasyki sztuki.

Artysta umiejętnie łączy tradycyjne techniki malarskie z chemiczną fotografią oraz technikami cyfrowymi. Zajmuje się także tworzeniem krótkich filmów i animacji. Jego transmedialne realizacje można opisać jako zjawiska, które wprowadzają nowe poziomy percepcji, łącząc różnorodne obrazy i koncepcje. Ta transmedialność funkcjonuje w kontekście epoki postmedialnej, w której przemieszczenia i transformacje artystyczne czerpią inspiracje z wielu dyscyplin, nie dążąc do ich tradycyjnej czystości.

Ważniejsze wystawy indywidualne

Paweł Łubowski jest artystą, którego twórczość była prezentowana na wielu znaczących wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jego kariera wystawiennicza rozpoczęła się w 1979 roku w warszawskiej Galerii „Repassage 2”, gdzie odbył się jego debiut.

W 1983 roku Łubowski pokazał swoje prace w Galerii „ON” w Poznaniu, a w 1989 jego dzieła dotarły do Brukseli, gdzie były prezentowane w Galerii „KaYa”. Następnie w 1991 roku artysta powrócił do Poznania, aby wystawić swoje prace w BWA.

Rok 1993 to wystawa w Międzynarodowym Centrum Sztuki w Poznaniu, a dwa lata później, w 1995 roku, dzieła Łubowskiego trafiły do londyńskiego Studio Sienko. W 2003 roku artysta został zaproszony do zaprezentowania swojej twórczości w łódzkiej Galerii „Krótko i węzłowato…”.

Lata 2004-2005 były dla Łubowskiego okresem prezentacji na arenie międzynarodowej: jego prace zobaczyli widzowie w Galerii Kameralnej BGSW w Słupsku, Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu, Museum Barockschlössl Mistelbach w Austrii oraz Muzeul Naţional de Artã Contemporanã w Bukareszcie, w Rumunii.

W 2012 roku prace artysty zostały wystawione w Galerii Meno Parkas oraz Muzeum Sztuki im. M.K. Čiurlionisa w Kownie na Litwie, a także w Muzeum Sztuki Współczesnej w Tartu w Estonii. Obie te wystawy były realizowane wspólnie z Jonasem Gasiunasem i Kaido Ole. Dwa lata później, w 2013 roku, sztuka Łubowskiego ponownie zawitała do Poznania, gdzie odbyła się wystawa w Galerii Szyperska.

Nagrody w konkursach malarskich

Artysta Paweł Łubowski zdobył liczne wyróżnienia w latach 80-tych, co świadczy o jego wyjątkowych umiejętnościach i uznaniu w środowisku malarskim.

  • 1980 – I Nagroda w VII Ogólnopolskim Konkursie na Obraz im. Jana Spychalskiego w Poznaniu,
  • 1984 – Medal Młodej Sztuki w dziedzinie plastyki przyznawany przez „Głos Wielkopolski” w Poznaniu,
  • 1985 – Grand Prix na Salonie Zimowym w Radomiu,
  • 1985 – Nagroda im. Jacka Malczewskiego w Radomiu,
  • 1985 – dwa wyróżnienia na XII Ogólnopolskim Konkursie na Obraz im. Jana Spychalskiego w Poznaniu,
  • 1986 – medal na XIII Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie,
  • 1987 – Grand Prix III Triennale Portretu Współczesnego w Radomiu,
  • 1988 – III nagroda w konkursie Malarstwa Realistycznego w Sofii.

Oceń: Paweł Łubowski

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:14