Krystyna Górska-Gołaska


Krystyna Zofia Górska-Gołaska, urodzona 3 kwietnia 1929 roku w Poznaniu, to wybitna postać w dziedzinie nauk historycznych. Zmarła 25 marca 2022 roku, również w swoim rodzinnym mieście, pozostawiając po sobie istotny dorobek naukowy.

Przez wiele lat, od 1987 do 1997 roku, pełniła funkcję kierownika Pracowni Słownika Historyczno-Geograficznego Wielkopolski w Średniowieczu, która działała w ramach Instytutu Historii PAN. Jej zaangażowanie w badania regionalne przyczyniło się do znacznego poszerzenia wiedzy na temat historii Wielkopolski.

Górska-Gołaska była również członkinią Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, gdzie aktywnie uczestniczyła w życiu naukowym oraz wspierała rozwój archiwistyki. Jej prace oraz publikacje cieszyły się dużym uznaniem w środowisku akademickim, co świadczy o jej wkładzie w rozwój nauk historycznych oraz archiwistyki w Polsce.

Życiorys

Dzieciństwo i okres edukacji

Krystyna Górska-Gołaska, córka Jana Tadeusza Górskiego oraz Teresy z domu Plater Zyberk, spędziła swoje dzieciństwo w Kamienicy, położonej na Pomorzu w powiecie tucholskim. W wieku dziesięciu lat, w tragicznych okolicznościach, straciła ojca, który zginął we wczesnych dniach II wojny światowej, podczas kampanii wrześniowej. Wraz z matką i bratem przetrwała trudny okres okupacji, mieszkała w Woli Pekoszewskiej. W 1947 roku Krystyna zdała maturę w I Prywatnym Gimnazjum i Liceum Sióstr Niepokalanek w Szymanowie, które znajduje się niedaleko Warszawy, a następnie kontynuowała swoją edukację na Uniwersytecie Poznańskim. Ukończyła studia z zakresu historii, uzyskując tytuł magistra w 1951 roku. W tym samym roku, w Warszawie, ukończyła również specjalistyczny kurs dotyczący archiwalnego opracowania zbiorów kartograficznych.

Dorosłe życie i działalność naukowa

Już w trakcie studiów, w roku 1949, rozpoczęła praktykę w Archiwum Państwowym w Poznaniu, gdzie była stypendystką Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Po zakończeniu studiów, we wrześniu 1951 roku, uzyskała nakaz pracy w Archiwum Państwowym w Olsztynie. Już 7 listopada tego samego roku udało się jej wrócić do pracy w Archiwum Państwowym w Poznaniu, w którym pozostała do 31 października 1968 roku. W trakcie swojej kariery zawodowej zajmowała się opracowywaniem map rękopiśmiennych pochodzących z XVIII i XIX wieku. Na podstawie swojej pracy naukowej obroniła doktorat nauk historycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1 sierpnia 1968 roku pracowała w Pracowni Historyczno-Geograficznej Wielkopolski w Średniowieczu, która jest częścią instytutu Historii PAN i w latach 1987–1997 pełniła funkcję kierownika tej ważnej dla badań instytucji.

Życie prywatne

W 1958 roku w Poznaniu miało miejsce ważne wydarzenie w życiu Krystyny Górskiej-Gołaskiej, gdy zawarła małżeństwo z Januszem Gołaskim. Ślub cywilny odbył się 10 października, zaś kościelny kilka dni później, 15 października. Para ta doczekała się czterech synów: Jana, Stanisława, Wojciecha oraz Tomasza. Stanisław, niestety, zmarł w 2011 roku.

Wywód przodków

4. Konstanty Górski___
__2. Jan Kanty Górski
5. Antonina Chłapowska____
___1. Krystyna Zofia Gołaska
6. Ludwik Wiktor Plater-Zyberk__
__3. Teresa Plater-Zyberk__
7. Teresa Maria Elżbieta Zamoyska___
_

Niektóre publikacje

Oto niektóre z ważnych publikacji, które zostały opracowane przez Krystynę Górską-Gołaską:

  • Słownik historyczno-geograficzny województwa poznańskiego w średniowieczu red.,
  • Katalog Planów miast i wsi wielkopolskich: z. 1, Poznań 1961, ss 81 + 40 ilustracji, z. 2, Warszawa 1968, ss. 156 + 40 ilustracji,
  • Górscy Herbu Boża Wola – Przodkowie i potomkowie generała Franciszka Górskiego. Poznań: Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, 2000.

Przypisy

  1. a b Krystyna Górska z Falęcina h. Bożawola [online], www.sejm-wielki.pl [dostęp 21.06.2024 r.]
  2. Krystyna Górska-Gołaska, Poznań, 29.03.2022 r. - pozostałe [online], wyborcza.pl [dostęp 23.04.2024 r.]

Oceń: Krystyna Górska-Gołaska

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:21