Seweryn Pieniężny (ojciec)


Seweryn Pieniężny, urodzony 6 stycznia 1864 roku w Poznaniu i zmarły 2 grudnia 1905 roku w Olsztynie, był istotną postacią w kontekście społeczno-narodowym Warmii. Jako drukarz i redaktor aktywnie angażował się w życie kulturalne i polityczne regionu.

Był synem organisty Marcina oraz Marianny z domu Słupińskiej. W kwietniu 1891 roku zawarł związek małżeński z Joanną, siostrą Jana Liszewskiego, z którą miał syna Seweryna.

Pieniężny swoją edukację w zawodzie drukarza rozpoczął w Poznaniu, a następnie pracował jako zecer w „Gońcu Wielkopolskim”. Jego przybycie do Olsztyna miało miejsce w lipcu 1886 roku, gdzie z dużym zaangażowaniem wsparł Jana Liszewskiego w redagowaniu „Gazety Olsztyńskiej”, której pierwszy numer ujrzał światło dzienne w kwietniu 1886 roku. W lutym 1891 roku przejął redakcję tej gazety, co zaowocowało wzrostem jej nakładu oraz częstotliwości wydawania.

Jednakże pielęgnowanie narodowej tożsamości na Warmii wiązało się z licznymi problemami. Pieniężnemu wytoczono kilka procesów sądowych oskarżających go o fałszywe przedstawianie spraw dotyczących prześladowań oraz ograniczeń języka polskiego. W styczniu 1892 roku zorganizował szereg wieców, podczas których występował jako mówca, w miejscowościach takich jak Purda, Bartołty Wielkie, Brąswałd oraz Bartąg. Ich głównym celem była ochrona języka polskiego w regionie.

Od 1891 roku współtworzył lokalne bibliotecki jako subdelegat Towarzystwa Czytelni Ludowej. Razem z Eugeniuszem Buchholzem założył Polsko-Katolickie Towarzystwo „Zgoda” pod wezwaniem św. Kazimierza w Olsztynie. W 1893 roku reprezentował Warmię na obchodach pięćdziesięciolecia kapłaństwa papieża Leona XIII w Rzymie. Dodatkowo, w 1898 roku, został wybrany na wiceprzewodniczącego powiatowego komitetu wyborczego dla powiatu olsztyńskiego, gdzie pełnił rolę łącznika z Centralnym Komitetem Wyborczym na Prusy Zachodnie.


Oceń: Seweryn Pieniężny (ojciec)

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:9