Stanisław Czepita


Stanisław Jan Czepita, urodzony 18 września 1954 roku w Poznaniu, to postać o wybitnych osiągnięciach w dziedzinie prawa. Zmarł 26 listopada 2018 roku w Szczecinie, pozostawiając po sobie znaczący ślad w polskiej nauce prawnej.

Był on nie tylko uznawanym prawnikiem, ale także doktorem habilitowanym nauk prawnych, co podkreśla jego głęboką wiedzę oraz zaangażowanie w badania naukowe. Stanisław Czepita pełnił rolę nauczyciela akademickiego, związując swoją karierę zawodową z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jako profesor nadzwyczajny, z niezwykłym zapałem kierował Katedrą Teorii i Filozofii Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z przyszłymi prawnikami.

Kariera naukowa

Stanisław Czepita, syn Pawła i Danieli, na swoje wczesne lata spędził w Szczecinie, gdzie z sukcesem zakończył edukację na poziomie podstawowym. Następnie uczęszczał do VI Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego, kształtując swoje zainteresowania oraz umiejętności. W latach 1972-1976 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie jego osiągnięcia były wyróżniające. Po ukończeniu studiów, Czepita rozpoczął swoją karierę akademicką w 1978 roku na tym samym wydziale, gdzie pracował aż do 1991 roku. Jego rozwój kariery obejmował różne stanowiska, począwszy od asystenta, zakończywszy na adiunkcie, w Zakładzie Prawniczych Zastosowań Logiki oraz w Katedrze Teorii Państwa i Prawa po reorganizacji jednostek organizacyjnych wydziału.

W 1985 roku Stanisław Czepita obronił rozprawę doktorską, której tematem były „Koncepcje Czesława Znamierowskiego na tle współczesnej mu filozofii i teorii prawa”. Praca ta powstała pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Zygmunta Ziembińskiego. Rok później, jego rozprawa została nagrodzona wyróżnieniem w prestiżowym konkursie Państwa i Prawa, jako najlepsza praca doktorska oraz habilitacyjna. Dodatkowo, w 1989 roku otrzymał nagrodę III stopnia Ministra Edukacji Narodowej za swoją monografię dotyczącą teoretycznoprawnych koncepcji Czesława Znamierowskiego.

W obrębie swojej działalności naukowej, w 1989 roku, odbył staż na stypendium w Anglii, w ramach Oxford Colleges Hospitality Scheme, a jego podróż obejmowała Oksford oraz Londyn. Rok później, uczestniczył w kursie prawa amerykańskiego w Lejdzie, organizowanym przez Columbia University.

Po powrocie do Polski, od października 1991 roku, Czepita podjął pracę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie awansował na stanowisko profesora nadzwyczajnego w maju 1997 roku. Habilitację uzyskał w 1996 roku, prezentując rozprawę pod tytułem „Reguły konstytutywne a zagadnienia prawoznawstwa”. Dwa lata później, za tę rozprawę został uhonorowany Nagrodą im. Leona Petrażyckiego przez Wydział I Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk.

W czasie swojej kariery naukowej, pełnił szereg znaczących funkcji na Uniwersytecie Szczecińskim, takich jak: prodziekan ds. studiów zaocznych WPiA w latach 1993-1998, prorektor ds. Organizacji i Rozwoju w latach 1999-2001, dziekan WPiA od 2005 do 2008 roku, oraz kierownik Katedry Teorii i Filozofii Prawa WPiA od 1997 do 2018 roku. Niestety, Stanisław Czepita zmarł 26 listopada 2018 roku w Szczecinie.

Przypisy

  1. Profesor Stanisław Czepita | Zakład Teorii i Filozofii Prawa WPiA UAM [online] [dostęp 14.11.2023 r.]
  2. Wyrazy współczucia. usz.edu.pl, 27.11.2018 r. [dostęp 27.11.2018 r.]

Oceń: Stanisław Czepita

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:18