Wojciech Dajczak


Wojciech Tadeusz Dajczak, urodzony 19 grudnia 1962 roku w Poznaniu, to niezwykle uznawany polski prawnik, który specjalizuje się w naukach prawnych. Jako profesor nauk prawnych zdobył ogromne uznanie w środowisku akademickim.

W swojej karierze pełnił wiele znaczących ról, w tym sędziów oraz radcy prawnego, co świadczy o jego wszechstronnych umiejętnościach i doświadczeniu w dziedzinie prawa.

Życiorys

Wojciech Dajczak jest przedstawicielem rodu Dajczaków, którzy od dawna zamieszkiwali Kresy Wschodnie na terenie Podola. Jego ojcem był Piotr Dajczak (1910–1982), co stanowi ważny kontekst jego rodzinnej historii.

W 1986 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie później podjął pracę jako pracownik naukowy. W latach 1991–1993 pełnił funkcję asesora sądowego, a w kolejnych latach był sędzią Sądu Rejonowego w Świeciu oraz w Bydgoszczy.

24 stycznia 1994 roku obronił pracę doktorską na temat „Zapisy na rzecz żony w prawie rzymskim”, której promotorami byli prof. zw. dr hab. Władysław Bojarski. Dwa lata później, 23 marca 1999, uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie swojego dotychczasowego dorobku naukowego oraz rozprawy „Zwrot „bona fides” w rozstrzygnięciach dotyczących kontraktów u prawników rzymskich okresu klasycznego”. Recenzentami tej pracy byli wspomniany wcześniej prof. Władysław Bojarski oraz prof. zw dr hab. Władysław Rozwadowski i dr hab. Edward Szymoszek.

1 lutego 2000 roku objął stanowisko profesora na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie w latach 2002–2005 był prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji ds. współpracy międzynarodowej oraz kierownikiem Studium Prawa Niemieckiego. Obecnie sprawuje funkcję wydziałowego koordynatora programu stypendialnego Socrates/Erasmus WPiA na UAM.

Wojciech Dajczak współpracuje z wieloma zagranicznymi ośrodkami naukowymi, które znajdują się m.in. w Heidelbergu, Kolonii, Padwie oraz Trydencie. Regularnie uczestniczy w międzynarodowych konferencjach oraz wygłasza wykłady w różnych ośrodkach akademickich na całym świecie. Jest również członkiem Collegium Invisibile.

Warto zaznaczyć, że był współredaktorem „Handbook of Polish Law” w roku 2011, którego ISBN to 978-83-262-0987-1, a także uczestniczył, wspólnie m.in. z Franciszkiem Longchamps de Bérier, w projektach badawczych takich jak „Polnisches und deutsches Sachenrecht im 20. Jahrhundert – Romanistische Tradition, gemeinsame Erfahrungen, europäische Perspektive” w latach 2001–2004.

Dodatkowo, w kadencji 2020–2023 został wybrany na członka Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Jest stypendystą wielu fundacji, które umożliwiły mu rozwój naukowy w różnych instytucjach. Wśród tych stypendiów wymienić można:

  • Padwa IV 1989 r. Instytut Prawa Rzymskiego Uniwersytetu w Padwie,
  • Rzym XI i XII 1990 r. Centro Incontri e Studi Europei Instytut Prawa Rzymskiego Uniwersytetu La Sapienza,
  • Rzym XI 1995 Fundacji Szyszkowskich Instytut Prawa Rzymskiego Uniwersytetu La Sapienza,
  • Neapol IV 1997 IMG Komisji Europejskiej Instytut Prawa Rzymskiego Uniwersytetu Fryderyka II,
  • Kolonia I i IV 2000 Fundacji Hertza Instytut Prawa Rzymskiego Uniwersytetu w Kolonii,
  • Kolonia 2004 Fundacji Alexandra von Humboldta Instytut Prawa Rzymskiego Uniwersytetu w Kolonii.

Publikacje z zakresu prawa rzymskiego

Wojciech Dajczak jest autorem licznych publikacji, które przyczyniają się do rozwoju wiedzy na temat prawa rzymskiego. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

  • 2009, Prawo rzymskie. U podstaw prawa prywatnego, Wyd. Prawnicze PWN, Warszawa 2009, współautorstwo z Tomaszem Giaro oraz Franciszkiem Longchamps de Bérier,
  • 2008, Dyskusja o zakresie przedmiotowym własności. Uwagi z perspektywy tradycji prawa rzymskiego, Problemy własności w ujęciu historyczno-prawnym, Opole, s. 25-35,
  • 2007, Rzymska res incorporalis a kształtowanie się pojęć ‘rzeczy’ i ‘przedmiotu praw rzeczowych’ w europejskiej nauce prawa prywatnego, Wydawnictwo Naukowe UAM,
  • 2005, Zapisy na rzecz żony w prawie rzymskim, Toruń,
  • 1998, Zwrot „bona fides” w rozstrzygnięciach dotyczących kontraktów u prawników rzymskich okresu klasycznego, Toruń,
  • 1995, „Verba iuris”. Reguły i kazusy prawa rzymskiego, Toruń, publikacja napisana wspólnie z Władysławem Bojarskim i Andrzejem Sokalą.

Przypisy

  1. CV [online] [dostęp 08.11.2024 r.]
  2. Komitet Nauk Prawnych PAN. pan.pl. [dostęp 23.02.2020 r.]
  3. DajczakD. Stanisław DajczakD., Piotr Dajczak – Poznań [online], kdajczak.republika.pl [dostęp 01.05.2017 r.]
  4. Lista tutorów Collegium Invisibile. ci.edu.pl. [dostęp 02.04.2011 r.]

Oceń: Wojciech Dajczak

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:23