Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) jest przykładem nowoczesnej architektury, łączącym neomodernistyczny styl z funkcjonalnością w zakresie bibliotecznych usług edukacyjnych.
Ten imponujący gmach znajduje się w malowniczej Dzielnicy Cesarskiej w Poznaniu, tworząc przestrzeń sprzyjającą nauce oraz badaniom literaturoznawczym i językoznawczym. Z jego bogatym zbiorem, jest to miejsce, które przyciąga zarówno studentów, jak i pasjonatów literatury.
Architektura
Obiekt, który został oddany do użytku w 2009 roku, jest efektem pracy zespołu architektów: Jacka Bułata, Bartosza Jarosza, Pawła Świerkowskiego oraz Joanny i Michała Kapturczaków. Całość projektu miała na celu stworzenie przestrzeni, która pomieści aż do 300.000 woluminów i zajmie powierzchnię 3000 m².
Budowę rozpoczęto już w 2007 roku. Warto podkreślić, że biblioteka została zintegrowana z tylną częścią Collegium Maius, co było niezwykle ambitnym wyzwaniem projektowym według autora. Tego rodzaju rozwiązanie okazało się zasadne, biorąc pod uwagę lokalizację Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej w wybranym miejscu.
Nagroda
8 listopada 2010 roku, gmach ten został wyróżniony prestiżową Nagrodą Jana Baptysty Quadro, która jest przyznawana od 1998 roku. Nagroda ta jest wręczana za najlepszy spośród zgłoszonych projektów architektonicznych, które zostały zrealizowane w Poznaniu w roku poprzedzającym przyznanie nagrody.
Według opinii Klemensa Mikuły, obiekt prezentował się jako niezwykle interesująca propozycja w obszarze architektury.
Nazwa
W dniu 17 stycznia 2018 roku, w rocznicę pierwszej rocznicy śmierci profesora Józefa Tomasza Pokrzywniaka, który był inicjatorem powstania biblioteki, miała miejsce szczególna uroczystość.
W trakcie ceremonii nadano imienia profesora tej nowojorcznej instytucji. W ramach obchodów odsłonięto także tablicę, która ma na celu upamiętnienie zasług profesora w rozwoju biblioteki.
Przypisy
- PROF. JÓZEF TOMASZ POKRZYWNIAK PATRONEM BIBLIOTEKI WYDZIAŁU FILOLOGII POLSKIEJ I KLASYCZNEJ. amu.edu.pl, 17.01.2018 r. [dostęp 21.01.2018 r.]
- Redakcja Teleskopu: PROF. T. POKRZYWNIAK PATRONEM BIBLIOTEKI NA UAM. 17.01.2018 r. [dostęp 21.01.2018 r.]
- a b BOK, Wygrała biblioteka, w: Głos Wielkopolski, 01.09.2011 r., s. 8, ISSN 1898-3154.
Pozostałe obiekty w kategorii "Biblioteki":
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu | Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk | Biblioteka Główna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu | Biblioteka Wydziału Teologicznego UAM | Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu | Biblioteka Raczyńskich w PoznaniuOceń: Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM