UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Domki budnicze w Poznaniu


Domki budnicze, usytuowane na południe od ratusza, stanowią niezwykle interesujący zbiór wąskich, trzypiętrowych lub czteropiętrowych kamienic, których historia sięga pierwszej połowy XVI wieku. Charakteryzują się one renesansowym stylem, który doskonale odzwierciedla dawną architekturę handlową Poznania.

Te budynki różniły się znacznie od kamienic należących do zamożnych patrycjuszy, gdyż były własnością mniej zamożnych kupców. W podcieniach, które wyróżniają ten kompleks, odbywał się handel różnorodnymi towarami, w tym rybami, świecami i solą. O charakterze handlowym tych budynków świadczy również ich pierwotna nazwa – budy śledziowe. Domki te są unikalnym przykładem szeregowej zabudowy targowej, która w dawnych czasach służyła lokalnej społeczności.

Obecna nazwa budynków wywodzi się od Bractwa Budników, które miało swoją siedzibę w kamienicy nr 17. Na tym budynku można odnaleźć herb z trzema palmami oraz śledziem, który nosi podpis Fraternitatis Budnicorum. Władze miejskie w 1418 roku oddały do użytku 17 bud śledziowych, a na początku XVI wieku część z nich zyskała murowane podcienia. Później, w 1534 roku, zgodnie z decyzją władz, cech budników zbudował podcienia dla wszystkich budynków.

Z biegiem lat podcienia zostały zamurowane, co przekształciło je w niewielkie sklepiki. Niestety, podczas II wojny światowej kamieniczki niemal całkowicie uległy zniszczeniu. Po wojnie podcienia odrestaurowano, wykorzystując oryginalne, renesansowe detale architektoniczne. Większość kamienic pokrywają natomiast polichromie projektu Zbigniewa Bednarowicza, wykonane w latach 1953–1961. Mimo przemian, podcienia pozostają miejscem aktywności handlowej, chociaż obecnie dominują w nich wyroby pamiątkarskie.

Grupę budynków zamyka od strony południowo-zachodniej dawny budynek kancelarii miejskiej, znany również jako Dom pisarzy miejskich, znajdujący się na parceli nr 10. Od 1961 roku w tym miejscu mieści się siedziba Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego, które chroni i promuje lokalne tradycje oraz historię regionu.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolska [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. a b c d HannaH. Grzeeszczuk-Brendel HannaH., Zabudowa wewnętrzna rynku poznańskiego w wieku XVI, Poznań: Wydawnictwo Miejskie, s. 34-38, ISSN 0137-3552.

Oceń: Domki budnicze w Poznaniu

Średnia ocena:4.65 Liczba ocen:22