Psałteria w Poznaniu


Psałteria w Poznaniu to przykład późnogotyckiej architektury, wzniesiona w roku 1518 na zlecenie biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego. Budynek ten, mimo trudnych dziejów, przetrwał w znakomitym stanie na Ostrowie Tumskim, stając się jednym z nielicznych zachowanych zabytków. Wyjątek stanowi jedynie jego zachodnia ściana, która została uszkodzona w czasie walk w 1945 roku, ale została pieczołowicie odbudowana w 1948 roku, łącznie z charakterystycznym dwuspadowym dachem.

Warto zwrócić uwagę, że Psałteria to trzykondygnacyjny budynek mieszkalny, który został stworzony z myślą o kolegium dwunastu psałterzystów, utworzonym również z inicjatywy biskupa Lubrańskiego w 1512 roku. Psałterzy mieli do realizacji ważne zadania liturgiczne, które obejmowały codzienne odprawienie mszy wotywnej o Krzyżu Św. oraz organizację dwóch mszy w intencji fundatora budynku, które odbywały się w poznańskiej katedrze.

Ich wyjątkową misją była również całonocna modlitwa psalmami, gdzie dwóch psałterzystów cyklicznie zmieniało się co godzinę, co dodatkowo podkreśla rangę i celowość istnienia tej instytucji religijnej.

Na szczycie budynku można dostrzec dekoracyjne blendy, zamknięte łukami w kształcie oślego grzbietu, które dodają całości niezwykłego charakteru. Z kolei na wschodniej ścianie wyróżnia się herb fundatora – Godziemba. Psałteria w Poznaniu jest nie tylko świadkiem dawnej kultury, ale i znaczącą atrakcją na trasie turystycznej Traktu Królewsko-Cesarskiego.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 17.01.2013 r.]
  2. Trakt Królewsko-Cesarski – Trakt Królewsko-Cesarski [online], trakt.poznan.pl [dostęp 31.07.2019 r.]
  3. Włodzimierz Łęcki: 365 zagadek o Poznaniu. Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2010 r.

Oceń: Psałteria w Poznaniu

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:7