Resursa kupiecka w Poznaniu


Resursa kupiecka, znana również jako dom Jana Wleklińskiego, to imponująca kamienica kupca, zlokalizowana przy ulicy Zwierzynieckiej w poznańskich dzielnicach, w obszarze Jeżyce. To niezwykłe dzieło architektury miejskiej powstało w 1908 roku według projektu uznanego architekta Kazimierza Rucińskiego, który zharmonizował cechy podmiejskiej willi z monumentalnością typową dla mieszkań miejskich.

Fasada budynku zachwyca swoją symetrią i reprezentuje styl barokowy, wzbogacony o elementy klasycyzmu oraz secesji w zakresie metaloplastyki. Dominującym elementem bryły jest centralny ryzalit, który wieńczy dach mansardowy. Na osi i w jej centralnym punkcie znajduje się niewielka wieżyczka z hełmem o włoskim charakterze, pokryta dachówką. Interesująca jest również elewacja ogrodowa, która w przeciwieństwie do frontowej, nie jest symetryczna i zawiera balkon oraz przestronny taras na pierwszym piętrze.

W 1929 roku kamienicę przejęło Wielkopolskie Zrzeszenie Handlu i Usług, które przystosowało obiekt na funkcję resursy kupieckiej. W ramach działalności znajdującej się w tym miejscu funkcjonowały różnorodne usługi, w tym kręgielnia usytuowana w ogrodzie oraz biblioteka, a oryginalne meble przetrwały do dzisiejszych czasów. Po zakończeniu II wojny światowej usunięto przedogródki znajdujące się wcześniej od strony ulicy, a w latach 1947-1949 dobudowano do budynku nowoczesny blok od zachodniej strony.

Na przełomie XX wieku w murach kamienicy zainaugurowano działalność Wyższej Szkoły Handlu i Usług. Przy resursie kupieckiej znajdują się również istotne punkty, takie jak: Stare ZOO, Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny, Wieżowiec Zjednoczenia Przemysłu Ceramiki Budowlanej, dawna drukarnia Concordia, kamienica Oskara Bahlaua oraz jeżycki zespół rezydencjonalny.

Przypisy

  1. Polska Niezwykła, Poznań. Resursa Kupiecka z 1908 r.
  2. Praca zbiorowa, Poznań – spis zabytków architektury, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2004 r., s. 250.
  3. a b c Atlas architektury Poznania, JanuszJ. Pazder (red.), TomaszT. Ratajczak, Poznań: Wydawnictwo Miejskie Poznań, 2008 r., s. 331.
  4. MarcinM. Libicki, Poznań – przewodnik, PiotrP. Libicki (ilustr.), Poznań: Wyd. „Gazeta Handlowa”, 1997 r., s. 326.
  5. Poznan.pl, Wykaz obiektów na terenie miasta Poznania wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych.

Oceń: Resursa kupiecka w Poznaniu

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:13