Dom rodzinny Stefana Stuligrosza


Dom rodzinny Stefana Stuligrosza, znajdujący się w Poznaniu, to niezwykle interesujący obiekt o bogatej historii. Usytuowany przy ul. Starołęckiej 88 (Starołęka Wielka), stoi po zachodniej stronie na skarpie warciańskiej i jest typowym przykładem budynku mieszkalnego, bo to kamienica, która ma wiele do opowiedzenia.

Ten siedmioosiowy budynek został wzniesiony w 1911 roku, a 26 sierpnia 1920 roku, przyszły dyrygent Stefan Stuligrosz, przyszedł na świat właśnie tutaj. Urodził się on w mieszkaniu swojej babci, znanej ludowej śpiewaczki – Franciszki Węcławek (Błotnej). Rodzina wspomina, że już jako mały chłopiec Stefan chętnie uczestniczył w przedstawieniach teatralnych i organizował swoje własne, zapraszając dzieciaki z sąsiedztwa na strychu, aby wspólnie odgrywać różne role.

Młody Stuligrosz szybko wykazywał uzdolnienia muzyczne, które zaczęły się ujawniać już w jego ósmym roku życia. Wtedy to, pod okiem pana Kubackiego, uczył się grać na skrzypcach. Po pewnym czasie, gdy rodzina Stuligroszów przeprowadziła się do budynku Małeckiego przy Drodze Dębińskiej, Stefan regularnie spędzał weekendy w domu na Starołęce, gdzie uczestniczył w nabożeństwach w nowo powstałym kościele św. Antoniego Padewskiego.

W 2009 roku, na elewacji budynku, przy wejściu, odsłonięto tablicę pamiątkową, upamiętniającą to ważne miejsce związane z życiem i działalnością artystyczną Stuligrosza.

Przypisy

  1. Elżbieta Malik, Profesor Stefan Stuligrosz – pamiętamy !, Nasza Starołęka, nr 3/2012, s.6. [dostęp 02.03.2016 r.]
  2. Zenon Sarbak, Profesor Stefan Stuligrosz, Nasza Starołęka, nr 1/2010, s.4
  3. Niedziela, Spotkania z mistrzem Stuligroszem
  4. Głos Wielkopolski, 90 lat minęło, czyli Poznań według profesora Stefana Stuligrosza
  5. Praca zbiorowa, Poznań - spis zabytków architektury, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2004, s.205, ISBN 83-89525-07-0

Oceń: Dom rodzinny Stefana Stuligrosza

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:18