Dwór na Krzesinach w Poznaniu


Dwór usytuowany na Krzesinach w Poznaniu, przy ulicy Krzesiny 13, stanowi unikalny przykład architektury neogotyckiej w regionie. To jedyny tego typu obiekt w Poznaniu. Historia folwarku w Krzesinach sięga XV wieku, a pierwsze dokumentowane informacje dotyczące dworu pojawiły się już w 1571 roku. Obecny gmach, który możemy podziwiać dziś, pochodzi z drugiej połowy XIX wieku.

W 1900 roku, niemiecka Komisja Kolonizacyjna wykupiła całość dóbr krzesińskich, prowadząc do parcelacji majątku i osadzenia kolonistów niemieckich w tym rejonie. Dwór został przekształcony w szkołę dla dzieci tych osadników. Niedaleko, w parku, wybudowano w 1912 roku unikatowy drewniany kościół w stylu norweskim, co dodatkowo podkreśla charakter tej okolicy.

Sam dwór, w układzie parterowym i na rzucie prostokątnym, charakteryzuje się bogatymi detalami neogotyckimi, takimi jak masywne pseudokrenelaże oraz blendy. Posiada dwutraktowy układ z użytkowym poddaszem, a obecnie mieści Przedszkole nr 85, co nadaje mu nową funkcję w lokalnej społeczności.

Na bocznej elewacji tego pięknego budynku znajduje się tablica poświęcona ofiarom krzesińskiej akcji z 1941 roku. Na tablicy widnieje inskrypcja, której treść brzmi: "Dnia 23.11.1941 podczas najazdu niemieckiego na Polskę spędziła policja hitlerowska na to miejsce bezbronną ludność polską Krzesin, Krzesinek i Szczepankowa. Przez osiem godzin pastwili się rozbestwieni oprawcy w ohydny sposób nad nami. Zbici i sponiewierani przecierpieliśmy to upokorzenie i straszne katusze w milczeniu dla Polski z wiarą w nadejście dnia sprawiedliwości. Ktokolwiek staniesz przed tą tablicą zawołaj z nami. Cześć i chwała wiernym synom Ojczyzny! Wieczna hańba i zguba barbarzyńcom."

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolska [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.

Oceń: Dwór na Krzesinach w Poznaniu

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:19