UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Willa Arthura Bredschneidera w Poznaniu


W Poznaniu można odnaleźć wiele fascynujących miejsc, a jednym z nich jest willa Arthura Bredschneidera. Ten zabytkowy obiekt znajduje się pod adresem ul. Podkomorska 9, na rogu z ulicą Miecznikowską. Jest usytuowany w malowniczej dzielnicy, znanej jako Abisynia, która jest częścią osiedli Grunwald oraz Kasztelanów.

Willa ta wyróżnia się swoją architekturą i bogatą historią, stanowiąc ważny element lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Historia i architektura

„Budynek został wzniesiony z zachowaniem szczegółowych wytycznych dotyczących zagospodarowania Abisynii. Adam Ballenstedt, autor projektu tej wspaniałej willi, miał okazję poznać inwestora, Arthura Bredschneidera, który był dyrektorem fabryki Maggi na Głównej. Ich znajomość zapewne nawiązała się podczas procesu projektowania nowych zabudowań fabrycznych w roku 1931. Budynek, który obecnie znany jest jako nowoczesna, dwukondygnacyjna willa, wyróżnia się na tle sąsiednich domów swoją nieco mniejszą konstrukcją. Pomimo to, frontowa część jest mocno zaakcentowana trzema niewielkimi oknami oraz daszkiem, który optycznie dzieli bryłę budynku od frontu do drzwi wejściowych.

Nad tymże daszkiem architekt zaplanował dwa wąskie okienka, które miały na celu doświetlenie klatki schodowej. Fasada budynku zdobiona jest akcentami z klinkierowej cegły, które harmonizują z podestem schodów wejściowych, a także łączą wizualnie główny budynek z garażem, który został wzniesiony mimo obowiązujących regulacji osiedla. Willa składa się z dwóch brył, nieco przesuniętych względem siebie, które współgrają ze sobą w sposób harmonijny.

Od strony zachodniej zbudowano balkon, a pod nim znajduje się przestronny taras. Wszystkie pokoje na piętrze wyposażono w dwuskrzydłowe drzwi, co miało na celu ułatwienie poruszania się syna inwestora, który poruszał się na wózku inwalidzkim z powodu porażenia mózgowego. Elewacja budynku pokryta jest tynkiem w jasnej barwie sepii, który jest niezwykle dekoracyjny, a całość porasta dzikie wino, nadając willi piękny, naturalny wygląd.

Przypisy

  1. Aleksander Przybylski, Abisynia. Osiedle na poznańskim Grunwaldzie, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Poznań, 2017 r., s.101-102, ISBN 978-83-7768-173-2
  2. opr. Joanna Bielawska-Pałczyńska, Poznań - spis zabytków architektury, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2004 r., s.177, ISBN 83-89525-07-0

Oceń: Willa Arthura Bredschneidera w Poznaniu

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:6