Dwór na Piotrowie (Poznań)


Dwór na Piotrowie to niezwykły zabytek, który został wzniesiony w 1907 roku. Położony w dolinie Kopla w Poznaniu, cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na swoją bogatą historię oraz unikalny styl architektoniczny. Przez lata wieś Piotrowo znajdowała się pod opieką różnych rodzin, takich jak Piotrowscy, Czaccy, Policcy, Ossowscy, Kęszyccy oraz Sypniewscy. Ostatnim znanym właścicielem był Antoni Unrug, tytularny generał Wojska Polskiego z czasów II Rzeczypospolitej, który zdecydował się na budowę nowego dworu.

Obiekt powstał na miejscu wcześniejszego dworu obronnego, który w połowie XIX wieku miał dach pokryty strzechą, co przyczyniło się do jego lokalnej nazwy - dwór pod snopkami. Budowę nowego dworu zlecono Rogerowi Sławskiemu, uznanemu architektowi, który wprowadził nowoczesne rozwiązania architektoniczne w stylu charakterystycznym dla swojej twórczości.

Dwór jest parterowy oraz nakryty dachem mansardowym, który wyróżnia się dużą wystawą dachową. Wnętrze, zaprojektowane z myślą o funkcjonalności, zawiera reprezentacyjną klatkę schodową, a jego układ nawiązuje do angielskich wzorów. Zewnętrzna fasada, centralnie usytuowana, jest podkreślona przez wysoki ryzalit o zaokrąglonych rogach, w którym znajduje się wejście ozdobione herbem rodziny Unrugów - lwem stojącym na tylnej łapie.

W późniejszych latach, w okresie lat 70. i 90. XX wieku, dwór przeszedł gruntowną renowację, podczas której uproszczono jego detale architektoniczne, w tym boniowania na ścianach. Otaczający dwór park o powierzchni pięciu hektarów, z pięcioma stawami, dawniej służył do hodowli kaczek w warunkach półdzikich. Wokół obiektu znajdował się również folwark, z którego pozostał spichlerz z początku XX wieku - obecnie uważany za najlepiej zachowany budynek podworski na terenie Poznania, co czyni to miejsce jeszcze bardziej interesującym dla odwiedzających.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo WP [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  3. Dwór Unrugów na Piotrowie i dzieje jego mieszkańców. Wielkopolskie rezydencje. [dostęp 01.06.2024 r.]
  4. Marcin Libicki, Piotr Libicki, Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce, wyd. Rebis, Poznań, 2010.

Oceń: Dwór na Piotrowie (Poznań)

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:14