Kościół Chrystusa Najwyższego Kapłana w Poznaniu


Kościół Chrystusa Najwyższego Kapłana w Poznaniu to ważny obiekt rzymskokatolicki, który pełni rolę parafialnego centrum religijnego. Jest usytuowany w malowniczej części Poznania, na osiedlu Lecha, w dzielnicy znanej jako Chartowo.

Ten kościół stanowi istotny element lokalnej społeczności, a jego architektura oraz działalność duszpasterska przyciągają zarówno wiernych, jak i odwiedzających, którzy pragną poznać jego historię i unikające zabytki.

Historia

Historia budowy kościoła na os. Lecha sięga 1970 roku, kiedy to Kuria Metropolitarna po raz pierwszy zgłosiła prośbę o pozwolenie na jego wzniesienie. Kolejny krok podjęto w latach 1982–1985, kiedy to projekt budowy miał być uwzględniony w planie zagospodarowania osiedla. Niestety, władze państwowe wiele razy opóźniały wydanie koniecznych decyzji w tej kwestii. W końcu przydzielono działkę rolną, usytuowaną z dala od osiedla, co nie odpowiadało planom Kurii. W rezultacie rozpoczęto intensywne starania o teren wewnątrz osiedla, które zakończyły się sukcesem w kwietniu 1988.

Nowo przyznany teren znajdował się w centralnej części osiedla Lecha, w miejscu będącym skrzyżowaniem ciągów pieszych. Ostateczna decyzja o zatwierdzeniu planu realizacyjnego została wydana 18 maja 1990 z inicjatywy parafii pw. Pierwszych Polskich Męczenników. Wcześniej, 10 października 1986, arcybiskup metropolita poznański Jerzy Stroba powołał do budowy kościoła ks. Wojciecha Nogalskiego, wikariusza parafii pw. Najświętszej Bogarodzicy Maryi.

Inwestycja w takim zakresie została powierzona architektowi Grzegorzowi Augustyniakowi ze Studia Projektowego A-5. Dnia 28 grudnia 1989 roku, po pozytywnej opinii Archidiecezjalnej Komisji Artystyczno-Konserwatorskiej, projekt koncepcyjny kościoła został złożony w Urzędzie Miejskim w Poznaniu i zobaczył światło dzienne w lutym 1990. W założeniu, budowa obejmowała kościół oraz część katechetyczną, mieszkalną z biurem parafialnym oraz garażami i magazynami.

Na dzień 26 kwietnia 1990 roku, decyzją architekta miejskiego, paraafia Pierwszych Polskich Męczenników uzyskała pozwolenie na budowę tymczasowej kaplicy z częścią mieszkalno-katechetyczną. W związku z potrzebami społecznymi i finansowymi postanowiono prowadzić budowę etapami, zaczynając od samego kościoła. Zgodnie z dekretem, który wszedł w życie 12 listopada 1990, arcybiskup Jerzy Stroba ustanowił ośrodek duszpasterski pw. Chrystusa Najwyższego Kapłana.

1 grudnia 1994 nastąpiła erekcja parafii, która została wyodrębniona z sąsiedniej parafii pw. Pierwszych Polskich Męczenników. Pozwolenie na budowę samego kościoła uzyskano 5 października 1995 roku, a prace budowlane rozpoczęły się niebawem. Pierwsza msza w nowej świątyni odbyła się 4 czerwca 2000 roku, a ostatnie prace wykończeniowe zakończono w 2006 roku.

Opis

Projekt kościoła Chrystusa Najwyższego Kapłana w Poznaniu, stworzony przez Grzegorza Augustyniaka oraz Krzysztofa Korneckiego, przedstawia niezwykłą harmonijność formy oraz funkcji. Architekci postanowili zastosować różnice w gabarytach oraz kolorystyce, by podkreślić wieloaspektowość obiektu. Bryła głównego kościoła, wznosząca się ponad inne budynki, wykończona jest czerwoną cegłą, a jej stromy dach pokryty jest dachówką. Z kolei zabudowania parafialno-katechetyczne mają formę niższych struktur, pokrytych płaskim dachem.

Kościół zbudowano na planie kwadratu, z osią główną, która usytuowana jest na przekątnej, definiując wyraźnie kierunek wschód-zachód. Wnętrze znajduje się w nawach bocznych, które dysponują osobnymi wejściami, z których, po lewej i prawej stronie nawy głównej, umiejscowiono kaplice. W lewej kaplicy zlokalizowano obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz krucyfiks, a w prawej kaplicy znajduje się obraz Miłosierdzia Bożego, wzbogacony o dwie tablice z cytatami z Dzienniczka św. Faustyny. Ta część kościoła może funkcjonować jako liturgiczna przestrzeń w dni powszednie, a w niedziele i święta służy jako kaplica dla matek z dziećmi.

Pierwotnie na ścianie prezbiterium była umiejscowiona rzeźba Chrystusa Najwyższego Kapłana, stworzona przez Danutę Mączak. Została jednak zastąpiona przez monumentalną mozaikę, której autorką jest Magdalena Czeska. Dodatkowo, na południowej ścianie obiektu znajdują się stacje drogi krzyżowej, które wzbogacają duchowe przeżycia wiernych. Nad głównym wejściem umiejscowiono chór, do którego dostęp prowadzi z dwóch klatek schodowych; jedna z nich znajduje się w stalowej rotundzie, pełniącej rolę wsparcia dla stalowej wieży.

Za ołtarzem zaprojektowano przestrzeń zakrystii, biura parafialnego oraz klatkę schodową prowadzącą do części mieszkalnej. Wejście do części mieszkalnej, biur i zakrystii jest doskonale zlokalizowane, na osi kościoła, od wschodniej strony. Natomiast do sal katechetycznych prowadzi dziedziniec od strony zachodniej. Warto również wspomnieć, że budynek jest częściowo podpiwniczony, co pozwala na umieszczenie wszystkich niezbędnych funkcji technicznych w piwnicach. Na ścianie frontowej umieszczono granitową płytę, która upamiętnia „Rok Jubileuszowy–2000”.

Przypisy

  1. a b KOŚCIOŁY NA RATAJACH* | wbc.macbre.net [online], web.archive.org, 04.04.2019 r. [dostęp 14.03.2020 r.]
  2. Obiekt Pracownia Witrazy I Mozaiki Poznan, Wielkopolska, Witraze Koscielne, Renowacja Witrazy, Mozaika Sakralna, Renowacja Mozaiki [online], www.witraze-mozaiki.pl [dostęp 01.07.2018 r.]

Oceń: Kościół Chrystusa Najwyższego Kapłana w Poznaniu

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:14