Kościół Ofiarowania Pańskiego w Poznaniu stanowi istotny element krajobrazu religijnego tego miasta. Jest to rzymskokatolicki kościół parafialny, który znajduje się na terenie dzielnicy Wilda. Budowla ta usytuowana jest w obrębie jednostki pomocniczej Osiedle Wilda, przy ulicy Bluszczowej.
W bliskim sąsiedztwie kościoła znajduje się Cmentarz Bożego Ciała, co nadaje temu miejscu dodatkowy kontekst historyczny i kulturowy. Warto zwrócić uwagę na jego architekturę oraz znaczenie społeczne, które ma dla lokalnej społeczności.
Historia
Historia Kościoła Ofiarowania Pańskiego w Poznaniu sięga 9 czerwca 1971 roku, kiedy to utworzono ośrodek duszpasterski pod wezwaniem bł. Bogumiła. Jego działalność została zainaugurowana 1 lipca tego samego roku. W tamtym okresie cmentarz był zamknięty dla nowych pogrzebów, co w połączeniu z nieprzychylnym nastawieniem ówczesnych władz komunistycznych, którym przeszkadzała działalność ośrodka, stworzyło wyjątkowo trudne warunki dla rozpoczęcia działalności duszpasterskiej. Świadectwem tego były zapisane w kronice parafialnej trudności i przeszkody, na które napotykano. W miarę upływu czasu, kaplica cmentarna była przystosowywana do pełnienia funkcji kościelnych, a w 1972 roku dokonano rozbudowy, dobudowując dwie nowe kaplice.
Uroczystość poświęcenia obiektu miała miejsce 7 czerwca 1973 roku z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka. W 1974 roku inżynier Albin Modzelewski, ówczesny parafianin, zrealizował projekty dotyczące wydłużenia nawy kościoła ku zachodowi oraz dobudowania balkonu chóru. Kolejne postępy miały miejsce 24 września 1978 roku, kiedy biskup Tadeusz Etter poświęcił salkę katechetyczną.
18 września 1984 roku arcybiskup Jerzy Stroba podjął decyzję o wydzieleniu lokalnej parafii. W roku 1989 ksiądz Józef Matuszewski rozpoczął ambitny plan budowy domu katechetycznego oraz rozbudowy istniejącego już probostwa. 6 kwietnia 1990 roku pożar strawił budynek probostwa, co wymusiło na duszpasterzach zmianę pierwotnych zamierzeń budowlanych. Zdecydowano się na budowę jednego obiektu, który połączyłby funkcje salki katechetycznej i biura parafialnego na parterze oraz mieszkania dla proboszcza i wikariusza na piętrze. Autorem tego projektu był Marian Fikus, a pozwolenie na budowę zostało wydane 10 września 1990 roku.
Budowla została ukończona w latach 1991-1992, z wyjątkiem elewacji zewnętrznej, która została wykończona w 1996 roku. Pierwsze pismo dotyczące budowy obecnego kościoła zostało wysłane do Kurii Metropolitalnej w Poznaniu 14 listopada 1997 roku. Po intensywnych przygotowaniach, decyzję o rozpoczęciu budowy z dnia 28 października 1998 roku oraz poświęcenie placu budowy, miało miejsce 8 listopada 1998 roku. Prace murarskie ruszyły 15 marca 1999 roku, a konstrukcja kościoła wznosiła się w zastraszającym tempie.
W 2000 roku wnętrze kościoła zyskało sklepienie kolebkowe oraz więźbę dachową, które zostały przykryte papą. W tym samym roku zamontowano także krzyż na szczycie budowli oraz wstawiono okna i drzwi. 31 grudnia 2000 roku odprawiono pierwszą mszę w nowo powstałym obiekcie. W roku 2001 wykonano dachówkę oraz elewację klinkierową, zainstalowano liczne systemy wewnętrzne oraz położono marmurowe posadzki. W kolejnym roku kontynuowano prace, a kościół wzbogacano o ołtarz, ambonę, chrzcielnicę, tabernakulum i ławki. W 2003 roku w prezbiterium zawieszono drewniane płaskorzeźby autorstwa Bogdana Puchalskiego, ilustrujące scenę Ofiarowania Pańskiego.
Uroczystość konsekracji miała miejsce 2 lutego 2003 roku, a przewodniczył jej arcybiskup Stanisław Gądecki. W 2004 roku, blisko kościoła postawiono rzeźbę Matki Bożej ze świecą w dłoni oraz wilkami u stóp, której autorką była parafianka, Aleksandra Piasecka. Rzeźbę poświęcony biskup Grzegorz Balcerek, na którą obecny był m.in. ojciec Marian Żelazek.
Przypisy
- a b c Parafia Rzymskokatolicka Ofiarowania Pańskiego w Poznaniu, Józef Matuszewski, Historia naszej parafii
- Osiedle Wilda - Osiedla - Poznan.pl [online], poznan.pl [dostęp 04.04.2019 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Matki Bożej Pocieszenia w Poznaniu | Kościół Matki Bożej Zwycięskiej w Poznaniu | Kościół Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu | Kościół Najświętszej Maryi Panny z La Salette w Poznaniu | Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Poznaniu | Bazylika św. Józefa i klasztor karmelitów bosych w Poznaniu | Kościół Miłosierdzia Bożego w Poznaniu | Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Poznaniu | Kościół św. Franciszka Serafickiego w Poznaniu | Kościół św. Jana Jerozolimskiego za murami w Poznaniu | Parafia Najświętszej Maryi Panny z La Salette w Poznaniu | Kościół Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Poznaniu | Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Poznaniu | Kościół Imienia Maryi w Poznaniu | Kościół Objawienia Pańskiego w Poznaniu | Kościół Chrystusa Najwyższego Kapłana w Poznaniu | Parafia Matki Bożej Różańcowej w Poznaniu | Parafia Zmartwychwstania Pańskiego w Poznaniu | Parafia Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej w Poznaniu | Parafia Imienia Maryi w PoznaniuOceń: Kościół Ofiarowania Pańskiego w Poznaniu