Osiedle ks. Ignacego Skorupki (Poznań)


Osiedle ks. Ignacego Skorupki, znane także pod nazwą "Albania" ze względu na pobliską ulicę Albańską, to interesująca jednostka mieszkaniowa, która znajduje się w Poznaniu. To miejsce zlokalizowane jest na osiedlu samorządowym Górczyn, przy ulicy Górniczej.

Osiedle to graniczy z innymi obszarami, co czyni je atrakcyjnym miejscem do życia. Na zachodzie sąsiaduje z osiedlem Kopernika, natomiast na północy ogranicza je Raszyn. Z kolei na północnym wschodzie znajduje się Cmentarz Górczyński, co również nadaje temu osiedlu wyjątkowy charakter.

Historia

Osiedle ks. Ignacego Skorupki ma bogatą i interesującą historię, sięgającą czasów przed wybuchem II wojny światowej. Wówczas było ono prawdopodobnie miejscem osiedlenia górników wracających z Anglii. Ziemia, na której powstało, należała do Kościoła.

W 1934 roku miało miejsce ważne wydarzenie, mianowicie tajne spotkanie robotników kolejowych, które prowadził Marian Spychalski, wówczas jeszcze komunistyczny agitator, który później zdobył tytuł marszałka.

Późniejszy rozwój osiedla był związany z II wojną światową, gdy na terenie osiedla znajdowały się Gärten Hermann Voss. W czasach PRL powstały tu Ogródki Działkowe im. Aleksandra Zawadzkiego. Po zmianach ustrojowych, w 1993 roku, działki przeszły pod zarząd mieszkańców, a w 1994 roku osiedle zostało formalnie utworzone jako jednostka pomocnicza samorządu terytorialnego.

Warto wspomnieć, że 1 stycznia 2011 roku osiedle zostało przyłączone do jednostki pomocniczej osiedle Górczyn.

Na terenie obecnego osiedla, pod boiskiem oraz placem zabaw, można znaleźć zasypany Schron Piechoty J1 VIIIa, który pochodzi z 1903 roku i jest wpisany do rejestru zabytków (numer A245).

W trakcie II wojny światowej osiedle sąsiadowało również z tymczasowym obozem, znajdującym się w okolicach aktualnej ul. Kordeckiego oraz składu budowlanego przy ul. Węglowej. Obóz ten miał bocznicę kolejową, z której deportowano ludność do obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty.

Zabudowa

Osiedle ks. Ignacego Skorupki charakteryzuje się powierzchnią wynoszącą 1,4 km², zamieszkanym przez około 700 osób oraz 227 działkami. Od roku 1994 obserwujemy dynamiczny rozwój tej lokalizacji, gdzie na miejscu dawnych altanek, które powstały w czasach, gdy teren ten był zajmowany przez ogródki działkowe, budowane są nowe domy jednorodzinne.

W obrębie osiedla zlokalizowano plac zabaw, który jest wyposażony w boisko pokryte sztuczną trawą, co stwarza idealne warunki do aktywnego spędzania czasu przez najmłodszych mieszkańców. W roku 2014 rozpoczęto istotne prace związane z budową kanalizacji, które znacząco poprawiły infrastrukturę osiedla.

Dodatkowo, na terenie osiedla wybudowane zostały wewnętrzne drogi z kostki brukowej, a także zainstalowane nowe oświetlenie. Tradycje społeczne na osiedlu pielęgnuje Stowarzyszenie Mieszkańców i Właścicieli Nieruchomości Osiedla Ks. Ignacego Skorupki, które angażuje lokalną społeczność w różnorodne działania.

Komunikacja

W bliskiej okolicy osiedla, zaledwie około dziesięciu minut spacerem, można skorzystać z różnych form komunikacji.

  • pętla autobusowa na osiedlu Kopernika,
  • pętla tramwajowo-autobusowa na Górczynie,
  • stacja kolejowa Poznań Górczyn,
  • dworzec Polski Bus.

Przypisy

  1. Uchwała Nr LXXV/1057/V/2010 Rady Miasta Poznania z dnia 06.07.2010 r. (Dz. Urz. Woj. Wielkopolskiego z 2010 r., Nr 180, poz. 3355)
  2. Tomasz Kaczmarek, Ewa Klebba, Roman Matykowski, Anna Tobolska, Warunki mieszkaniowe miejskich osiedli substandardowych Poznania i Gniezna, w: Kronika Miasta Poznania, nr 1-2/1993, s.298, ISSN 0137-3552
  3. Władysław Rogala, Poznańskie lata Mariana Spychalskiego, w: Kronika Miasta Poznania, nr 4/1986, s.61, ISSN 0137-3552
  4. Objaśnienia dawnych nazw, w: Pierwsze lata. Wspomnienia poznaniaków o latach 1945-1948, Wydawnictwo Poznańskie, 1980, ss.149,156, ISBN 83-210-0114-9

Oceń: Osiedle ks. Ignacego Skorupki (Poznań)

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:15