Park Wilsona, usytuowany w samym sercu Poznania, to zabytkowy teren zielony, który fascynuje zarówno mieszkańców, jak i turystów. Znajduje się on na Łazarzu, w ramach jednostki pomocniczej Osiedle Św. Łazarz. Ten malowniczy park, o wyjątkowym uroku, do 1925 roku pełnił rolę Ogrodu Botanicznego, co znacząco wpływa na jego bogate zasoby roślinne oraz urokliwe alejki.
Obecnie Park Wilsona to idealne miejsce na spacery, wypoczynek oraz relaks w otoczeniu przyrody. Jego historia oraz walory architektoniczne sprawiają, że jest świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Poznania.
Charakterystyka
Park Wilsona w Poznaniu, rozciągający się na powierzchni 7,2 ha, ma długą i interesującą historię, której korzenie sięgają 1834 roku. To wtedy Towarzystwo do Upiększania Miasta i Jego Okolic postanowiło wykupić teren, by stworzyć szkółkę drzew, które później używane były do obsadzania miejskich ulic i skwerów. W 1902 roku ta jedyna w swoim rodzaju szkółka została przekazana miastu, co umożliwiło jej otwarcie dla szerokiej publiczności. W tym samym czasie powstał tutaj także pierwszy w Poznaniu ogród botaniczny, a jego urządzanie zakończono w 1904 roku, według projektów Hermana Kube.
Na terenie parku, w 1910, zbudowano palmiarnię, która była częścią Wystawy Wschodnioniemieckiej Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa. Park zyskał nowe oblicze, a w 1926 roku, nadano mu imię prezydenta USA, Thomasa Woodrow Wilsona, który, za sprawą Ignacego Jana Paderewskiego, odegrał kluczową rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.
W końcu czerwca 1927 roku z inicjatywy komitetu na skraju parku rozpoczęto budowę planetarium, które miało powstać u zbiegu ulic Orzeszkowej i Śniadeckich. W 1928, park został włączony w obszar PeWuKi, co umożliwiło budowę parkowej fontanny. Dnia 4 lipca 1931, na jego terenie odsłonięto pomnik prezydenta Wilsona, ufundowany przez Ignacego Jana Paderewskiego, który został uświetniony przez uroczystości z udziałem wielu osobistości, w tym wdowy po prezydencie, Ignacego Mościckiego oraz prezydenta Poznania, Cyryla Ratajskiego. Rzeźba pomnika została stworzona przez Gutzona Borgluma, znanego również z utworzenia twarzy Jerzego Waszyngtona na Górze Rushmore. Niestety, pomnik ten został zniszczony przez Niemców.
W dniu 4 marca 1945, w obiektach Studium Wychowania Fizycznego, w parku odbył się pierwszy w mieście koncert muzyczny po II wojnie światowej, w którym uczestniczyli między innymi Stefan Stuligrosz, Wiktor Buchwald oraz Wanda Falkówna. Po wojnie, w 1951 roku, nadano parkowi imię Marcina Kasprzaka, a w 1963 roku na miejscu pomnika Wilsona stanął pomnik rewolucjonisty. W 1990 roku park powrócił do swojej pierwotnej nazwy, a w 1994 roku na jego terenie stanęło popiersie prezydenta Wilsona, wyrzeźbione przez Zofię Trzcińską-Kamińską. Pomnik Marcina Kasprzaka przeniesiono do Czołowa, wsi związanej z jego urodzinami.
W parku znajduje się także murowana muszla koncertowa z 1936 roku oraz odlana w 1891 roku rzeźba Perseusza i Andromedy, która została podarowana miastu przez cesarzową Wiktorię z okazji jej wizyty w Poznaniu w 1888. Rzeźba ta pierwotnie zdobiła fontannę na pl. Królewskim i została przeniesiona do Parku Wilsona w 1956 roku. Park przeszedł rewitalizację w latach 1993 i 1994, kiedy to przywrócono mu ogrodzenie oraz rzeźby z bramy wejściowej, które miały swoje początki sprzed 1929 roku, projektu Edwarda Haupta. Na terenie parku rosną dwa pomniki przyrody: platan o obwodzie pnia 410 cm oraz wierzba o obwodzie 430 cm.
Park Wilsona jest wpisany do rejestru zabytków i zamykany jest na noc.
Przypisy
- a b Zbyszek Synusz. Park Wilsona - wszystko zaczęło się od miejskiej szkółki drzew i krzewów. „Pasaż poznański”, s. 12, 18.10.2013 r.
- Joanna Bielawska-Pałczyńska (opr.) Poznań, Spis zabytków architektury, wyd. II, Poznań 2005, ISBN 83-89525-37-2; str. 47, poz. 367.
- JaninaJ. Mrówczyńska JaninaJ., Przemiany w życiu kulturalnym Poznania w latach 1945-1985, Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 1991.
- Tadeusz Świtała, Poznań w 1927r. (część pierwsza), w: Kronika Miasta Poznania, nr 4/1988, s. 111.
- „Dziennik Poznański”. 11.04.1891 r., nr 33, nr 82, str. 3.
Pozostałe obiekty w kategorii "Parki":
Park Nadolnik | Park Karola Kurpińskiego w Poznaniu | Park Kosynierów w Poznaniu | Park ks. Józefa Jasińskiego w Poznaniu | Park Leszka Bergera w Poznaniu | Park Rodziny Stablewskich w Poznaniu | Park Sołacki | Park Tysiąclecia (Poznań) | Park Władysława Czarneckiego w Poznaniu | Skwer Ireny Bobowskiej w Poznaniu | Forum Academicum | Park Tadeusza Mazowieckiego w Poznaniu | Park Stare Koryto Warty w Poznaniu | Dzieciniec pod Słońcem | Park Manitiusa w Poznaniu | Park ks. Feliksa Michalskiego w Poznaniu | Park Nad Wartą w Poznaniu | Park Fryderyka Chopina w Poznaniu | Park Jurija Gagarina w Poznaniu | Park Jana Heweliusza w PoznaniuOceń: Park Wilsona w Poznaniu