Pomnik Woodrowa Wilsona w Poznaniu


Pomnik Woodrowa Wilsona w Poznaniu to wyjątkowa konstrukcja, która upamiętnia 28. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Thomasa Woodrowa Wilsona. Zlokalizowany jest w Parku Wilsona, który stanowi popularne miejsce spotkań oraz rekreacji mieszkańców i turystów.

Obiekt ten, usytuowany przy głównym wejściu od strony ul. Głogowskiej, cieszy się dużą popularnością wśród osób, które pragną poznać zarówno historię, jak i kulturę tego miejsca.

Historia

Prezydent Cyryl Ratajski w swoich działaniach politycznych, silnie akcentował proamerykańskie nastawienie, mając nadzieję na przyciągnięcie korzystnych kredytów inwestycyjnych dla Poznania. Już w 1924 roku nawiązał rozmowy dotyczące upamiętnienia Woodrowa Wilsona z wybitnym pianistą Ignacym Paderewskim. Kulminacją tych działań była uroczystość z okazji Dnia Niepodległości Stanów Zjednoczonych, która miała miejsce 4 lipca 1926 roku, w trakcie wizyty pierwszego sekretarza ambasady USA w Warszawie, Fredericka P. Hibbarda. Spotkanie to znacznie wzbogaciło plan uroczystości, które odbyły się w Parku Wilsona.

W 1928 roku władze miasta zorganizowały konkurs na pomnik prezydenta Wilsona, który został wygrany przez utalentowaną rzeźbiarkę Zofię Trzcińską-Kamińską. W 1929 roku zakończyła ona prace nad popiersiem prezydenta, które wykonane zostało z szarego czeskiego granitu. W międzyczasie Ignacy Paderewski, w geście uznania, ofiarował miastu pełnowymiarowy pomnik Wilsona, stworzony przez znanego amerykańskiego rzeźbiarza Johna Gutzona de la Mothe Borgluma. Pomnik został przyjęty przez władze Poznania i odsłonięty w dniu 4 lipca 1931 roku. Początkowo planowano umiejscowienie go przed Bazarem.

To wydarzenie było historyczne nie tylko dla miasta, ale i dla kraju, ponieważ w po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono bezpośrednią transmisję radiową do Stanów Zjednoczonych. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością prezydent Ignacy Mościcki, choć zabrakło Ignacego Paderewskiego. Artysta zrezygnował z udziału z powodu choroby żony oraz w proteście przeciwko aresztowaniu przywódców opozycji politycznej w trakcie procesu brzeskiego.

W ramach rekompensaty za strata związane z pomnikiem Wilsona, Zofia Trzcińska-Kamińska otrzymała zlecenie na wykonanie pomnika Tadeusza Kościuszki. Niestety, pomnik Wilsona autorstwa Gutzona Borgluma został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Po wojnie park, w którym znajdował się pomnik, zyskał imię Marcina Kasprzaka. W 1963 roku w parku zainstalowano nowy pomnik tego patrona. Jednak w 1990 roku park odzyskał wcześniej nadane imię, a pomnik Marcina Kasprzaka został przeniesiony do Czołowa, jego miejsca urodzenia.

Popiersie Woodrowa Wilsona, które stworzyła Zofia Trzcińska-Kamińska, zostało odkryte na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego nr 3 w Poznaniu. Od czasów okupacji do roku 1974 leżało zakopane w ziemi, co spowodowało jego fatalny stan. Kamień był silnie zanieczyszczony i miał liczne ubytki. W ramach prac konserwatorskich rzeźba została oczyszczona i ubytki zrekonstruowane. Po zakończeniu tych działań popiersie ustawiono w maju 1994 roku na specjalnie przygotowanym cokołu, obłożonym fińskim granitem, w niedalekiej odległości od głównego wejścia do parku.

Przypisy

  1. Joanna J. Figuła-Czech, Burzliwe losy rzeźbiarskich wizerunków Thomasa Woodrowa Wilsona i Tadeusza Kościuszki [online], www.renowacjeizabytki.pl [dostęp 28.02.2021 r.]
  2. Zbigniew Z. Kopeć, Poznań między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939, Łódź: Księży Młyn, 2013 r.
  3. Iwona Błaszczyk, Konserwacja zabytków ruchomych w Poznaniu w latach 1990-2007. Poznań: Miejskie, 2008 r.
  4. Tadeusz Świtała, Poznań w 1926 (część druga), w: Kronika Miasta Poznania, nr 3/1988 r.
  5. Andrzej Zarzycki, Cyryl Ratajski (1875-1942), w: Kronika Miasta Poznania, nr 3/1989 r.

Oceń: Pomnik Woodrowa Wilsona w Poznaniu

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:14