Pomnik kryptologów w Poznaniu


W sercu Poznania, przed głównym wejściem do Zamku Cesarskiego w Poznaniu, znajduje się niezwykły pomnik kryptologów. To monumentalne dzieło ma formę metalowego graniastosłupa foremnego, którego podstawa przybiera postać trójkąta. Pomnik stanowi hołd dla trzech wybitnych polskich kryptologów, którzy odegrali kluczową rolę w rozpracowaniu szyfru maszyny Enigma – są to Marian Rejewski, Jerzy Różycki oraz Henryk Zygalski.

Odwołując się do historycznych kontekstów, warto zauważyć, że wszyscy wymienieni kryptolodzy byli związani z Uniwersytetem Poznańskim. Budynek Zamku przed II wojną światową gościł pomieszczenia uniwersyteckie, co dodaje szczególnego znaczenia temu miejscu. Pomnik został odsłonięty w 2007 roku, a jego autorami byli Grażyna Bielska–Kozakiewicz oraz Mariusz Kozakiewicz, znani z Zakopanego.

Interesującym elementem tego dzieła jest sposób, w jaki nazwiska kryptologów zostały wkomponowane w cyfry, które wypełniają ściany obelisku. Twórcy zamierzali w ten sposób oddać hołd nie tylko szyfrantom, ale również ogólnie pojętej matematyce oraz ludzkiej myśli. Z tego powodu, w artykule opublikowanym w Przekroju, monument został określony jako Pomnik intelektu. Dzięki temu, konstrukcja ta posługuje się uniwersalnym językiem liczb i geometrii. U podstawy pomnika umieszczono także inskrypcje w języku polskim oraz angielskim, które zawierają biografie kryptologów, wzbogacając w ten sposób jego wartość edukacyjną i kulturową.

Przypisy

  1. Włodzimierz Braniecki, Enigmatyczna bryła (rozmowa z twórcą pomnika), w: Głos Wielkopolski, 14.01.2008 r., s. 16

Oceń: Pomnik kryptologów w Poznaniu

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:11