Pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskim


Pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskim jest ważnym symbolem pamięci o osobach, które straciły życie w trakcie wydarzeń poznańskiego Czerwca, miały miejsce w dniach 28-30 czerwca 1956 roku. Monument ten znajduje się na narożniku ulicy Kochanowskiego oraz ulicy J.H.Dąbrowskiego w Poznaniu, w dzielnicy Jeżyce.

Założenie pomnikowe składa się z głazu narzutowego, na szczycie którego umieszczona jest pełnoplastyczna rzeźba orła w locie. Obok głazu znajdują się tablice pamiątkowe, z których jedna brzmi: "Tu walczyli i ginęli w czerwcu 1956 roku bohaterscy uczestnicy robotniczego protestu za wolność, pracę i chleb. Niech pamięć o nich trwa w nas." Warto zaznaczyć, że te słowa zostały umieszczone przez Klub Pamięci Niepokonani 28 czerwca 1990 roku. Pozostałe tablice zawierają szczegółowe informacje o wszystkich poległych, podając ich imiona, nazwiska oraz wiek w dniu śmierci.

Monument otoczony jest masywnymi murami z kostek granitowych, w które wkomponowane są ciągi schodów, tworząc spójną całość. Głaz, z którego wykonano pomnik, jest granitowy, natomiast płyty granitowe i elementy brązowe dodają mu elegancji. Projekt pomnika stworzył Józef Petruk, a inicjatywa jego powstania wyszła od Związku Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Pomnik został odsłonięty 23 października 1996 roku, a chwile później, 26 czerwca 2001 roku, tablice zostały skradzione. Na szczęście, po ich przywróceniu, monument został ponownie odsłonięty dnia 2 czerwca 2002 roku. Warto również dodać, że sam głaz był odsłonięty wcześniej, bo już 28 czerwca 1990. Pomnik ten stanowi trwały ślad historii oraz uznanie bohaterów tamtych tragicznych wydarzeń.


Oceń: Pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskim

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:19