Pomnik Harcerski przy ul. Za Cytadelą w Poznaniu


Pomnik Harcerski przy ul. Za Cytadelą w Poznaniu to istotny symbol pamięci o harcerzach, którzy oddali życie w obronie swojej Ojczyzny. Pomnik ten ma na celu upamiętnienie tych, którzy polegli oraz zostali zamordowani, a jego lokalizacja jest ściśle związana z Starym Miastem w Poznaniu.

Znajdujący się na północnym skraju Cytadeli, pomnik usytuowany jest przy ul. Za Cytadelą, w rejonie skrzyżowania z Żniwną. Charakteryzuje się formą nieregularnego obelisku, który wykonano z jasnego kamienia i który wzbogacony jest o tablicę metalową, zawierającą istotny napis: Poległym i pomordowanym w walce o niepodległość Ojczyzny Harcerkom i Harcerzom staromiejskiej dzielnicy Poznania. 1918-1919. 1939-1945. Harcerze Hufca Piast.

Obelisk jest ozdobiony insygniami harcerskimi, w tym krzyżami, a całość wieńczy stylizowany orzeł, co podkreśla jego patriotyczny charakter. Warto również zaznaczyć, kto był odpowiedzialny za jego realizację:

  • tablica – Józef Kaliszan,
  • prace kamieniarskie – Marian Skrzypczak,
  • odlewy tablicy – Saturnin Skubiszyński,
  • zleceniodawca – Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa,
  • fundator – harcerze Hufca Piast.

Pomnik odsłonięto w jego obecnej formie w 1987 roku. Wówczas to usunięto wcześniejszą inskrypcję, która brzmiała: Pamięcią czcimy zwycięstwa naszych Ojców oraz Powstańcom harcerzom lat 1918-1919, z podpisem: Zuchy, harcerki i harcerze oraz instruktorzy hufca ZHP im. Powstańców Wielkopolskich. Poznań Stare Miasto. Odnotowano w prasie, że wówczas uwagę zwracano na nielogiczne sformułowanie dotyczące pomordowanych w walce, co podkreśla złożoność tematu pamięci narodowej.


Oceń: Pomnik Harcerski przy ul. Za Cytadelą w Poznaniu

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:15