Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami to niezwykle ważny pomnik, który znajduje się w Poznaniu, na terenie Cytadeli. Jest to miejsce, które ma bogatą historię, będące niegdyś częścią Fortu Winiary.
Dzwon został odlany w renomowanej pracowni ludwisarskiej rzemiosła artystycznego, której właścicielem był Saturnin Skubiszyński. Jego siedziba znajduje się w Poznaniu, przy ulicy Przełęcz 39. Dzwon ten jest szczególny, ponieważ jest trzecim dzwonem pokoju na świecie, ustępującym jedynie dzwonom znajdującym się w Hiroszimie oraz Nowym Jorku.
Charakterystyka
Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami to wyjątkowy obiekt, którego waga wynosi 850 kg, a średnica sięga 102 cm. Wytwarzany dźwięk charakteryzuje się tonem zasadniczym Fis, odpowiadającym częstotliwości 182,8 Hz.
Na jego powierzchni można dostrzec bogate ornamenty, inskrypcje oraz wizerunki gołębi, które są powszechnie uznawane za symbole pokoju. W szczególnych warunkach atmosferycznych, dźwięk tego dzwonu rozchodzi się w promieniu od 6 do 10 kilometrów od jego miejsca zawieszenia.
Warto również zwrócić uwagę na alikwoty, w szczególności na silnie brzmiącą tercję wielką, co nadaje dźwiękowi dzwonu jasny i radosny charakter. Dzwon umieszczony jest na wysokości 10 metrów, pomiędzy dwoma betonowymi słupami, które mierzą 16 metrów wysokości. W 2004 roku dzwon przeszedł remont, co miało na celu zachowanie jego pierwotnej wartości i funkcji.
Historia i odsłonięcie
W drugiej połowie lat 80. XX wieku, powstał pomysł budowy dzwonu, który został zapoczątkowany w kontekście przygotowań do wystąpienia Wojciecha Jaruzelskiego na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która miała miejsce 27 września 1985 roku. W celu uhonorowania tego wydarzenia, budowniczowie parku na Cytadeli obiecali, że poświęcą 30.000 roboczogodzin na realizację tego zamysłu. Choć początkowo nie było wiadomo, w jaki sposób ma to zostać zrealizowane, wówczas zapraszali oni Jaruzelskiego do odwiedzenia parku.
9 października 1985 roku zapadła decyzja o budowie dzwonu, a Wojciech Jaruzelski został o tym poinformowany 25 października tego samego roku. W odpowiedzi na list, 16 listopada gen. Józef Baryła wyraził swoje wzruszenie oraz złożył gratulacje pomysłodawcom tej inicjatywy. Projekt dzwonu został stworzony przez plastyka miejskiego, Jerzego Nowakowskiego. Z kolei 12 lutego 1986 roku ustalono jego lokalizację w porozumieniu z konserwatorem zabytków.
Prace przygotowawcze rozpoczęły się 6 maja 1986 roku, a budowa fundamentów została zakończona przez firmę Energopol 7 8 lipca 1986 roku. Po raz pierwszy dźwięk dzwonu o częstotliwości 183 Hz został usłyszany 11 października 1986 roku, dokładnie w dniu jego inauguracji.
W ceremonii odsłonięcia dzwonu wzięły udział znaczące osobistości, w tym Andrzej Wituski – prezydent Poznania, Jan Celek – generał LWP, Edward Łukasik – pierwszy sekretarz komitetu wojewódzkiego PZPR, Iwan Bojko – konsul generalny ZSRR oraz Mary R. Brandt – konsul generalny USA. Apel Pokoju do Narodów Świata odczytała Monika Śron, uczennica V klasy Szkoły Podstawowej nr 49 im. Michała Kajki. W trakcie uroczystości symbolicznie wypuszczono gołębia, a nad Cytadelą unosił się balon z napisem Poznań. Wieczorem ulicami miasta przeszedł uroczysty capstrzyk pododdziałów garnizonu poznańskiego.
W czasie wydarzenia działała również okolicznościowa radiostacja amatorska klubu Ligi Obrony Kraju, której znak wywoławczy to SP3KWX/3. Transmisja inauguracyjnego bicia dzwonu odbyła się na falach eteru, co pozwoliło na dotarcie informacji o tym znaczącym wydarzeniu na cały świat.
Dziś dzwon rozbrzmiewa kilkanaście razy w roku, zazwyczaj podczas świąt narodowych czy też w celu upamiętnienia ważnych okoliczności historycznych. W czasie żałoby narodowej po katastrofie smoleńskiej, głos dzwonu można było usłyszeć codziennie w południe.
Przypisy
- Dzwon Pokoju pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem - Poznań - NaszeMiasto.pl [dostęp 22.11.2017 r.]
- a b c 7 cudów Poznania - nominacje: Cytadela - NaszeMiasto.pl [dostęp 22.11.2017 r.]
- Henryk H. Lubawy, Brzmienie pokoju [online], www.ampr.poznan.ws [dostęp 11.04.2017 r.]
- Wydarzenia w Poznaniu w roku 1986. Część trzecia i czwarta, w: Kronika Miasta Poznania, nr 1/1988, s.173
- Zdzisław Nowicki, Dzwon Pokoju, w: Kronika Miasta Poznania, nr 4/1987, s.33-58
- Dzwon Pokoju znowu zadzwoni
Pozostałe obiekty w kategorii "Pomniki":
Pomnik Pawła Edmunda Strzeleckiego na Łazarzu w Poznaniu | Ławeczka Studentów w Poznaniu | Pomnik Poległych w Powstaniu Poznańskim | Pomnik Adama Mickiewicza w Poznaniu | Pomnik Akcji Bollwerk w Poznaniu | Pomnik Bohdana Smolenia w Poznaniu | Pomnik Harcerski przy ul. Za Cytadelą w Poznaniu | Pomnik Romana Wilhelmiego w Poznaniu | Pomnik Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (I LO) | Pomnik Klemensa Janickiego w Poznaniu | Kopiec Wolności | Zagórze (Poznań) | Pomnik Golema w Poznaniu | Ławeczka Klemensa Mikuły w Poznaniu | Krzyż Papieski w Poznaniu | Pomnik Juliusza Słowackiego w Poznaniu | Pomnik Jurija Gagarina w Poznaniu | Pomnik Józefa Rivolego w Poznaniu | Pomnik Stanisława Staszica w Poznaniu | Pomnik Stanisława Moniuszki w PoznaniuOceń: Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami