Pomnik Tadeusza Kościuszki w Poznaniu


Pomnik Tadeusza Kościuszki w Poznaniu jest ważnym wydarzeniem historycznym, które upamiętnia wybitną postać narodową. Znajduje się on na terenie Grunwaldzie, na osiedlu administracyjnym Św. Łazarz. To miejsce nie tylko przyciąga uwagę turystów, ale również stanowi symbol patriotyzmu i walki o wolność.

Pomnik jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale także ważnym punktem dla mieszkańców, którzy oddają hołd Tadeuszowi Kościuszce, bohaterowi narodowemu.

Charakterystyka

Pierwsze pomysły związane z upamiętnieniem Tadeusza Kościuszki przez monument miały swoje źródło w Poznaniu już w 1919 roku, tuż po zniszczeniu niemieckich pomników, które zdobiły miasto pod zaborami, takich jak pomnik Bismarcka, pomnik Wilhelma I czy Löwendenkmal.

Koncept pomnika został opracowany przez Zofię Trzcińską-Kamińską na Powszechną Wystawę Krajową, która odbyła się w 1929 roku. Pierwotny posąg, wykonany z patynowanego gipsu, został jednak zastąpiony brązowym monumentem po zakończeniu wystawy. Odsłonięcie nowego pomnika miało miejsce u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Roosevelta, 27 grudnia 1930 roku, w dwunastą rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.

Niestety, pomnik ten został zniszczony przez Niemców w trakcie II wojny światowej. Odtworzenie monumentu miało miejsce w 1967 roku, a jego nowa wersja została zrealizowana przez autorkę pierwotnego projektu. Nowy pomnik stanął na skwerze, który znajduje się na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Bukowskiej. Do jego wykonania wykorzystano materiał pochodzący z dzwonu z wieży zegarowej dawnego Zamku Cesarskiego, który spadł podczas działań wojennych w 1945 roku.

Przypisy

  1. http://www.poznan.pl/mim/osiedla/list/osiedla.html?co=osiedle&sa_id=1184 Mapa osiedla Św. Łazarz

Oceń: Pomnik Tadeusza Kościuszki w Poznaniu

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:15