Studzienka Bamberki w Poznaniu


Studzienka Bamberki to niezwykle interesujący obiekt, który znajduje się na poznańskim Starym Rynku, tuż przy zachodniej ścianie Ratusza. Jej cokół został zaprojektowany przez poznańskiego architekta Stahla, natomiast wykonany z brązu posąg to dzieło uznanego rzeźbiarza Józefa Wackerle. Inspiracją dla jego twórczości była pracownica winiarni Goldenringa, Jadwiga Gadziemska z Piątkowa, która pozowała do tego posągu. Interesujące jest to, że sama modelka nigdy nie miała związku z Bambrami, a w swoim czasie była po prostu pracownicą winiarni.

Figurka Bamberki przedstawia kobietę ubraną w tradycyjny strój bamberski, dzierżącą nosidła oraz konwie wykorzystywane w winiarstwie. Z kolei basen studzienki był pierwotnie zaprojektowany jako poidło dla koni, ale korzystali z niego także mieszkańcy miasta. Dodatkowo, obok znajdują się dwa małe poidła dla psów oraz tablica upamiętniająca fundatora tegoż obiektu, poznańskiego kupca i winiarza Leopolda Goldenringa.

Odsłonięcie studzienki z posągiem dziewczyny w bamberskim stroju miało miejsce w 1915 roku. Początkowo wznosiła się na Starym Rynku, w pobliżu domków budniczych, naprzeciwko ul. Woźnej. W roku 1929, na prośbę magistratu, studzienkę przeniesiono pod zachodnią ścianę starego ratusza. Po zakończeniu II wojny światowej Bamberkę przechowywano w magazynach. Dopiero w 1964 roku została ustawiona przy ul. Mostowej, przed budynkiem dawnej loży masońskiej. Kiedy w 1977 roku studzienka powróciła na Stary Rynek, ustawiono ją w bliskiej odległości od miejsca, w którym znajdowała się przed wojną.

Warto również wspomnieć, że w 1998 roku w pobliżu studzienki kanclerz Niemiec Helmut Kohl spotkał się z poznańskimi Bambrami. Miejsce to zostało uwiecznione również w literaturze, a wiersz "Bambereczka" autorstwa Kazimiery Iłłakowiczówny dopełnia kulturowego znaczenia tego historycznego obiektu.

Przypisy

  1. a b Dziewczyna z Piątkowa pozuje do najsłynniejszego pomnika

Oceń: Studzienka Bamberki w Poznaniu

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:17