Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu


Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu, znany również jako Pomnik Katyński, stanowi istotny element kulturowy i historyczny tej części miasta. Ten monument ma na celu upamiętnienie zbrodni katyńskiej, jednej z najtragiczniejszych kart w polskiej historii.

Usytuowany w malowniczej Dzielnicy Cesarskiej, pomnik znajduje się w pobliżu Ogrodu Zamkowego, co czyni go częścią atrakcyjnego szlaku turystycznego tej okolicy. Tuż obok stoi majestatyczny Zamek Cesarski, który dodatkowo podkreśla historyczną wagę tego miejsca.

Historia i forma

Wmurowanie aktu erekcyjnego pomnika miało miejsce z inicjatywy Andrzeja Wituskiego, ówczesnego prezydenta Poznania, w 1990 roku. Z kolei w 1994 roku, Rada Miejska zdecydowała o budowie tego wyjątkowego monumentu, jednak zaproponowano, by znalazł się on w innym miejscu – na skwerze za Teatrem Wielkim. Obecnie w tamtej lokalizacji można zobaczyć Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego.

Ogród zamkowy, rozważany jako potencjalna lokalizacja monumentu, nie zyskał aprobaty wielu specjalistów, w tym architekta wojewódzkiego. Podnoszono wówczas kwestie związane z niedostosowaniem symboliki związanej z Katyń do stylu architektonicznego oraz ogólnego charakteru okolicy. Właśnie 2 marca 1995 roku podjęto decyzję o zawieszeniu dalszych prac w tej sprawie, co oznaczało, że pomnik nie został odsłonięty w rocznicę 55. tragedii katyńskiej.

Temat powrócił jednak kilka lat później, a presja społeczna przyczyniła się do uroczystego odsłonięcia pomnika, które miało miejsce 17 września 1999 roku, w 60. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. Projektantem tego niezwykłego dzieła jest Robert Sobociński, zaś aranżacją zajął się Jerzy Suchanek. Uroczystość odsłonięcia miała niezwykle uroczystą oprawę, którą zainicjował bp Stanisław Napierała.

Pomnik, umiejscowiony w centrum ogrodu, posiada formę nieregularnej steli, która ukazuje ludzkie ciała wciągane w wąska szczelinę. Dodatkowo, na powierzchni obiektu występują drobne akcesoria wojskowe, znane z dokumentacji fotograficznej z Katynia – wśród nich można zauważyć szable, sprzączki od pasów, a także blaszkę z numerem 557 i wiele innych. Od strony ulicy Fredry, płaszczyzna pomnika jest nacięta w kształt krzyża, co dodatkowo podkreśla jego wymowę; dostępne są również ślady czaszek. Według Sobocińskiego, dzieło to nawiązuje nie tylko do symboliki korony drzewa, ale również do tematyki ekshumacji zwłok, co nadaje mu jeszcze głębszy wymiar symboliczny.

Głaz na Ogrodach

Warto zwrócić uwagę na pomnik w formie głazu, który upamiętnia trzy ofiary zbrodni katyńskiej: ppor. Witolda Dewojno, mjr Włodzimierza Hardego oraz kap. Adama Kowalczyka. Pomnik ten znajduje się na Ogrodach, w pobliżu ulicy Dąbrowskiego 163, tuż przed Zespołem Szkół Elektrycznych nr 1.

Przypisy

  1. PiotrP. Talaga PiotrP., Poznań: Złożą dziś hołd ofiarom Katynia i Sybiru, „Gloswielkopolski.pl” [dostęp 31.01.2018 r.]
  2. RCZPI|design by Patryk Rydzyk|2013|www.rczpi.wp.mil.pl, ..:: :: Pomniki w Garnizonie Poznań ::.. [online], kgpoznan.wp.mil.pl [dostęp 31.01.2018 r.]
  3. ŁukaszŁ. Sawala ŁukaszŁ., Oddali hołd ofiarom Katynia i Sybiru (zdjęcia), „poznan.naszemiasto.pl”, 11.01.2015 r. [dostęp 31.01.2018 r.]
  4. ZenonZ. Zabawny ZenonZ., Odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary Smoleńska, „poznan.naszemiasto.pl”, 17.01.2015 r. [dostęp 31.01.2018 r.]
  5. AndrzejA. Wituski AndrzejA., DorotaD. Ronge-Juszczyk DorotaD., Przecież to mój Poznań. Andrzej Wituski w rozmowie z Dorotą Ronge-Juszczyk, Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2014, s. 186, ISBN 978-83-7818-643-4, OCLC 903323433.

Oceń: Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:11