UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Pomnik Roberta Jaeckla w Poznaniu


Pomnik Roberta Jaeckla, znany również jako Jäckeldenkmal, to ważny element kulturowy, który znajduje się w Poznaniu. Pomnik ten został wzniesiony na cześć Roberta Jaeckla, pierwszego dyrektora poznańskiego ogrodu zoologicznego. Warto podkreślić, że upamiętnia on nie tylko osobę Jaeckla, lecz również jego wkład w rozwój i zarządzanie tym miejscem.

Obiekt usytuowany jest na terenie starego Zoo w Poznaniu, które jest znaną atrakcją turystyczną. Dodatkowo, pomnik znajduje się w malowniczym otoczeniu Jeżyc, co sprawia, że jest to doskonałe miejsce do spacerów oraz podziwiania przyrody.

Historia

Robert Jaeckel był niezwykle istotną postacią w historii poznańskiego ogrodu zoologicznego. Był on jednym z głównych organizatorów tego miejsca, a także pełnił funkcję pierwszego dyrektora w latach 1881–1907. Jako przewodniczący „Stowarzyszenia Ogród Zoologiczny” (niem. Verein Zoologischer Garten), odegrał kluczową rolę w rozwoju instytucji.

Po jego śmierci, władze postanowiły upamiętnić jego osiągnięcia poprzez powołanie komitetu, który zajął się budową pomnika dedykowanego jego osobie. Komitet składał się z różnych szanowanych osób, takich jak radca miejski Schweiger, prof. dr Kämmerer, miejski radca budowlany Teubner oraz historyk Arthur Kronthal. Wspólnie ustalili, że pomnik przybierze formę statuy wykutej z brązu, ukazującej figurę lwa.

Opis

Uroczystość odsłonięcia pomnika miała miejsce 13 maja 1910 roku. Monument ten został stworzony przez Augusta Gaula, niemieckiego rzeźbiarza-animalistę oraz medaliera, uważanego w owym czasie za jednego z wiodących artystów w Niemczech. Gaul zyskał sławę dzięki rzeźbom przedstawiającym zwierzęta, które odznaczały się niezwykłą naturalnością wyglądu. Pomnik Roberta Jaeckla, dzieło tego cenionego artysty, wyróżnia się nieszablonową formą, gdzie figura lwa stanowi centralny element, a medalion z portretem jego postaci umieszczono na cokole, co symbolizowało jego pełne oddanie dla opieki nad zwierzętami.

Cokół pomnika został wykonany z wapienia muszlowego i pokryty fryzem. Na bocznej stronie znajduje się relief z medalionem przedstawiającym Roberta Jaeckla, natomiast na przeciwnej stronie widnieje napis: „Założycielowi Parku Zoologicznego ku pamięci” (w języku niemieckim: Dem Begründer des Tierparks zum Gedächtnisse). Nadnaturalnej wielkości figura lwa, odlana w brązie, została umieszczona na postumencie. Na początku pomnik zlokalizowany był nieco na południe od głównego wejścia do zoo, jednak po II wojnie światowej został przeniesiony. Obecnie można go zobaczyć przed budynkiem, w którym mieści się Muzeum Wiedzy o Środowisku PAN.

W 1974 roku, z okazji setnej rocznicy powstania Ogrodu Zoologicznego, tablica z napisem „Założycielowi Parku Zoologicznego ku pamięci” została zastąpiona nową płytą, która głosiła: „W TYM MIEJSCU POWSTAŁ 100 LAT TEMU POZNAŃSKI OGRÓD ZOOLOGICZNY POZNAŃ, WE WRZEŚNIU 1974 R.” Z tej okazji zmieniono również oficjalną nazwę pomnika na „Pomnik 100-lecia założenia ZOO”.

Podobny pomnik

Pomnik stworzony przez Augusta Gaula przedstawia niemal identyczną figurę lwa, która znajduje się przed Starą Galerią Narodową (niem. Alte Nationalgalerie) w Berlinie. To miejsce, znane jako pierwotnie Nationalgalerie, jest istotnym punktem na mapie kultury i sztuki niemieckiej, z bogatą kolekcją dzieł sztuki oraz historycznym znaczeniem.

Przypisy

  1. a b c d Pomniki upadłe: Pomnik Roberta Jaeckla • Fundacja Kochania Poznania [online], Fundacja Kochania Poznania, 02.06.2017 r. [dostęp 07.02.2021 r.]
  2. Kronika Miasta Poznania 2001 Nr2; Pomniki – Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa [online], www.wbc.poznan.pl [dostęp 07.02.2021 r.], s. 27.
  3. Kronika Miasta Poznania 2001 Nr2; Pomniki – Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa [online], www.wbc.poznan.pl [dostęp 07.02.2021 r.], s. 26.
  4. Kronika Miasta Poznania 2001 Nr2; Pomniki – Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa [online], www.wbc.poznan.pl [dostęp 07.02.2021 r.], s. 17.
  5. August GAUL [online], artinfo.pl [dostęp 07.02.2021 r.]
  6. Deutsche Gesellschaft für Medaillenkunst e.V. – Medaillen: August Gaul [online], www.medaillenkunst.de [dostęp 07.02.2021 r.]
  7. Elbląska Biblioteka Cyfrowa [online], dlibra.bibliotekaelblaska.pl [dostęp 08.02.2021 r.], s. 1.
  8. Elbląska Biblioteka Cyfrowa [online], dlibra.bibliotekaelblaska.pl [dostęp 08.02.2021 r.], s. 2.
  9. Elbląska Biblioteka Cyfrowa [online], dlibra.bibliotekaelblaska.pl [dostęp 08.02.2021 r.], s. 3.
  10. Kunst und Künstler: illustrierte Monatsschrift für bildende Kunst und Kunstgewerbe (8.1910) [online], digi.ub.uni-heidelberg.de [dostęp 07.02.2021 r.]
  11. https://mrowkojad.files.wordpress.com/2011/07/ogrc3b3d-zoologiczny-w-poznaniu.pdf, s. 47.
  12. https://mrowkojad.files.wordpress.com/2011/07/ogrc3b3d-zoologiczny-w-poznaniu.pdf, s. 20.

Oceń: Pomnik Roberta Jaeckla w Poznaniu

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:12