Rezerwat przyrody Żurawiniec


Rezerwat przyrody Żurawiniec jest niezwykle interesującym miejscem, które warto odkryć. Ten rezerwat przyrody nieożywionej znajduje się w północnej części Poznania, otoczony urokliwym laskiem. Zlokalizowany jest przy ulicy Jasna Rola, w bliskim sąsiedztwie Osiedla Żurawiniec, które dodaje mu wyjątkowego charakteru.

Rezerwat nie tylko oferuje piękne widoki, ale również stanowi ważny element lokalnego ekosystemu, chroniąc unikalne formacje geologiczne oraz bogactwo flory i fauny.

Charakterystyka i położenie

Rezerwat przyrody Żurawiniec został powołany do życia w 1959 roku dzięki inicjatywie Heleny Szafran. Jego głównym celem jest ochrona unikalnego zespołu roślinności torfowiska przejściowego. Torfowisko to powstało w wyniku procesów geologicznych, tworząc podłużne zagłębienie w terenie, które obecnie jest bezodpływowe i stanowi rynnę polodowcową. W południowej części rezerwatu znajduje się niewielki, ale istotny dla ekosystemu płytki zbiornik wodny.

Rezerwat zlokalizowany jest w bliskim otoczeniu blokowisk Piątkowa. Od strony wschodniej graniczy z intensywnie rozwijającą się zabudową mieszkalną Naramowic, co w sposób pośredni przyczyniło się do degradacji najcenniejszych elementów jego przyrody. Mimo takich okoliczności, jest to popularne miejsce do spacerów, które przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.

30 listopada 2015 roku zakończono prace nad projektem, którego celem było doprowadzenie wody do zniszczonego rezerwatu. Aby przywrócić pierwotne warunki biologiczne oraz odbudować torfowisko, konieczne było podniesienie poziomu wód gruntowych. Rewitalizacja tego obszaru została zrealizowana z inicjatywy Zakładu Lasów Poznańskich. Prace te były poprzedzone dwuletnimi badaniami przeprowadzonymi przez pracowników Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych oraz Wydziału Biologii.

Przyroda

Rezerwat przyrody Żurawiniec rozciąga się na powierzchni 1,67 ha, chociaż pierwotne dokumenty wskazywały na 1,47 ha. W jego obrębie można było spotkać wiele interesujących i rzadkich gatunków roślin. Występowały tu m.in. rosiczka okrągłolistna, żurawina błotna oraz siedmiopalecznik błotny, a także lipiennik Loesela, gwiazdnica bagienna, bobrek trójlistkowy, turzyca dzióbkowata, turzyca ciborowata i turzyca sztywna. Oprócz tych roślin, na terenie rezerwatu wzrastały również mchy torfowe, które są objęte ochroną gatunkową.

Obecnie niestety flora i roślinność, które były związane z torfowiskami mszarnymi, całkowicie wyginęły. To zjawisko jest wynikiem licznych problemów, takich jak zaburzenia w stosunkach wodnych, eutrofizacja oraz masowe dopełnienie terenu przez ludzi. Tworzące się zbiorowiska torfowiskowe zostały zastąpione głównie przez szuwary trzcinowe oraz zdegradowane lasy, o cechach olsów i łęgów. W rezerwacie zaczęły także dominować gatunki obce, przyniesione na te tereny przez działalność człowieka, w tym niecierpek drobnokwiatowy.

Jednak mimo tych niekorzystnych zmian, w obrębie rezerwatu nadal występuje kilka gatunków roślin, które są rzadko spotykane w okolicy Poznania. Należą do nich m.in. siedmiopalecznik błotny oraz wąkrota zwyczajna.

Dodatkowo, na obszarze rezerwatu zaobserwowano również pojawienie się grzybów, takich jak Ascobolus epimyces w 2014 roku, Hymenoscyphus lutescens (stwierdzony w 2015 roku w otulinie) oraz kruchaweczka długotrzonowa, którą także zarejestrowano w 2015 roku.

Podstawa prawna

Podstawą prawną dla istnienia rezerwatu przyrody „Żurawiniec” są następujące akty prawne:

  • zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 20 października 1959 r. w przedmiocie uznania tego terenu za rezerwat przyrody (M.P. z 1959 r. nr 93, poz. 497),
  • obwieszczenie Wojewody Wielkopolskiego z dnia 4 października 2001 r. dotyczące ogłoszenia wykazu rezerwatów przyrody utworzonych do 31 grudnia 1998 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego z 2001 roku numer 123, pozycja 2401),
  • zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z dnia 10 lutego 2015 r. dotyczące rezerwatu przyrody „Żurawiniec”.

Przypisy

  1. BłażejB. Gierczyk, TomaszT. Ślusarczyk, MATERIAŁY DO POZNANIA MYKOBIOTY WIELKOPOLSKI, „Przegląd Przyrodniczy, XXXI, 1 (2020)”, s. 7, 10, 56.
  2. Trwa rewitalizacja rezerwatu Żurawiniec. [w:] epoznan.pl [on-line]. 16.12.2015 r. [dostęp 25.01.2019 r.]
  3. a b Rejestr rezerwatów przyrody. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu. [dostęp 25.01.2019 r.]
  4. a b Rezerwat przyrody Żurawiniec. [w:] Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 25.01.2019 r.]
  5. Włodzimierz Łęcki, Piotr Maluśkiewicz: Poznań od A do Z. Poznań: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1986 r., s. 172. ISBN 83-03-01260-6.
  6. praca zbiorowa, Przegląd wielkopolskich zabytków przyrody, PiWRL, Poznań, 1966 r., s. 298.

Oceń: Rezerwat przyrody Żurawiniec

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:22