SPOT.


SPOT. to wyjątkowe miejsce, które zlokalizowane jest w zabytkowym budynku dawnej elektrowni gminnej na Wildzie, w rejonie będącym obecnie Łęgów Dębińskich w Poznaniu. To nie tylko restauracja, ale również galeria sztuki, księgarnia, SPA, salon fryzjerski oraz sklep z winami. SPOT. pełni rolę miejsca spotkań oraz organizuje koncerty i warsztaty, stając się tym samym pierwszym lokalem w Poznaniu, który funkcjonuje na zasadzie concept store. Nazwa tego unikalnego miejsca pochodzi od słowa „spotkanie”, co idealnie oddaje jego charakter.

W ramach działalności Fundacji SPOT. miejsce to angażuje się także w promocję kultury oraz designu. Organizowane są różnorodne projekty, takie jak Festiwal Urban Design Wilda, który promuje design jako kluczowy element rewitalizacji dzielnicy. Warto również wspomnieć o wystawach fotograficznych, które odbywają się m.in. w ramach Biennale Fotografii w Poznaniu oraz o projekcie re-produkt, który koncentruje się na tematyce zrównoważonego projektowania.

W 2014 roku projekt poświęcony odtworzeniu neonu na budynku, w którym znajdowało się kiedyś Kino Wilda, znany jako „neoWilda”, zdobył uznanie w konkursie Centrum Warte Poznania. Fundacja SPOT. nawiązała współpracę z wieloma instytucjami, w tym Muzeum Narodowym w Poznaniu, Galerią Arsenał oraz Fundacją Bęc Zmiana, co wzbogaca działalność tego miejsca.

Pomysł na adaptację opustoszałego i niszczejącego budynku elektrowni gminnej pojawił się pod koniec 2005 roku, a jego autorkami były Monika Sadowska oraz Agnieszka Bulić. Kobiety założyły spółkę Fryga, która wynajęła budynek na dziesięć lat, przystępując do kapitalnego remontu i jego adaptacji. SPOT. został otwarty w styczniu 2008 roku, a jego inaugurację uświetnił wernisaż fotografii.

Przypisy

  1. Mapa jednostek obszarowych Systemu Informacji Miejskiej Poznania. zdm.poznan.pl. [dostęp 28.04.2024 r.]
  2. Camilla Hultqvist. SPOT.. „Food and Friends”. s. 103.
  3. Wilda: Rura, która łączy. Ulepsz Poznań, 07.09.2013 r. [dostęp 28.05.2014 r.]
  4. Poznań Wilda: Rura, która łączy odsłonięta. Głos Wielkopolski, 07.09.2013 r. [dostęp 28.05.2014 r.]
  5. Jedenaście pomysłów na ożywienie Poznania. kultura.poznan.pl, 08.04.2014 r. [dostęp 28.05.2014 r.]
  6. a b c Lechosław Olszewski: Spot. na poznańskiej Wildzie. eCzas Kultury. [dostęp 28.05.2014 r.]
  7. a b Dorota Leśniewska. Remont i adaptacja dawnej elektrowni wildeckiej jako przykład rewitalizacji XIX-wiecznej architektury przemysłowej. „Kurier Konserwatorski”. 5, s. 41, 2009.
  8. a b Dorota Leśniewska. Remont i adaptacja dawnej elektrowni wildeckiej jako przykład rewitalizacji XIX-wiecznej architektury przemysłowej. „Kurier Konserwatorski”. 5, s. 38, 2009.

Oceń: SPOT.

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:14