Prezentujemy historii Szkoły Muzycznej, która mieści się przy ul. Bydgoskiej w Poznaniu. Obecna nazwa tej placówki to Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia nr 2 im. Tadeusza Szeligowskiego.
Szkoła stanowi zespół zabudowań edukacyjnych, które zlokalizowane są w urokliwej części Poznania, w północnej dzielnicy Śródki, przy adresie Bydgoska 4.
Architektura
Historia obiektu sięga lat 1885–1886, kiedy to został zaprojektowany przez Heinricha Grüdera jako elementarna szkoła nr 3. Była to instytucja mająca na celu edukację dzieci z prawobrzeżnej części Poznania, która przyjmowała aż 1500 uczniów. Już w 1896 roku w obrębie gmachu urządzono pierwsze w mieście łaźnie z prysznicami, które służyły uczniom tejwardej placówki. W kolejnych latach, m.in. w 1893 wzniesiono budynek sali gimnastycznej, a w 1905 powstał domek woźnego. Dodatkowo, w 1912 roku dobudowano neobarokowy pawilon dydaktyczny, który pomieścił cztery nowe klasy.
Gmach charakteryzuje się ciężką, masywną formą; jego bryła kryta jest naczółkiem, a wnętrze dysponuje czterema kondygnacjami. Zauważalne ryzality boczne, które silnie wysunięto naprzód, nadają budowli specyficzny wygląd. Po II wojnie światowej elewację otynkowano, co zmieniło pierwotny jej charakter. Budynek jest jednym z nielicznych przykładów szkolnych obiektów zaprojektowanych w stylu koszarowym, a nowe koncepcje szkół pawilonowych, wznoszone w Poznaniu po 1900 roku, starały się odchodzić od tego typu rozwiązań. Dobrym przykładem jest szkoła przy ul. Jarochowskiego oraz placówka przy ul. Prądzyńskiego.
Na terenie szkoły, w jej bezpośrednim sąsiedztwie, stoi kapliczka słupowa Bożej Męki, która jest jedną z najstarszych zachowanych w Poznaniu. Została postawiona w 1706 roku dzięki fundacji mieszkańców wsi Śróda. Kapliczka przeszła wiele przebudów oraz remontów na przestrzeni lat, m.in. w 1772, 1800, 1809, 1833 oraz 1911. Wykonana z cegły, cechuje się cokół zdobionym półkolumnami, pilastrami i wolutami, które wykonane są z elementów ceramicznych.
Pierwotnie kapliczka była poświęcona św. Kazimierzowi, którego figura przetrwała do dnia dzisiejszego, wraz z czterema innymi świętymi, których wizerunki nie zdołały przetrwać czasu. W 1833 roku, gdy figury uległy zniszczeniu, rozważano przeniesienie ich do kościoła św. Jana Jerozolimskiego, jednak ostatecznie do tego nie doszło. Nowa nazwa kapliczki, Boża Męka, została nadana w XIX wieku, w związku z umieszczeniem w jej architekturze krucyfiksu, który widnieje między wolutami.
Niedaleko kapliczki ustawiono nowoczesną rzeźbę, która przedstawia dziecko na koniu, natomiast obok sali gimnastycznej zaaranżowano niewielki ogród jordanowski, tworząc w ten sposób przestrzeń sprzyjającą wypoczynkowi i rekreacji społeczności szkolnej.
Szkoła muzyczna
Szkoła muzyczna została założona 1 września 1967 roku w zabytkowym gmachu, który mieści się przy ulicy Bydgoskiej. Jej inicjatorem oraz głównym organizatorem był profesor Ludwik Kwaśnik, który wniósł wiele w jej rozwój.
W 1970 roku szkoła otrzymała swoje obecne imię, co oznaczało nowy rozdział w jej historii. Szczególnie warto zwrócić uwagę na działalność chóru szkolnego, który miał okazję nagrywać utwory m.in. dla poznańskiego ośrodka RTV, co niewątpliwie przyczyniło się do popularyzacji szkoły.
Od 1991 roku placówka ta będzie organizować również Młodzieżowe Konkursy Wiolonczelowe imienia Kazimierza Wiłkomirskiego, a od 1996 roku – Konkursy Pianistyczne imienia Tadeusza Szeligowskiego, które stają się istotnym wydarzeniem w życiu muzycznym Poznania.
Przypisy
- Strona Szkoły
- Joanna i Jerzy Sobczakowie, Poznań – kapliczki przydrożne, Wydawnictwo Miejskie, Poznań, 2010 r., ss. 27–28, ISBN 978-83-7503-112-6
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
Szkoła Muzyczna przy ul. Solnej w Poznaniu | Szkoła na Boninie w Poznaniu | Szkoła przy ul. Berwińskiego w Poznaniu | Szkoła przy ul. Cegielskiego 1 w Poznaniu | Szkoła przy ul. Dąbrowskiego 73 w Poznaniu | Szkoła przy ul. Działyńskich 4/5 w Poznaniu | Szkoła przy ul. Jarochowskiego 1 w Poznaniu | Szkoła przy ul. Klemensa Janickiego w Poznaniu | Szkoła przy ul. Łukaszewicza 9/13 w Poznaniu | Szkoła przy ul. Prądzyńskiego 53 w Poznaniu | Szkoła gminna na Wildzie w Poznaniu | Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu | Prywatne Seminarium Nauczycielskie Żeńskie im. Juliusza Słowackiego w Poznaniu | Prywatne Humanistyczne Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza w Poznaniu | Prywatne Gimnazjum Żeńskie Heinricha Belowa w Poznaniu | Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia | Paulinum w Poznaniu | Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego w Poznaniu | Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu | Miejska Szkoła Realna w PoznaniuOceń: Szkoła Muzyczna przy ul. Bydgoskiej w Poznaniu