Prywatne Humanistyczne Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza w Poznaniu


Prywatne Humanistyczne Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to szkoła średnia o bogatej historii, znajdująca się przy ul. Głogowskiej na Łazarzu w stolicy Wielkopolski. Szkoła funkcjonowała w latach 1927–1939, a następnie wznowiła działalność 15 grudnia 1956 roku, aż do 17 lipca 2014 roku, kiedy to w jej budynku przekształciło się w VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza.

Od 2015 roku w tym historycznym gmachu mieści się Publiczne Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz, a także Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki, która powstała na bazie Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki. Szkoły te kontynuują tradycje edukacyjne, które mają swoje korzenie w wartościowej historii placówki.

Historia

W 1920 roku, ks. Czesław Piotrowski, będący założycielem placówki edukacyjnej, rozpoczął swoją działalność, tworząc prywatną, trzyklasową szkołę mającą na celu przygotowanie uczniów do przyszłej nauki w gimnazjum. Szkoła została następnie rozbudowana o IV klasę, której program opierał się na podstawach I klasy gimnazjum humanistycznego. W wyniku postępującego rozwoju, 22 maja 1924 roku, uzyskano zgodę kuratorium na działalność w ramach niższego gimnazjum, co doprowadziło do przekształcenia placówki w Gimnazjum Męskie im. Adama Mickiewicza. Dopiero w roku szkolnym 1926/1927 instytucja zyskała pozwolenie na prowadzenie nauczania w ramach wyższego gimnazjum.

W 1926 roku położono fundamenty pod budowę nowego obiektu szkolnego, ponieważ wcześniej korzystano z gościny w budynkach przy ul. Józefa Strusia, Garncarskiej oraz szkole przy ul. Kazimierza Jarochowskiego. Po uzyskaniu w grudniu 1926 r. pozwolenia na budowę z rąk Miejskiego Urzędu Policji Budowlanej, prace ruszyły w styczniu 1927 roku. Wszelkie prace budowlane nadzorował przedsiębiorca Maksymilan Garstecki, a projekt gmachu opracował architekt Adolf Piller. Budowa została ukończona we wrześniu 1927 roku, a uroczyste otwarcie placówki miało miejsce 5 października. Podczas ceremonii poświęcenia gmachu obecny był kardynał August Hlond oraz zaproszeni goście, w tym prezydent Poznania Cyryl Ratajski oraz Bernard Chrzanowski, kurator Okręgu Szkolnego Poznańskiego.

Budynek spełniał, niemalże w całości, wymagania stawiane przez późniejszą ustawę z 11 marca 1932 roku, przyjętą przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego dotyczącą szkół prywatnych. W okresie okupacji budynek został przejęty przez administrację niemiecką, która aranżowała w nim różnego rodzaju urzędy, w tym budowlany, przesiedleńczy oraz opieki społecznej, a także jeden z oddziałów organizacji Todta.

W wyniku zakończenia działań wojennych w 1945 roku, lokal został zagospodarowany przez Komendę Wojewódzką Milicji Obywatelskiej. W grudniu 1956 roku IX LO przeniosło się do budynku z ul. Bosej, przyjmując przedwojenny patronat szkoły im. Adama Mickiewicza, VIII LO.

W 2015 roku gmach przeszedł kompleksowy remont, który zakończył się we wrześniu tego samego roku. Od tego momentu w budynku rozpoczęły działalność szkoły katolickie, w tym Publiczne Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz oraz Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki.

Opis

W początkowej fazie działalności, obiekt szkolny dysponował 19 klasami lekcyjnymi, specjalistycznym laboratorium fizyczno-chemicznym, a także pracownią przyrodniczo-geograficzną. Znajdowała się tutaj tzw. sala slajdów, przeznaczona do organizacji pokazów wizualnych oraz gabinet lekarsko-dentystyczny. Ciekawostką jak na ówczesne czasy była gimnastyka w piwnicy, która była wyposażona w szatnie i natryski.

Obiekt szkoły miał dwie, oddzielne klatki schodowe, prowadzące do auli, która mogła pomieścić około 700 osób. W centralnej części auli znajdował się podest, na którym zamontowano witraz z przedstawieniem Jezusa oraz św. Jana. Na ścianach umieszczone były obrazy św. Kazimierza i św. Stanisława. W trakcie niektórych wydarzeń, aula pełniła również rolę kaplicy, co podkreślało jej wielofunkcyjny charakter.

Na zewnątrz szkoły zaaranżowano boisko do ćwiczeń sportowych, które obejmowało także wydzielony kort tenisowy. Po południowej stronie gmachu znajdował się ogródek szkolny, wykorzystywany w trakcie lekcji przyrodniczo-biologicznych, co umożliwiało uczniom naukę w bezpośrednim kontakcie z naturą.

Przypisy

  1. System edukacyjny II RP | Wirtualny Sztetl [online], sztetl.org.pl [dostęp 17.07.2020 r.]
  2. 11 marca 1932 r. Reforma szkolnictwa [online], nowahistoria.interia.pl [dostęp 17.07.2020 r.]
  3. Joanna J. Napierała, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Kronika Miasta Poznania – Głogowska I, 2019/3, Prywatne Humanistyczne Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, s. 113-136, ISSN 0137-3552.
  4. Historia VIII Liceum Ogólnokształcącego [online], www.lo8.poznan.pl [dostęp 12.07.2020 r.]
  5. Koniec "Ósemki" na Łazarzu - klucze do budynku po VIII LO przejęła kuria - .:LAZARZ.PL → poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki [online], lazarz.pl [dostęp 12.07.2020 r.]
  6. Publiczne Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im bł. Natalii Tułasiewicz - Witamy na stronie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego KSW w Poznaniu [online], Publiczne Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im bł. Natalii Tułasiewicz [dostęp 12.07.2020 r.]
  7. Katolicka Szkoła Podstawowa im. świętego Stanisława Kostki - Witamy na stronie Katolickiej Szkoły Podstawowej w Poznaniu [online], Katolicka Szkoła Podstawowa im. świętego Stanisława Kostki [dostęp 12.07.2020 r.]
  8. a b Historia Szkoły | Szkoła ks. Piotrowskiego – Głogowska 92 Poznań [online] [dostęp 12.07.2020 r.]

Oceń: Prywatne Humanistyczne Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:22