Zespół domów przy ul. Promienistej w Poznaniu


W Poznaniu, przy ulicy Promienistej, znajduje się nowoczesny kompleks mieszkalny, który wyróżnia się szeregową zabudową o modernistycznym charakterze. Zespół ten ulokowany jest pod adresem 22/30, w malowniczej dzielnicy Raszyn, co czyni go atrakcyjnym miejscem do życia.

Kompleks ten wpisuje się w charakter i rozwój Osiedla Grunwald Południe, które jest jednostką pomocniczą, znaną z dobrze rozwiniętej infrastruktury oraz dostępności do kluczowych punktów w Poznaniu.

Geneza

Projekt kompleksu przy ul. Promienistej w Poznaniu został stworzony przez architekta Eustachego Chmielewskiego, który również pracował w Katowicach. Zgodnie z opinią Hanny Grzeszczuk-Brendel, dzieło to możemy uznać za jedno z najwybitniejszych osiągnięć nowoczesnej architektury okresu międzywojennego w Poznaniu. Inicjatorem powstania zespołu był Witold Eysymont, podporucznik piechoty, który był częścią licznej rodziny Eysymontów, urodzonej 14 sierpnia 1885 roku.

Budowy miały miejsce w latach 1937–1939. W późniejszym czasie, w latach 1948–1956, jeden z budynków zajmował rzeźbiarz Józef Gosławski, który mieszkał tam z nowo poślubioną żoną – Wandą Mankin.

Architektura

Architektura zespołu domów przy ul. Promienistej w Poznaniu wyróżnia się prostotą i puryzmem, co sprawia, że całość prezentuje się elegancko i harmonijnie. Elewacje, mimo minimalistycznego podejścia, zyskały na atrakcyjności dzięki zastosowaniu geometrycznych wzorów w formie krat, które pokrywają jasną, klinkierową wykładzinę. Dodatkowo, urok całej konstrukcji potęguje wykusz, który stanowi interesujący element dekoracyjny.

Wnętrza budynków projektowane były indywidualnie, co pozwoliło dostosować przestrzeń do konkretnych potrzeb użytkowników. Odpowiednie zaaranżowanie również wpłynęło na komfort mieszkańców. W zacisznych ogrodach, znajdujących się z tyłu domów, usytuowane są tarasy, oddzielone zaokrąglonymi przepierzeniami, co zapewnia intymność i relaksacyjne warunki.

Realizacja domów w tej lokalizacji mogła być inspirowana zabudową Saskiej Kępy w Warszawie, a także nowoczesnymi skandynawskimi rozwiązaniami z tamtych czasów, które zyskiwały na popularności w Europie. Przy takiej koncepcji architektonicznej, można zauważyć symbiozę między funkcjonalnością a estetyką, co tworzy niepowtarzalne wnętrza.

Dojazd

Aby dotrzeć do zespołu domów przy ul. Promienistej w Poznaniu, można skorzystać z komunikacji miejskiej.

Najlepszymi opcjami są autobusy linii 69 i 82, które zatrzymują się na przystanku o nazwie Promienista.

Przypisy

  1. Anna Rudzka: Kalendarium życia Józefa Gosławskiego. W: Anna Rudzka: Józef Gosławski. Rzeźby, monety, medale. Wyd. 1. Warszawa: Alegoria, 2009, s. 63.
  2. Kazimierz Sobkowicz, Architekci wielkopolscy – biogramy – dzieła – stowarzyszenia, cz.I, lata 1886–1939, wyd. Oddziału Poznańskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, Poznań, 1988, ss.58-60.
  3. http://www.poznan.pl/mim/osiedla/list/osiedla.html?co=osiedle&sa_id=1182 Mapa osiedla Grunwald Południe
  4. Muzeum Wojska Polskiego
  5. źródło nr 1

Oceń: Zespół domów przy ul. Promienistej w Poznaniu

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:25