Dawny budynek UAM przy ul. Słowackiego 20 w Poznaniu


Dawny budynek UAM zlokalizowany przy ulicy Słowackiego 20 w Poznaniu to secesyjna kamienica, która wyróżnia się swoją architekturą oraz bogatą historią. Jest to jeden z kluczowych obiektów dydaktycznych, które niegdyś służyły studentom Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Budynek ten stanowi ważny element architektoniczny w tej części Poznania, a jego secesyjny styl przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów, którzy pragną poznać historię i kulturę tego miasta.

Lokalizacja

Kamienica usytuowana jest w obrębie zespołu rezydencji na Jeżycach, który jest znanym luksusowym osiedlem pełnym pięknych kamienic i willi miejskich. Budowa tego imponującego kompleksu miała miejsce w latach 1902-1914, w obrębie ulic Sienkiewicza (Wettynów), Mickiewicza (Hohenzollernów), Dąbrowskiego (Wielka Berlińska) oraz Słowackiego (Karola).

Historia

W 1902 roku, na zlecenie spółki terrainkonsortium, zaprojektowano i wzniesiono kamienicę, której autorami byli architekci Paul Lindner oraz Karl Roskam. W skład wspomnianej spółki wchodzili prominentni przedstawiciele różnych zawodów i tytuli: major w stanie spoczynku Karl Rapmund, adwokat Samuel Jarecki, dyrektor banku Norddeutchen Creditanstalt Gustav Wolf, hrabia Hektor Kwilecki z Kwilcza, kupiec Nepomucen Kierski, a także dyrektorzy banków: Gustav Strohman z Chodzieży oraz Wilhelm Wolff.

W 1916 roku w kamienicy mieszkał profesor Karl Fritsch, ewangelik oraz naczelny lekarz szpitala Diakonisek. Do roku 1920 lokatorami byli także: Ida Wolf z domu Briske z dziećmi, będąca wdową po Sigismundzie Wolfie – bankierze i doradcy komercyjnym, Gustav Wolf oraz Elsbeth Jafeé z domu Werther, wdowa po tragicznie zmarłym profesorze Maksie Jaffé – głównym chirurgu szpitala żydowskiego i miejskiego.

Po wojnie, kamienica została ofiarowana Uniwersytetowi Poznańskiemu przez Julię Chądzyńską, lekarkę i wdowę po Janie Chądzyńskim, przekształcając ją w żeński dom studencki. Zyskała miano Domu Akademickiego imienia Dr. Jana Chądzyńskiego. W 1933 roku obiekt zarządzany był przez Organizację Studentek Uniwersytetu Poznańskiego, a wówczas w kamienicy przebywało aż 82 studentki oraz portier.

Opis

Kamienica zlokalizowana na działce o powierzchni 752 m², stanowi interesujący przykład architektury, który zachwyca swoją funkcjonalnością i estetyką. Całkowita powierzchnia budynku wynosi 1572 m², a obiekt ma cztery piętra oraz piwnicę. Zdecydowanym atutem są cztery balkony, które zdobią frontową część budynku.

W okresie użytkowania przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, obiekt był doskonale wyposażony w niezbędne instalacje. Znajdowały się tam m.in.: instalacja elektryczna, wodna oraz kanalizacyjna, a także centralne ogrzewanie, telefonia, system komputerowy i wentylacja grawitacyjna. Na każdej kondygnacji ulokowano pomieszczenia sanitarne, które były połączone z jednym pionem wodno-kanalizacyjnym.

W budynku mieściło się 14 sal dydaktycznych, każda z przeznaczeniem dla średnio 30 osób, jak również jedna większa sala dla 40 osób oraz dwie sale komputerowe. Powierzchnia tych sal wynosiła razem 440 m². Pozostałą część budynku wykorzystywano na biura, pomieszczenia dla pracowników dydaktycznych, magazyny, piwnice, przestrzenie socjalne oraz korytarze, co podkreślało jego wszechstronność i adaptacyjność.

Budynek dysponował także dwiema klatkami schodowymi. Główna klatka schodowa wyróżnia się drewnianymi schodami, które są ozdobione częściowo zachowanymi witrażami, wychodzącymi na przytulne wewnętrzne atrium. Nad głównym wejściem umieszczono historyczny napis Dom Akademicki imienia Dr. Jana Chądzyńskiego, który dodaje kamienicy uroku i szacunku dla jej przeszłości.

Warto zauważyć, że pomiędzy analizowaną kamienicą a sąsiednim budynkiem pod numerem 22, który należy do Urzędu Miasta Poznania, znajdował się parking, który obsługiwał kilka pojazdów, co czyniło tę lokalizację jeszcze bardziej funkcjonalną.

Jednostki UAM, które miały siedzibę w budynku

Do 2015 roku w dawnym budynku Uniwersytetu Adama Mickiewicza przy ul. Słowackiego 20 w Poznaniu funkcjonowało kilka jednostek tej uczelni, które miały znaczący wpływ na rozwój edukacji. Na I i III piętrze oraz w piwnicy mieścił się Zakład Technologii Kształcenia, który od 1966 roku jest znany obecnie jako Zakład Edukacji Medialnej i jest częścią Wydziału Studiów Edukacyjnych.

Na tym samym piętrze działały także dwa inne podmioty: Zakład Pedeutologii oraz Pracownia Edukacji Ekologicznej, które również wchodziły w skład Wydziału Studiów Edukacyjnych. Na wysokim parterze znajdowała się Katedra Muzykologii, będąca częścią Wydziału Historycznego, zaś na II piętrze swoje pomieszczenia miało Studium Nauczania Języków Obcych – Szkoła Języka Angielskiego, która jest integralną częścią Szkoły Językowej UAM.

Warto również wspomnieć, że w tym historycznym budynku swoją siedzibę miało Polskie Towarzystwo Technologii i Mediów Edukacyjnych, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie w kontekście rozwoju edukacji i mediów w Polsce.

W budynku tym działalność naukową prowadzili wybitni naukowcy, tacy jak prof. Leon Leja, prof. Wacław Strykowski, prof. Wojciech Skrzydlewski, prof. Stanisław Dylak oraz dr Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Ich wkład w rozwój nauki oraz edukacji w Polsce jest nie do przecenienia.

Sala Leona Leji

W budynku UAM przy ul. Słowackiego 20 w Poznaniu znajduje się sala, która odgrywa istotną rolę w historii edukacji technologicznej. Największa sala Zakładu Technologii Kształcenia, mieszcząca się na pierwszym piętrze, nosi numer 12 i została poświęcona prof. zw. dr hab. Leonowi Leji, uznawanemu za twórcę polskiej szkoły technologii kształcenia.

Na lewo od drzwi wejściowych do tej sali umieszczono pamiątkową metalową tablicę, która została odsłonięta 1 lipca 1999 roku. Co ciekawe, tablica ta ponownie zyskała na znaczeniu, gdy została odsłonięta 30 marca 2016 roku w Collegium im. Floriana Znanieckiego w Poznaniu.

Współczesność budynku

W marcu 2013 roku Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podjął decyzję o wystawieniu kamienicy na sprzedaż. Dwa lata później, w 2015 roku, nastąpiła finalizacja transakcji, co oznaczało nowy rozdział w historii tego budynku.

W dniach 28-29 maja 2015 roku odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa zorganizowana przez Zakład Technologii Kształcenia, pod hasłem „Nowe media w edukacji i dla edukacji”. Wydarzenie to miało również charakter symbolicznego pożegnania ze znaczącym budynkiem dydaktycznym, który znajdował się przy ulicy Słowackiego 20.

Po gruntownej przebudowie wnętrz, firma Nieruchomości Wielkopolski postanowiła przekształcić tę nieruchomość, nadając jej nową funkcję jako budynek mieszkalny. W efekcie zrealizowano 23 mieszkania oraz 3 lokale użytkowe.

Przypisy

  1. Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Nowe media w edukacji i dla edukacji". Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. [dostęp 17.11.2017 r.]
  2. Zmiana siedziby Towarzystwa. Polskie Towarzystwo Technologii i Mediów Edukacyjnych, 01.06.2015 r. [dostęp 17.10.2017 r.]
  3. Pamięci prof. Leona Leji. Polskie Towarzystwo Technologii i Mediów Edukacyjnych, 04.04.2016 r. [dostęp 08.08.2016 r.]
  4. Słowackiego 20. Nieruchomości Wielkopolski. [dostęp 01.02.2016 r.]
  5. Pamięci profesora Leona Leji. „Gazeta Poznańska”, 02.07.1999 r. [dostęp 01.02.2016 r.]
  6. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Oferta sprzedaży nieruchomości. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 2013 r. [dostęp 24.06.2014 r.]
  7. Zbigniew Zakrzewski: Przechadzki po Poznaniu lat międzywojennych. Warszawa-Poznań: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983 r., s. 332. ISBN 83-01-04696-1.
  8. Jan Skuratowicz: Zespół willi miejskich przy ulicy Mickiewicza. Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2010 r., s. 59-61, seria: Biblioteka Kroniki Miasta Poznania. ISBN 978-83-7503-119-5.
  9. Jan Skuratowicz: Zespół willi miejskich przy ulicy Mickiewicza. Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2010 r., s. 61-63, seria: Biblioteka Kroniki Miasta Poznania. ISBN 978-83-7503-119-5.
  10. Jan Skuratowicz: Zespół willi miejskich przy ulicy Mickiewicza. Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2010 r., s. 63, seria: Biblioteka Kroniki Miasta Poznania. ISBN 978-83-7503-119-5.

Oceń: Dawny budynek UAM przy ul. Słowackiego 20 w Poznaniu

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:23