Anna Danysz


Anna Danysz to postać, której życie i działalność mają wielkie znaczenie w historii edukacji. Urodziła się 25 lipca 1845 roku w Poznaniu, a swoje ostatnie dni spędziła w tym samym mieście, gdzie zmarła 26 czerwca 1907 roku.

Była nie tylko nauczycielką, ale również kierowniczką szkoły, odgrywając kluczową rolę w kształtowaniu edukacji w swoim środowisku. Jej zaangażowanie w pracę pedagogiczną stanowi inspirację dla kolejnych pokoleń nauczycieli.

Życiorys

Anna Danysz przyszła na świat w rodzinie Ignacego Danysza i Pauliny Danysz (z d. Rehfeld). Po ukończeniu pensji dla dziewcząt Katarzyny Poplińskiej w Poznaniu, podjęła pracę jako nauczycielka w tej samej instytucji. Po śmierci Katarzyny Poplińskiej w 1871 roku, wraz z siostrą Anastazją przejęła szkołę, która od tego momentu zaczęła funkcjonować jako Pensja panien Danysz.

Marceli Motty, pełniący obowiązki dyrektora od strony władz, zarządzał szkołą aż do 1893 roku. Współadministracją zajmowała się Anastazja, podczas gdy Anna Danysz odpowiadała za czerwone nauczanie i dydaktykę. W 1893 roku, po zdaniu egzaminu na przełożoną, Anna objęła w pełni rektorat, który wcześniej piastował Marceli Motty, którego nazwisko można znaleźć na stronie: Marceli Motty.

Anna Danysz odeszła z tego świata w Poznaniu 26 czerwca 1907 roku, a jej ostatni spoczynek znajduje się na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Jej pamięć uhonorowano poprzez nadanie imienia jednej z ulic w Poznaniu, znanej jako Podolany.

Przypisy

  1. Pensja Anny i Anastazji Danysz - www.proarte.net.pl
  2. Ignacy Danysz - www.myheritage.pl
  3. Anna Danysz - M.J. Minakowski, Genealogia potomków Sejmu Wielkiego - www.sejm-wielki.pl
  4. Red. Maria Aleksandra Smoczkiewiczowa – "Cmentarz Zasłużonych na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu", PWN, Warszawa-Poznań 1982 r., s. 36, ISBN 83-01-04101-3

Oceń: Anna Danysz

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:7