UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Marian Ginter


Marian Ginter to postać, której życie oraz osiągnięcia zasługują na szczególne uznanie. Urodził się w 1921 roku i odszedł 6 lipca 1985 roku w Poznaniu. Był nie tylko polskim wynalazcą, ale także administratorem państwowych zakładów przemysłowych.

Warto dodać, że Ginter był także aktywnym członkiem podziemia antyniemieckiego w czasie II wojny światowej, co świadczy o jego odwadze i determinacji w walce o wolność swojej ojczyzny.

Życiorys

Marian Ginter był znanym i szanowanym działaczem, który miał znaczący wpływ na rozwój przemysłu w regionie Poznania. Był członkiem grupy prowadzonej przez Franciszka Witaszka, co skutkowało jego aresztowaniem i więzieniem w hitlerowskich miejscach kaźni. Po wojnie, w latach 1948-1949, pełnił funkcję sekretarza zarządu poznańskiego oddziału ZBOWiD, co pokazuje jego zaangażowanie w odbudowę kraju i walkę o prawa osób represjonowanych.

W 1965 roku, Marian Ginter został uhonorowany Zespołową Nagrodą Techniczno-Przemysłową Miasta Poznania oraz Województwa Poznańskiego. To wyróżnienie było efektem jego znaczącego wkładu w racjonalizację i innowacje, a szczególnie w rozwój projektowania urządzeń do przeładunku towarów sypkich. Pełnił również rolę dyrektora Poznańskich Zakładów Mechanicznych w latach 1954-1968, gdzie miał innowacyjne pomysły, które wpłynęły na rozwój firmy.

Później, w Wielkopolskim Przedsiębiorstwie Przemysłu Ziemniaczanego, gdzie był zastępcą dyrektora, udało mu się odbudować dekstrynarnię po tragicznej eksplozji w 1972 roku. Jego umiejętności zarządzania oraz determinacja przyczyniły się do szybkiej odbudowy zakładu w latach 1972-1974.

Marian Ginter został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co świadczy o jego zasługach i oddaniu dla kraju. Jego życie i praca pozostawiły trwały ślad w polskim przemyśle, a także w historii regionu wielkopolskiego.

Przypisy

  1. Wydarzenia w Poznaniu w 1985 roku. Część trzecia, w: Kronika Miasta Poznania, nr 1/1987, s.130, ISSN 0137-3552

Oceń: Marian Ginter

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:13