Anna Jantar


Anna Jantar, właściwie znana jako Anna Maria Kukulska, przyszła na świat 10 czerwca 1950 roku w Poznaniu, a zmarła 14 marca 1980 roku w Warszawie. Jest uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich piosenkarek, która na stałe wpisała się w historię polskiej muzyki pop. W latach 70. XX wieku zdobyła serca wielu fanów, wprowadzając w życie niezapomniane przeboje, takie jak: „Tyle słońca w całym mieście”, „Nic nie może wiecznie trwać” oraz „Staruszek świat”. Jej twórczość obejmowała także utwory „Najtrudniejszy pierwszy krok”, „Za każdy uśmiech”, „Baju-baj proszę pana (Jambalaya)”, „Radość najpiękniejszych lat”, „Mój tylko mój”, „Nie wierz mi, nie ufaj mi”, „Wielka dama tańczy sama” czy „Moje jedyne marzenie”. W sumie artystka zaśpiewała około 160 piosenek, które zyskały ogromną popularność wśród słuchaczy.

Anna Jantar miała przyjemność współpracować z wieloma znakomitymi artystami polskiej sceny muzycznej. Wśród nich byli m.in. Stanisławem Sojką, Bogusławem Mecem, Zbigniewem Hołdysem oraz Andrzejem Tenardem. Oprócz tego, jej utwory nagrywane były w duecie z zespołami takimi jak Budka Suflera oraz Perfect.

Nie można również zapomnieć o jej licznych występach poza granicami kraju. Anna Jantar koncertowała w takich krajach jak Austria, Bułgaria, Czechosłowacja, Finlandia, Irlandia, Jugosławia, Kanada, NRD, RFN, Stany Zjednoczone, Szwecja, Węgrzech oraz Związek Radziecki, co podkreśla jej międzynarodowy zasięg i wpływ na muzykę lat 70.

Rodzina i edukacja

Anna Jantar, jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskiej muzyce, przyszła na świat 10 czerwca 1950 roku w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Była drugą córką Józefa Szmeterlinga (1925–2000) oraz Haliny z domu Surmacewicz (1924–2016). Dano jej starszego brata Romana, który przyszedł na świat w 1948 roku i później stał się autorem tekstów do wielu jej piosenek. 1 lipca 1950 roku została ochrzczona w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu, nadano jej imiona Anna Maria, a z rodzicami chrzestnymi byli Jerzy Nałęcz-Nieniewski, bliski przyjaciel ojca oraz Włodzimiera Surmacewicz, bratowa matki.

Dziadek ze strony matki, Czesław Surmacewicz herbu Leliwa, pochodził z rodziny szlacheckiej, która w późniejszych latach pełniła funkcję burmistrza Zdun. Po babci Zofii Czosnowskiej, odziedziczyła nie tylko talent wokalny, ale także po dziadku ułanie kresowym, zamiłowanie do fortepianu. Z kolei babcia z linii ojcowskiej, Anna Sawicka (Szmeterling) o korzeniach węgierskich, do czasów swojej przeprowadzki do ówczesnej Czechosłowacji pracowała w Cyrku Braci Staniewskich.

Od wczesnych lat życia Anna wyjawiała niezwykłe zdolności w dziedzinie śpiewu, a dodatkowo zdiagnozowano u niej słuch absolutny. Przez blisko trzy lata uczęszczała do przedszkola muzycznego przy Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, gdzie mogła rozwijać swoje umiejętności w zakresie gry na fortepianie. Kontynuowała naukę w podstawowej szkole muzycznej. W latach 1964–1968 uczęszczała do poznańskiego VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, kształcąc się zarówno w zakresie klasy fortepianu, jak i rytmiki.

Pomimo licznych występów muzycznych oraz związanych z nimi zaniedbań naukowych, udało jej się zdać egzamin dojrzałości w liceum wieczorowym przy ulicy Strzeleckiej. W 1969 roku, podjęła próbę zdania egzaminu wstępnego na studia w PWST w Warszawie, jednak nie została przyjęta, co było związane z preferencjami, jakie wówczas miały osoby z rodzin robotniczych i wiejskich.

Działalność artystyczna

Początki muzyczne

W wieku zaledwie 14 lat Anna Jantar zyskała szansę na rozpoczęcie swojej kariery muzycznej, gdy została zaproszona przez Piotra Kuźniaka do dołączenia do bigbitowego zespołu muzycznego Szafiry. Jej pierwsze występy miały miejsce w klubach studenckich w Poznaniu, takich jak Od Nowa, znajdujący się na rogu ulic Żydowskiej i Wielkiej, a także w Studenckim Teatrze Nurt na Winogradach, gdzie pełniła funkcję akompaniatorki, a później także wokalistki. Anna występowała również w teatrach takich jak Oktawa i Ósmy Dzień oraz miała okazję nagrać utwór „Po ten kwiat czerwony” z grupą Polne Kwiaty w poznańskim radiu 16 grudnia 1968 roku.

W styczniu 1969 roku, jej talent zaowocował wyróżnieniem na uznawanym Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, gdzie zyskała uznanie wśród artystów. W tym samym okresie, zdobyła kolejne wyróżnienie za interpretację utworu „Łąka bez kwiatów” na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej odbywającym się w Świnoujściu. W latach 1969-1971, Anna była wokalistką zespołu Waganci, który zyskał popularność dzięki radiowemu przebojowi „Co ja w tobie widziałam”. Zespół współpracował z grupą Czerwono-Czarni w czasie ich wspólnej trasy koncertowej oraz wystąpił w filmowej komedii muzycznej Hieronima Przybyła pt. Milion za Laurę, gdzie wykonała piosenkę „Czujna straż”.

Kariera solowa

2 lutego 1972 roku, po zdaniu egzaminu przed Komisją Weryfikacyjną Ministerstwa Kultury i Sztuki, Anna uzyskała tytuł zawodowej piosenkarki, a od tego momentu zaczęła występować pod artystycznym pseudonimem Anna Jantar. Jej kariera nabrała tempa, gdy zaczęła koncertować wraz z programem estradowym, korzystając z scenariusza Janusza Weissa. W 1973 roku zadebiutowała na 11. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, wykonując swój pierwszy solowy hit „Najtrudniejszy pierwszy krok”. To wydarzenie przyczyniło się do wzrostu jej popularności, a jej wizerunek pojawiał się na licznych okładkach czasopism, takich jak „Na żywo”, „Przyjaźń”, „Retro” czy „Zwierciadło”. W dążeniu do perfekcji w swoim występie scenicznym, Anna zrobiła dodatkowy krok w kierunku rozwoju, ucząc się tańca u Ewy Kuklińskiej.

W 1974 roku zadebiutowała z albumem pt. Tyle słońca w całym mieście, zdobywając złotą płytę dwa lata później. Również w tym samym roku została nagrodzona przez publiczność za utwór „Tyle słońca w całym mieście” na 12. KFPP w Opolu oraz zdobyła liczne nagrody za inne utwory na różnych festiwalach muzycznych. Jej kariera rozwijała się błyskawicznie, a w 1975 i 1976 roku odnosiła kolejne sukcesy na międzynarodowych festiwalach oraz koncertach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

W latach 1978-1979 nagrała kilka utworów, w tym „Układ z życiem” i „Nic nie może wiecznie trwać” z Budką Suflera, a także covery piosenek z filmu Grease, które wzbudziły ogromne zainteresowanie. Albumy, które wydała w tych latach przyniosły jej dalsze sukcesy i uznanie w świecie muzyki, a także prowadziły do współpracy z innymi uznanymi artystami takimi jak Stanisław Soyka oraz Zbigniew Hołdys.

Ostatni wyjazd do Stanów Zjednoczonych i śmierć

Osobny artykuł: Katastrofa lotnicza na Okęciu (1980). W dniu 27 grudnia 1979 roku, Anna wyruszyła na trasę koncertową do Stanów Zjednoczonych. W czasie jej pobytu, grała koncerty w polonijnych klubach w Chicago i New Jersey, wspólnie z zespołem Perfect. 12 marca 1980 roku miała przed sobą ostatni koncert w klubie „Zodiac” w New Jersey. Niestety, po powrocie do Polski 14 marca 1980 roku, jej życie tragicznie się zakończyło w katastrofie samolotu Ił-62 „Mikołaj Kopernik” w okolicach lotniska Okęcie.

Po wypadku, w wyniku przeprowadzonej przez lekarza medycyny sądowej analizy, okazało się, że Anna trzymała w dłoni różaniec, który zyskał symboliczne znaczenie. Jej pogrzeb, odbywający się 25 marca 1980 roku w kościele św. Marii Magdaleny w Warszawie, zgromadził około 40 tysięcy osób, co potwierdziło jej wielką popularność i wpływ na polską kulturę. Została pochowana na cmentarzu Wawrzyszewskim, a podczas ceremonii głos zabrał Daniel Olbrychski. Na nagrobku widnieje nazwisko Anna Jantar Kukulska, obok którego spoczywa również jej mąż, Jarosław Kukulski.

Życie prywatne

Przyszły mąż Jarosław Kukulski został poznany przez Annę Jantar podczas współpracy z zespołem Waganci. Para zdecydowała się na zawarcie związku małżeńskiego, co miało miejsce w dniu 15 sierpnia 1970 roku w poznańskim ratuszu. Następnie, 11 kwietnia 1971 roku, odbył się ich ślub kościelny w kościele pw. św. Anny w Poznaniu.

W 1972 roku, Anna i jej mąż przeprowadzili się do stolicy Polski, Warszawy, gdzie zamieszkali przy ulicy Reymonta, w dzielnicy Wawrzyszew, która wchodzi w skład Bielan. W tym związku urodziła się ich córka Natalia w 1976 roku.

Anna Jantar miała również wiele pasji, w tym zamiłowanie do poezji, w szczególności ceniła sobie utwory Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz Bolesława Leśmiana. Z sentymentem wspominała również swoje rodzinne miasto, Poznań.

Tablica przodków

W poniższym zestawieniu można zapoznać się z rodowodem Anny Jantar, przedstawiającym jej przodków oraz potomków na różnych szczeblach rodzinnych.

Rodowód
Pradziadkowie?
?
?
?
Antoni Edmund Surmacewicz h. Leliwa
(1874–1944)
Wiktoria Piaścik
(?–1926)
Stanisław Czosnowski
(9.04.1874–?)
Marianna Sikora
(4.07.1876–?)
DziadkowieEdward Szmeterling
(?–?)
Anna Sawicka
(1906–1998)
Czesław Daniel Surmacewicz h. Leliwa
(3.01.1898–11.01.1926)
Zofia Czosnowska
(22.01.1899–?)
RodziceJózef Szmeterling
(26.03.1925–15.09.2000)
Halina Surmacewicz
(11.07.1924–21.09.2016)
Anna Maria Kukulska
(10.06.1950–14.03.1980)

Dyskografia

Albumy studyjne

W tej sekcji przedstawiamy zestawienie albumów studyjnych Anny Jantar, które zyskały uznanie wśród słuchaczy. Praca artystki w studiu uwidacznia jej talent oraz umiejętność tworzenia niezapomnianych melodii.

RokTytułWydawca
1974Tyle słońca w całym mieściePolskie Nagrania „Muza”
1976Za każdy uśmiech
1978Zawsze gdzieś czeka ktoś
1980Anna JantarTonpress
The Best of Anna Jantar

Albumy te nie tylko charakteryzują się wybitnymi kompozycjami, ale również unikalnym stylem, który Anny Jantar zawdzięcza swoim korzeniom muzycznym.

Czwórki

Czwórki to forma muzyki popularnej, która zyskała na znaczeniu w latach 70-tych. W dorobku Anny Jantar można znaleźć utwory, które wciąż pozostają w pamięci wielu fanów.

RokTytułWydawca
1971(Waganci): Co ja w tobie widziałam, Dziś w twoich oczach, Co mogę mieć, Razem z tobąPolskie Nagrania „Muza” (N 0634)
1972(Anna Jantar): Na skrzydłach dni, Kiedy dziś patrzę na topole, Ileś wart, ja nie wiem, Zobaczyliśmy się naglePolskie Nagrania „Muza” (N 0678)

W tym zbiorze znajdują się zarówno współprace z zespołami, takimi jak Waganci, jak i jej solowe osiągnięcia, które są świadectwem talentu artystki.

Single

W ciągu swojej kariery Anna Jantar nagrała wiele singli, które stały się hitami na polskim rynku muzycznym. Jej utwory wyróżniają się melodyjnością oraz znaczącymi tekstami.

RokUtwory
1971(Waganci): Wszystkie koty w nocy czarne / Marzenia o marzeniach
1974Nastanie dzień / Tyle słońca w całym mieście
1975Staruszek świat / Dzień bez happy endu
Będzie dość / Za każdy uśmiech
Mój, tylko mój / Dzień nadziei
1977Dyskotekowy bal / Zgubiłam klucz do nieba
Dyskotekowy bal / Kto umie tęsknić
1978Baju-baj proszę pana (Jambalaya) / Radość najpiękniejszych lat
Po tamtej stronie marzeń / Mój świat zawsze ten sam
Mój tylko mój / Mój świat zawsze ten sam
Kto powie nam / Dżinsowe maniery
Tylko mnie poproś do tańca / Let me stay / Nie wierz mi, nie ufaj mi / Zawsze gdzieś czeka ktoś
1979Gdzie są dzisiaj tamci ludzie / Nie ma piwa w niebie
Hopelessly Devoted to You / You’re the One that I Want (ze Stanisławem Sojką)
1985Wielka dama tańczy sama / Moje jedyne marzenie
2005Układ z życiem / Nic nie może wiecznie trwać

Każdy singiel stanowi odzwierciedlenie epoki i emocji, które towarzyszyły artystce w danym momencie kariery.

Pocztówki dźwiękowe

W ramach pocztówek dźwiękowych, Anna Jantar prezentowała utwory, które łączyły różnorodne style i brzmienia. Była to forma nieformalnej komunikacji z fanami.

RokUtwory
1971(Waganci): Marzenia o marzeniach / Frywolna babcia
1972Ileś wart ja nie wiem
Ja się w tobie nie zakocham
Zobaczyliśmy się nagle
1973Najtrudniejszy pierwszy krok
Twoje oczy obiecują siódme niebo
1974Kto wymyślił naszą miłość
Tak wiele jest radości
Otwórzmy nieba ciemne drzwi
Tyle słońca w całym mieście
Jaki jesteś jeszcze nie wiem
Żeby szczęśliwym być / Chcę kochać
1975Najtrudniejszy pierwszy krok / Biały wiersz od ciebie
Gdzie nie spojrzę – ty / Jaki jesteś jeszcze nie wiem
Hasta manana (polska wersja utworu grupy ABBA o tym samym tytule) / Poszukaj swojej gwiazdy
Za każdy uśmiech / Staruszek świat
Rosyjskie pierniki
1977Tak blisko nas
Zawsze gdzieś czeka ktoś
Godzina drogi / Gdy on natchnieniem jest
1978Zwycięży Polska / Chłopcy gola (Argentyna ’78)
Nie wierz mi nie ufaj mi / Zgubiłam klucz do nieba
Baju baj proszę pana (Jambalaya) / Po tamtej stronie marzeń
Jambalaya
Na ciebie czekam lwie / Po tamtej stronie marzeń
Po tamtej stronie marzeń
1979Śpij maleńka spokojnie
Słoń to wielka frajda
Słońce za mną chodzi
Nic nie może wiecznie trwać

Warto zwrócić uwagę na różnorodność poruszaną w tych nagraniach, które ukazują zarówno subtelność, jak i siłę jej głosu.

Albumy kompilacyjne

Albumy kompilacyjne Anny Jantar to zbiór jej najważniejszych i najsłynniejszych utworów, które możemy znaleźć w jednym miejscu. Zawierają one zarówno przebojowe single, jak i mniej znane piosenki, które również zasługują na uwagę.

RokTytułWydawca
1974Opole ’74 – PremieryPolskie Nagrania „Muza”
1980The Best of Anna Jantar
1986(Anna Jantar, Natalia Kukulska): Anna i NataliaSavitor
1990(Anna Jantar i inni artyści): Piosenki Anny Jantar_
The Best of Anna Jantar 2Polskie Nagrania „Muza”
1991Nic nie może wiecznie trwać
Niezapomniane przebojeAkar
Największe Przeboje_
(Anna Jantar, Natalia Kukulska): Piosenki dla dzieci_
1992The CollectionSonic Records
(Anna Jantar, Natalia Kukulska): Zamiast słuchać bajekAkar
Złote przeboje_
19931971–1991 Historie NieznaneIntersonus
WspomnienieTomy
1995Niezapomniane przeboje cz.2, WspomnienieAkar
Niezapomniane przeboje cz.3
1996Cygańska pieśń
1997Antologia cz.1
Antologia cz.2
2000GoldKoch Int.
Złota kolekcja – Radość najpiękniejszych latPomaton EMI
Tyle słońca… live (Koncert poświęcony pamięci Anny Jantar)_
2003Perły – Tyle słońca w całym mieściePolskie Nagrania „Muza”
2004Galeria przebojów (3 CD)Reader’s Digest
Platynowa kolekcja – Złote przebojeGM Records
The best – Dyskotekowy balAgencja Artystyczna MTJ
2005Tyle słońca… (3 CD)
(Anna Jantar, Natalia Kukulska): Po tamtej stronieSony BMG Music Entertainment Poland
2008Gwiazdy polskiej piosenki – Anna JantarPolska The Times
Platynowa kolekcja – Największe polskie przebojeTina
2009Największe przebojeŚwiat Kobiety
2010Złota kolekcja (2 CD) – CD1 Radość najpiękniejszych lat, CD2 SpocząćEMI Music Poland
Wielka Dama (4 CD) – CD1 Nieśmiertelna, CD2 Słoneczna, CD3 Refleksyjna, CD4 Zaskakująca
2012Autobiografia (3 CD) – CD1 Przebojowa, CD2 Liryczna, CD3 LiveReader’s Digest

Te kompilacje stanowią doskonałą okazję, aby zapoznać się z bogatym dorobkiem artystki, która na zawsze pozostanie w polskiej muzyce popularnej. Każdy album jest nie tylko zbiorem utworów, ale także świadectwem niezwykłej kariery Anny Jantar.

Nagrody i wyróżnienia

Anna Jantar, znana i uznawana artystka, zdobyła liczne nagrody oraz wyróżnienia, które świadczą o jej ogromnym talencie i uznaniu w świecie muzyki. Lista tych osiągnięć jest imponująca i pokazuje rozwój jej kariery. Poniżej przedstawiona jest tabela, w której można znaleźć szczegóły dotyczące jej najważniejszych nagród.

Nagrody i wyróżnienia Anny Jantar
RokKategoriaTytułRezultat
1969Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie„A lipiec grał”, „W płaszczu z mżawki i zadumy”Wyróżnienie
Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej w Świnoujściu„Łąka bez kwiatów”Wyróżnienie
1970Piosenka Roku„Co ja w tobie widziałam” (z zespołem Waganci)Wygrana
1973Piosenka Lata„Najtrudniejszy pierwszy krok”Wygrana
1974Międzynarodowy Festiwal Piosenki Slovenska Popevka w Lublanie„Czas jest złotem”Wyróżnienie
XII Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (Nagroda Publiczności)„Tyle słońca w całym mieście”Wygrana
VIII Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu (Nagroda Polskich Nagrań)„Nie żałujcie serca, dziewczyny”Wygrana
Coupe d’Europe w Villach w Austrii„Polubiłam pejzaż ten”, „Najtrudniejszy pierwszy krok”
(wraz z Marianną Wróblewską i Tadeuszem Woźniakiem)
3. miejsce
IX Międzynarodowy Festiwal Piosenki Cisco w Castlebar w Irlandii„Tak wiele jest radości”3. miejsce
Piosenka Roku„Tyle słońca w całym mieście”Wygrana
1975XV Międzynarodowy Festiwal Piosenki w SopocieDzień Polski„Staruszek świat”2. miejsce
Nagroda Publiczności„Tyle słońca w całym mieście”Wygrana
Przebój FestiwaluWygrana
Nagroda Głosu WybrzeżaWygrana
Festiwal Przebojów w Dreźnie„Niech ziemia tonie w kwiatach”2. miejsce
Piosenkarka RokuPlebiscyt Publicystów RadiowychWygrana
Piosenka Roku„Tyle słońca w całym mieście”Wygrana
1976Złota płyta – XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki w SopocieTyle słońca w całym mieścieWygrana
1977Złota płytaZa każdy uśmiechWygrana
1979Festiwal Przebojów OiRTV w Tampere w Finlandii„Tylko mnie poproś do tańca”2. miejsce
Piosenkarka RokuPlebiscyt Słuchaczy Studia GamaWygrana
Piosenka Roku„Nic nie może wiecznie trwać”Wygrana

Upamiętnienie

Po śmierci Anny Jantar, jej talent doceniono w wyjątkowy sposób przez zespół Budka Suflera, który stworzył piosenkę z dedykacją „Słońca jakby mniej”, zawierającą nawiązanie do popularnego utworu „Tyle słońca w całym mieście”.

Artystka ta znalazła swoje miejsce w twórczości Budki Suflera, a jej obecność została zauważona w utworze „Czas ołowiu”. Tekst do tej piosenki napisał Marek Dutkiewicz, a za muzykę odpowiedzialny był Romuald Lipko.

W hołdzie Anny Jantar powstał również utwór „Anna już tu nie mieszka”, którego autorką jest Halina Frąckowiak. Słowa napisał Janusz Kondratowicz, a muzykę stworzył Jarosław Kukulski.

Jej twórczość kontynuowali inni artyści, w tym Krzysztof Krawczyk, który dedykował jej piosenki, takie jak „To co dał nam świat” oraz „Lot nr 205”.

Piosenka „Ocean wspomnień” zespołu Papa Dance również niosła przesłanie pamięci o Annie Jantar.

Własny hołd dla swojej mamy oddała Natalia Kukulska, nagrywając dwa utwory: „Dłoń” i „Po tamtej stronie”. W 1983 roku w Warszawie otwarto Klub Muzyczny Anny Jantar „Bursztyn”, który zorganizowano na cześć artystki. Jego założycielami byli Agata Materowicz i Zbigniew Rostkowski, a klub gromadził 1600 członków w Polsce. Organizowano tam wystawy oraz wieczory autorskie, skupione na twórczości Jantar.

Już od 1984 roku przyznawana jest nagroda jej imienia debiutantom podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W 1990 roku miała premierę pierwsza płyta, na której polscy piosenkarze oddali hołd Annie, wykonując jej piosenki. W gronie artystów znaleźli się tacy wykonawcy jak: Eleni, Bogusław Mec, Ewa Dębicka, Monika Borys, Mietek Szcześniak, Jolanta Jaszkowska, Joanna Zagdańska, Wiesława Sós oraz Magda Durecka.

W 1994 roku wydano książkę „Wspomnienie o Annie Jantar – Słońca jakby mniej…”, opracowaną przez Mariolę Pryzwan, a w 2000 roku ukazało się trzecie, rozszerzone wydanie tej publikacji.

W 2000 roku, w dwudziestą rocznicę tragicznej śmierci Anny Jantar, odbył się koncert na jej cześć. Zapis tego wydarzenia stał się płytą „Tyle słońca…”. W koncercie udział wzięły znane artystki, takie jak Halina Frąckowiak, Maryla Rodowicz, Anna Maria Jopek, Justyna Steczkowska, Kasia Kowalska, Mietek Szcześniak, Andrzej Piaseczny i Kasia Nosowska.

W latach 2004-2006 we Wrześni odbywał się Festiwal Piosenki im. Anny Jantar, honorujący artystkę, a w tej miejscowości został nazwany amfiteatr imienia Anny Jantar, co miało miejsce w 2005 roku, z okazji dwudziestopięciolecia jej śmierci.

W 2007 roku, podczas programu „Jak oni śpiewają”, Agnieszka Włodarczyk wykonała „Tyle słońca w całym mieście”, a utwór umieszczono później na jej maxi singlu. W dniach 27-28 października 2007 roku w Bydgoszczy odbyła się trzecia edycja festiwalu „Pejzaż bez Ciebie”. Młodzi artyści zaprezentowali repertuar Anny Jantar, a znani wykonawcy wzięli udział w koncercie, śpiewając jej przeboje w nowych aranżacjach Krzysztofa Herdzina. Wśród występujących znaleźli się: Kayah, Kasia Kowalska, Olga Bończyk, Ania Dąbrowska, Tatiana Okupnik, Halina Frąckowiak, Irena Jarocka, Aleksandra Bieńkowska, Małgorzata Ostrowska, Natalia Kukulska, Krzysztof Kiljański oraz Karimski Club.

Na jesieni 2008 roku zadebiutowała książka wspomnieniowa o Annie Jantar autorstwa ks. prof. Andrzeja Witko. W 2009 roku imieniem artystki nazwaną jedną z ulic w Opolu. W 2010 roku, w programie „Taniec z gwiazdami” poświęcono odcinek największym przebojom Anny Jantar, gdzie uczestnicy tanczyli do jej piosenek. Gościem była Natalia Kukulska, która wykonała utwór „Radość najpiękniejszych lat”.

1 czerwca 2012 roku, odsłonięto gwiazdę Anny Jantar w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu. 3 czerwca 2012 roku miała miejsce uroczystość poświęcona jej pamięci i Jarosława Kukulskiego, zatytułowana „Życia mała garść”, odbyła się podczas 49. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Na rynku wydawniczym, w marcu 2014 roku ukazała się poszerzona edycja książki Marioli Pryzwan „Bursztynowa Dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach”. Jej postać była kilkukrotnie odwzorowywana w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”, w którym wcielali się w nią m.in. Paulla („Nic nie może wiecznie trwać”), Joanna Moro („Tyle słońca w całym mieście”), Emilia Komarnicka-Klynstra („Wielka dama tańczy sama”) oraz Pola Gonciarz („Staruszek świat”).

4 czerwca 2015 roku, z okazji 65. urodzin wokalistki, opublikowano jej biografię „Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia” autorstwa Marcina Wilka, który podczas badań konsultował się z Natalią Kukulską.

W Poznaniu istnieje ulica Anny Jantar, a w 2023 roku na domu, gdzie artystka mieszkała, odsłonięto mural przedstawiający ją oraz Jarosława Kukulskiego.

10 czerwca 2023 roku, Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczki pocztowe z wizerunkiem Anny Jantar, z nominacją 4 zł, zaprojektowane przez Agnieszkę Sancewicz, w serii Gwiazdy polskiej muzyki, wraz z kopertą FDC.


Oceń: Anna Jantar

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:25