Jacek Edward Taylor, urodzony 25 września 1939 roku w Poznaniu, to postać, która odgrywa znaczącą rolę w polskim społeczeństwie. Jako prawnik i polityk przyczynił się do wielu istotnych zmian zarówno w sferze prawnej, jak i politycznej. W okresie PRL był aktywnym działaczem opozycji antykomunistycznej, co czyni go istotną postacią w historii walki o wolność w Polsce.
W czasie swojej kariery politycznej, Jacek Taylor był posłem na Sejm I i II kadencji, gdzie miał realny wpływ na podejmowane decyzje i legislację. W latach 1997–2001 pełnił funkcję kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, co wskazuje na jego zaangażowanie w kwestie związane z osobami, które doświadczyły prześladowań w przeszłości.
Życiorys
„Jacek Taylor, będąc synem poznańskiego adwokata Leona Taylora oraz Zofii z domu Rubach, jest wnukiem Edwarda Taylora. Ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w 1962 roku.
Po odbyciu aplikacji adwokackiej rozpoczął swoją prywatną praktykę prawniczą. W okresie od 1968 do 1991 roku pracował jako adwokat w Gdańsku. W 1978 roku nawiązał współpracę z opozycją demokratyczną, a jego działalność zmieniała się od WZZ po NSZZ „Solidarność”. Był członkiem Stowarzyszenia Opieki nad Więźniami „Patronat”. W grudniu 1981 roku, dzięki ostrzeżeniu od Adama Hodysza, udało mu się uniknąć internowania.
Przez kilka miesięcy ukrywał się, a następnie powrócił do wykonywania zawodu adwokata, angażując się w obronę w procesach związanych z polityką. W późnych latach 80. stał się jednym z istotnych prawników wspierających podziemną „Solidarność”, reprezentując m.in. Zofię Romaszewską, Zbigniewa Romaszewskiego, Andrzeja Gwiazdę oraz wspomnianego już Adama Hodysza.
Angażował się również w obrady Okrągłego Stołu, w szczególności w podzespole zajmującym się reformą prawa i sądownictwa. W latach 1991–1997 był posłem na Sejm I i II kadencji z ramienia Unii Demokratycznej.
Po powołaniu rządu Jerzego Buzka w 1997 roku, przy pełnym wsparciu Unii Wolności, objął funkcję kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, na której pracował do 2001 roku. Kolejnym etapem jego kariery było stanowisko prokuratora w Prokuraturze Apelacyjnej w Gdańsku w latach 2001–2004, po czym przeszedł na emeryturę.
W lutym 2008 roku został delegatem ministra skarbu państwa w radzie Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”. Następnie w kwietniu 2009 roku zasiadł w radzie nadzorczej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie. Jacek Taylor był bliskim przyjacielem Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
W 2017 roku, na łamach książki wydanej przez Wydawnictwo „Znak”, zatytułowanej „Architekt wolnej Polski. Świat idei i wartości Tadeusza Mazowieckiego” (red. Aleksandra Halla), opublikowano jego tekst dotyczący sprawiedliwości. W 2018 roku, w ramach serii „Biblioteka Palestry”, wydano książkę „Naprawdę trzeba było coś zrobić. Z Jackiem Taylorem rozmawia Anna Machcewicz”, w której dzielił się swoimi wspomnieniami o dzieciństwie, studiach, pracy adwokata w czasach PRL oraz czasach transformacji ustrojowej.
Ze względu na swoje osiągnięcia, Jacek Taylor został członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a w 2023 roku wybrano go na przewodniczącego Rady Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego.
Odznaczenia i wyróżnienia
W 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski uhonorował Jacka Taylora Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. To wyróżnienie stanowi jedno z najwyższych odznaczeń w Polsce, przyznawane osobom, które wniosły znaczący wkład w rozwój kraju.
W 2017 roku odznaczono go honorową odznaką „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”, co podkreśla jego zaangażowanie w promowanie i ochronę praw człowieka na świecie.
Warto również wspomnieć o Nagrodzie im. Edwarda J. Wende, którą otrzymał w 2007 roku, co potwierdza jego znaczącą rolę w dziedzinie, w której działa.
Przypisy
- Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego – Jacek Taylor [online], wolnaeuropa.pl, 13.07.2021 r. [dostęp 14.12.2023 r.]
- Powołano nową Radę Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego [online], armiakrajowa.org.pl, 18.04.2023 r. [dostęp 25.05.2024 r.]
- Upamiętniliśmy zdobycie budynku PAST-y przez Powstańców Warszawskich w 1944 roku [online], armiakrajowa.org.pl, 22.08.2022 r. [dostęp 25.05.2024 r.]
- Stowarzyszenie Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego – O Stowarzyszeniu [online], wolnaeuropa.pl [dostęp 14.12.2023 r.]
- Jacek Taylor [online], brpo.gov.pl, 06.11.2017 r. [dostęp 22.12.2023 r.]
- Laureaci Nagrody im. Edwarda J. Wende [online], fdp.org.pl [dostęp 25.05.2024 r.]
- PrzemysławP. Maksymiuk, Jacek Taylor, [w:] JanJ. Skórzyński (red.), Opozycja w PRL. Słownik biograficzny 1956–89, t. II, Warszawa: Ośrodek „Karta”, 2002 r., s. 329–330, ISBN 83-88288-11-3.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Michał Janiszewski (1926–2016) | Zbigniew Gertych | Kazimierz Kantak | Józef Winiewicz | Jan Filip Libicki | Zdzisław Cegłowski | Zbigniew Leraczyk (polityk) | Zbigniew Hoffmann | Mirosława Jenek | Hipolit Przechadzki | Jarosław Wilner | Dariusz Górecki | Przemysław Fenrych | Stefan Nędzyński | Leon Marszałek | Tadeusz Przybylski (działacz państwowy) | Roman Andrzejewski (ekonomista) | Andrzej Borkowski (1932–2014) | Andrzej Mazurowicz | Przemysław StrachOceń: Jacek Taylor