Michał Konrad Janiszewski, ur. 15 czerwca 1926 roku w Poznaniu, to postać o bogatym dorobku w historii Polski. Zmarł 3 lutego 2016 roku w Warszawie. Był nie tylko generałem dywizji Wojska Polskiego, ale także posiadał tytuł doktora nauk wojskowych.
W ciągu swojej kariery pełnił znaczące funkcje, w tym ministra-szefa Urzędu Rady Ministrów w latach 1985-1989 oraz szefa Kancelarii Prezydenta PRL/RP w latach 1989-1990. Jego wkład w rozwój kraju oraz działalność wojskową odcisnęły znaczące piętno na historii Polski.
Życiorys
Michał Janiszewski przyszedł na świat 15 czerwca 1926 roku w Poznaniu. Jego rodzina była związana z medycyną, gdyż ojcem był lekarz Stanisław Janiszewski (ur. 1893), a matką Maria z domu Schmidt (ur. 1903). Po ukończeniu edukacji, w 1950 roku, związał swoje życie zawodowe z Wojskami Polskimi, gdzie początkowo służył w Wojskach Łączności. Z czasem, jego kariera zawodowa w wojsku przeniosła go do Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
W 1950 roku Michał Janiszewski stał się także członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, co otworzyło przed nim nowe możliwości rozwoju kariery. Od 1972 roku pełnił ważne stanowisko, będąc szefem gabinetu generała Wojciecha Jaruzelskiego, który wówczas był ministrem obrony narodowej przez lata 1972–1981, a później przewodniczącym Komitetu Obrony Kraju w latach 1984–1989. Warto zaznaczyć, że w okresie rządów Jaruzelskiego, Zbigniewa Messnera oraz Mieczysława Rakowskiego, Janiszewski kierował Urzędem Rady Ministrów.
Oprócz swoich obowiązków w rządzie, od 13 września 1989 do 21 grudnia 1990 pełnił rolę szefa Kancelarii Prezydenta PRL/RP. W trudnym okresie, od grudnia 1981 do lipca 1983, był członkiem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, co było istotne z punktu widzenia polityki wojskowej i społecznej tamtego czasu. W 1983 roku został wybrany do Krajowej Rady Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, co potwierdziło jego zaangażowanie w relacje zagraniczne. Jego kariera wojskowa została uwieńczona awansem na stopień generała brygady w 1976 roku, a następnie generała dywizji w 1983 roku. Michał Janiszewski był także doktorem nauk wojskowych.
Po zakończeniu kariery wojskowej w grudniu 1990 roku i działalności publicznej, przeszedł na stan spoczynku. W styczniu 1991 roku, w wieku 64 lat, zakończył swoją służbę. Michał Janiszewski zmarł 3 lutego 2016 roku w wieku 89 lat. Jego pogrzeb, który odbył się 11 lutego 2016 roku, odbył się na cmentarzu Junikowo w Poznaniu i miał charakter wyłącznie rodzinny. Warto dodać, że Janiszewski był przez 9 lat błędnie uznawany za zmarłego przez Instytut Pamięci Narodowej, co wpłynęło na jego status w kontekście decyzji o oskarżeniu osób wprowadzających stan wojenny.
W trakcie całej swojej kariery, jego sekretarką była Barbara Skrzypek, która później objęła stanowisko szefowej kancelarii prezesa PiS.
Odznaczenia
Wśród licznych odznaczeń, jakie zdobył Michał Janiszewski, znajdują się prestiżowe wyróżnienia, które świadczą o jego zasługach oraz oddaniu dla kraju i społeczności:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Order Sztandaru Pracy I klasy,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Medal 30-lecia Polski Ludowej,
- Medal 40-lecia Polski Ludowej,
- Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- Srebrny Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Brązowa Odznaka „Za zasługi w ochronie porządku publicznego”,
- Order Czerwonej Gwiazdy (Czechosłowacja),
- Medal „40 lat Wyzwolenia Czechosłowacji przez Armię Radziecką” (Czechosłowacja),
- Order Wolności i Niepodległości II klasy (Korea Północna),
- Order „Za bojowe Zasługi” (Mongolia),
- Brązowy Order Bojowy „Za Zasługi dla Narodu i Ojczyzny” (Niemcy Wschodnie),
- Medal Przyjaźni (Wietnam),
- Medal Wyzwolenia I klasy (Wietnam Południowy),
- Order „Za wybitne Zasługi” (Węgry),
- Order Przyjaźni Narodów (Związek Radziecki),
- Medal „Za Umacnianie Braterstwa Broni” (Związek Radziecki),
- Medal jubileuszowy „60 lat Sił Zbrojnych ZSRR” (Związek Radziecki),
- i inne.
Te odznaczenia są nie tylko symbolem indywidualnych osiągnięć, lecz również świadectwem wpływu, jaki jego działalność miała na szerszą społeczność oraz międzynarodowe relacje.
Przypisy
- a b Michał Janiszewski. Komunistyczny generał, pominięty przez IPN. TVN24. [dostęp 12.04.2019 r.]
- Barbara Skrzypek. Kim jest "Pani Basia" z taśm Kaczyńskiego?. Gazeta Wyborcza. [dostęp 12.04.2019 r.]
- - Zmarł gen. Janiszewski, najbliższy współpracownik W.Jaruzelskiego. dzieje.pl, 02.02.2016 r. [dostęp 28.01.2017 r.]
- - W dokumentach IPN występuje pod imionami: Michał Konrad Stanisław.
- - Miejsce pochówku Michała Janiszewskiego. Urząd Miasta Poznania. [dostęp 27.01.2017 r.]
- - Rodzina Janiszewskich w spisie ludności z 1931 roku. Szukajwarchiwach.pl. [dostęp 28.01.2017 r.]
- a b c Michał Konrad Janiszewski. Instytut Pamięci Narodowej. [dostęp 20.06.2017 r.]
- - Michał Janiszewski. rejestry-notarialne.pl.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Zbigniew Gertych | Kazimierz Kantak | Józef Winiewicz | Jan Filip Libicki | Zdzisław Cegłowski | Zbigniew Leraczyk (polityk) | Zbigniew Hoffmann | Mirosława Jenek | Hipolit Przechadzki | Stanisław Gebhardt | Jacek Taylor | Jarosław Wilner | Dariusz Górecki | Przemysław Fenrych | Stefan Nędzyński | Leon Marszałek | Tadeusz Przybylski (działacz państwowy) | Roman Andrzejewski (ekonomista) | Andrzej Borkowski (1932–2014) | Andrzej MazurowiczOceń: Michał Janiszewski (1926–2016)