Przemysław Fenrych


Przemysław Tadeusz Fenrych, urodzony 6 stycznia 1951 roku w Poznaniu, to osoba, która odegrała istotną rolę w historii Polski. Jako bibliotekarz oraz redaktor, Fenrych znacząco wpłynął na rozwój kultury i edukacji w naszym kraju.

Jego zaangażowanie w działalność organizacji pozarządowych oraz działalność opozycyjną w czasach PRL, pokazuje jego nieustanną gotowość do walki o wolność i prawa obywatelskie.

Życiorys

W 1973 roku Przemysław Fenrych ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po zdobyciu wykształcenia rozpoczął pracę jako asystent w Instytucie Zachodniopomorskim Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie. Następnie pełnił funkcję bibliotekarza aż do 1983 roku.

Pod koniec lat 70. Fenrych zaangażował się w działalność opozycyjną, współpracując z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz Ruchem Młodej Polski. W sierpniu 1980 roku brał czynny udział w strajku, który miał miejsce w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie. Już we wrześniu tego samego roku przystąpił do „Solidarności”, gdzie objął kierownictwo komisji zakładowej. Ponadto działał jako przewodniczący Ogólnopolskiej Międzybibliotecznej Komisji Porozumiewawczej „S”, a także był członkiem prezydium zarządu regionu oraz delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów, który odbył się w Gdańsku.

Po wprowadzeniu stanu wojennego, Przemysław Fenrych został internowany w okresie od grudnia 1981 do listopada 1982. Po zwolnieniu pełnił funkcję redaktora periodyku „Prezbiterium”. Angażował się również w działalność organizacji katolickich, będąc wiceprezesem oraz prezesem Szczecińskiego Klubu Katolików. Był wiceprzewodniczącym regionalnej Akcji Katolickiej oraz organizatorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. W latach 1981-1983 zasiadał w Prymasowskiej Radzie Społecznej.

Po 1989 roku Fenrych rozpoczął współpracę z mediami katolickimi, m.in. jako zastępca redaktora naczelnego czasopisma „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”. W latach 1990–1991 pełnił funkcję dyrektora ośrodka radiowo-telewizyjnego w Szczecinie. W latach 1998-2002 reprezentując AWS, zasiadał w radzie miejskiej Szczecina. Od 1991 roku był związany z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, gdzie objął stanowisko zastępcy dyrektora ds. szkoleń w lokalnym oddziale, a także działał jako trener i ekspert FRDL, specjalizując się w zakresie komunikacji społecznej, samorządności oraz edukacji. Opracowywał oraz wdrażał programy skierowane do samorządów i organizacji pozarządowych, m.in. w Polsce, Białorusi, Ukrainie oraz Tunezji.

Odznaczenia

Wśród wielu osiągnięć Przemysława Fenrycha wyróżniają się liczne odznaczenia, które podkreślają jego wkład w społeczeństwo.

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2014),
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2007),
  • Złoty Krzyż Zasługi (2004).

Przypisy

  1. Przemysław Fenrych. frdl.szczecin.pl. [dostęp 28.12.2014 r.]
  2. a b c d Nota biograficzna w Encyklopedii Solidarności. [dostęp 28.12.2014 r.]
  3. M.P. z 2014 r. poz. 1105
  4. M.P. z 2007 r. nr 42, poz. 479
  5. M.P. z 2005 r. nr 3, poz. 25

Oceń: Przemysław Fenrych

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:25