Kazimiera Nogajówna, znana również pod nazwiskiem po mężu Wanat, to niezwykle utalentowana polska aktorka, która urodziła się 13 lutego 1933 roku w Poznaniu. Swoją karierę artystyczną związała zarówno z teatrem, jak i kinem, co pozwoliło jej zdobyć uznanie w szerokim kręgu odbiorców.
Jej wkład w sztukę teatralną został doceniony niejednokrotnie. Trzykrotnie otrzymała prestiżowe nagrody podczas Kaliskich Spotkań Teatralnych, co jest dowodem jej nieprzeciętnych umiejętności i pasji do aktorstwa. Nagrody te zdobyła w latach 1961, 1965 oraz 1976, co świadczy o jej długotrwałym wpływie na polski teatr.
Niestety, Kazimiera Nogajówna zmarła 7 sierpnia 2022 roku, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny oraz piękne wspomnienia w sercach wielu miłośników sztuki.
Życiorys
W roku 1952 Kazimiera Nogajówna rozpoczęła swoją przygodę z aktorstwem jako adeptka w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Jej debiut na deskach teatralnych miał miejsce 7 października 1953 roku w spektaklu pt. „Tor przeszkód”, który został wyreżyserowany przez Stanisława Cegielskiego.
W kolejnych latach, Nogajówna miała zaszczyt być częścią kilku znakomitych zespołów teatralnych. Pracowała w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze w latach 1953–1955, a następnie w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu w okresie 1955–1959 oraz ponownie w latach 1974–1978.
W swojej karierze artystycznej, Nogajówna występowała także w Teatrze Polskim w Szczecinie (1959–1960), a następnie w Teatrze Polskim w Poznaniu w latach 1960–1974. Zyskała również uznanie jako aktorka w Teatrze Nowym w Łodzi (1978–1983).
Ostatnie lata swojej kariery artystycznej spędziła w Teatrze Nowym w Poznaniu, gdzie pracowała aż do przejścia na emeryturę w 2003 roku. Jej bogaty dorobek artystyczny oraz talent sprawiły, że pozostaje zapamiętana jako jedna z wybitnych postaci polskiego teatru.
Życie prywatne
Kazimiera Nogajówna była matką znanej dziennikarki Ewy Wanat, co podkreśla jej wpływ na życie medialne. Po jej odejściu, znalazła spoczynek na cmentarzu komunalnym Miłostowo w Poznaniu, gdzie wielu mogło złożyć hołd jej pamięci.
Odznaczenia i nagrody
Kazimiera Nogajówna, wybitna postać w świecie teatru, otrzymała wiele odznaczeń i nagród w uznaniu za swoje niezwykłe osiągnięcia artystyczne. Oto szczegóły dotyczące jej wyróżnień:
- 1961 – Kalisz – na I Kaliskich Spotkaniach Teatralnych przyznano jej nagrodę za rolę Joanny w spektaklu Święta Joanna, gdzie reprezentowała Teatr Polski w Poznaniu,
- 1965 – Kalisz – podczas V Kaliskich Spotkań Teatralnych otrzymała nagrodę za rolę Fideliny w inscenizacji Dziecinni kochankowie Ferdynanda Crommelyncka, wystawianej w Teatrach Dramatycznych w Poznaniu,
- 1968 – przyznano jej Odznakę Honorową Miasta Poznania,
- 1971 – zdobyła Złotą Chryzantemę za rolę Hildy w przedstawieniu Budowniczy Solness,
- 1974 – w Poznaniu otrzymała nagrodę województwa i miasta Poznania za wybitne osiągnięcia w sztuce teatralnej,
- 1976 – w Kaliszu podczas XVI Kaliskich Spotkań Teatralnych uzyskała nagrodę indywidualną za tytułową rolę w przedstawieniu Maria Stuart, które odbyło się w Teatrze im. Bogusławskiego,
- 1990 – na XVI Opolskich Konfrontacjach Teatralnych udało jej się zdobyć nagrodę za rolę panny Anieli w spektaklu Damy i huzary, zaprezentowanym w Teatrze Nowym w Poznaniu,
- 1998 – nagroda Srebrna Maska, przyznawana przez Lożę Patronów Teatru Nowego, za rolę Jasmine w Alpejskich zorzach Turriniego, również w Teatrze Nowym w Poznaniu,
- 2004 – w Zabrzu na IV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” otrzymała nagrodę za rolę Zofii w przedstawieniu Lament Krzysztofa Bizia, które było wspólną produkcją Teatrów Polskiego w Poznaniu i Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.
Wybrana filmografia
Oto wybór filmów, w których występowała Kazimiera Nogajówna. Lista ta przedstawia kluczowe role, które przyczyniły się do jej popularności.
- 1978: Aktorzy prowincjonalni,
- 1981: Kłamczucha,
- 1981: Był jazz,
- 1981: Przypadek,
- 2001: Gwałt.
Przypisy
- Nie żyje aktorka Kazimiera Nogajówna, gwiazda "Aktorów prowincjonalnych" - Film w INTERIA.PL [online], interia.pl [dostęp 23.04.2024 r.]
- Kobieta czołg mdleje, gazeta.pl, 10.07.2012 r.
- Wydarzenia w Poznaniu w 1974 roku [online], Kronika Miasta Poznania [dostęp 23.07.2017 r.]
- a b c Kazimiera Nogajówna, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 02.11.2016 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Paweł Klimczak | Lech Ordon | Ryszard Kniat | Kaczmi | Jaromir Trafankowski | Igor Brejdygant | Krystyna Kofta | Słoń (raper) | Jacek Skrzydlewski | Przemysław Kieliszewski | Dominik Jokiel | Adam Black | Zenon Burzyński | Marek Sewen | Tommy Wiseau | Michał Kmieciak | Bogusław Łowiński | Janusz Bersz | Viola Wein | Kazimierz HaskaOceń: Kazimiera Nogajówna