UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Piotr Nawrot


Piotr Nawrot, urodzony 2 czerwca 1955 roku w Poznaniu, to postać wyróżniająca się zarówno na polu misjonarstwa, jak i muzykologii. Jako werbista, poświęcił swoje życie zarówno pracy duszpasterskiej, jak i badaniom naukowym.

Obecnie jest profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie prowadzi wykłady z zakresu misjologii oraz historii muzyki liturgicznej. Jego badania koncentrują się głównie na baroku boliwijskim, co czyni go specjalistą zarówno w tej dziedzinie, jak i w ogólnym kontekście muzyki sakralnej.

Warto również zaznaczyć, że Piotr Nawrot jest profesorem chorału gregoriańskiego oraz klasy organów. Działa w Konserwatorium Muzycznym w La Paz w Boliwii, gdzie jego wiedza i doświadczenie przyczyniają się do rozwoju muzyki liturgicznej w tym regionie.

Życiorys

Piotr Nawrot to szósty z dziewiątki dzieci Józefy, krawcowej, oraz Wincentego, murarza. Wychował się w poznańskim Franowie. Już w dzieciństwie angażował się w działalność muzyczną, śpiewając w Poznańskim Chórze Chłopięcym, którym kierował Jerzy Kurczewski. Jego zamiłowanie do muzyki zaowocowało także nauką gry na klarnecie.

W 1974 roku zdał egzamin dojrzałości w Państwowym Liceum Muzycznym im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. Po ukończeniu nauki, wziął udział w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie, gdzie rozwinął swoje umiejętności gry na organach. Po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1981 roku, udał się na misje do Paragwaju, gdzie zaczął zgłębiać historię muzyki liturgicznej.

W 1985 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie, specjalizując się w historii muzyki sakralnej. Jego badania nabrały nowego wymiaru w 1991 roku, kiedy to rozpoczął pionierskie prace nad unikalnymi manuskryptami muzyki liturgicznej z okresu baroku, które otrzymał od Indian Chiquitos (z misji jezuickich w Chiquitos) i Moxos. Manuskrypty te stały się fundamentem jego pracy doktorskiej, która została obroniona w 1993 roku.

W ciągu swojej kariery zgromadził imponującą kolekcję kilkunastu tysięcy manuskryptów z XVI, XVII i XVIII wieku, obecnie archiwizowanych i rekonstrukowanych. Pracował jako pracownik naukowy w departamencie muzykologii w boliwijskim Ministerstwie Kultury oraz jako dyrektor Archiwum Misyjnego Indian Moxo w San Ignacio de Moxos. Poza tym pełnił funkcję dyrektora Archiwum Misyjnego Indian Guarayo w Urubichá oraz konsultanta dla Archiwum Muzycznego Indian Chiquito w Concepción, Archiwum Franciszkańskiego w Tarija oraz Szkół Muzycznych w Amazonii Boliwijskiej (Misje Chiquitos i Moxos).

Obecnie jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Renesansu i Baroku Amerykańskiego „Misiones de Chiquitos” w Santa Cruz oraz profesorem chorału gregoriańskiego i klasy organów w Konserwatorium Muzycznym w La Paz.

Odznaczenia i nagrody

Odznaczenia oraz nagrody, jakie uzyskał Piotr Nawrot, świadczą o jego niezwykłym wkładzie w rozwój kultury i muzyki. Oto niektóre z wyróżnień, które otrzymał w ciągu swojej kariery:

  • 1998 – Stypendium Fundacji Pamięci Johna Simona Guggenheima,
  • 2004 – Order Izabeli Katolickiej, przyznany przez króla Hiszpanii Juana Carlosa I za organizację Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Renesansu i Baroku Amerykańskiego „Misiones de Chiquitos”,
  • 2011 – Nagroda im. Królowej Zofii, przyznana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Współpracy Królestwa Hiszpanii, za osiągnięcia na polu zachowania i odbudowy dziedzictwa kulturowego,
  • 2012 – Nagroda im. św. Brata Alberta za gromadzenie i rozpowszechnianie muzyki służącej ewangelizacji Indian,
  • 2015 – Krzyż Oficerski Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w promowaniu polskiej kultury oraz za osiągnięcia w dziedzinie muzykologii w Ameryce Łacińskiej.

Przypisy

  1. ks. prof. dr hab. Piotr Nawrot SVD. teologia.amu.edu.pl. [dostęp 01.04.2021 r.]
  2. a b c UNIWERSYTECKIE WYKŁADY NA ZAMKU „Śmiertelne skutki błędów w muzyce”. [dostęp 13.06.2017 r.]
  3. a b c Anna Kot. Niewiarygodne odkrycie poznaniaka w Boliwii – misjonarz prof. Piotr Nawrot o muzyce i życiu Indian. „Głos Wielkopolski”, 25.12.2012 r. aktualizacja 21.04.2013 r.
  4. reż. Anna Kochnowicz: Film "Ks. prof. Piotr Nawrot". Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 01.2015 r. [dostęp 13.06.2017 r.]

Oceń: Piotr Nawrot

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:12