UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Zenon Sarbak


Zenon Marian Sarbak, urodzony 17 lutego 1940 w Poznaniu, był wybitnym polskim chemikiem, który pozostawił istotny ślad w dziedzinie naukowej. Jego życie, które trwało do 13 marca 2019 roku, obejmowało wiele osiągnięć i znaczących wkładów w rozwój chemii.

W trakcie swojej kariery naukowej, Sarbak uzyskał tytuł profesora doktora habilitowanego, co stanowi potwierdzenie jego wysokich kompetencji i zaangażowania w badania oraz dydaktykę. Jego prace badawcze przyczyniły się do rozwoju wiedzy w tej dyscyplinie, a jego osiągnięcia są inspiracją dla przyszłych pokoleń chemików.

Życiorys

Zenon Sarbak był synem Bronisława i Zofii. W 1986 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a 2 czerwca 2000 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk chemicznych. Jego kariera naukowa obejmowała pracę na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Chemii Koordynacyjnej oraz w Pracowni Adsorpcji i Katalizy w Ochronie Środowiska, która znajduje się na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dodatkowo, współpracował z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Stanisława Staszica w Pile.

Po swojej śmierci został pochowany na cmentarzu parafialnym św. Antoniego Padewskiego w Poznaniu.

Publikacje

Zenon Sarbak jest autorem wielu znaczących prac naukowych, które dotyczą zastosowań technologii materiałowych i procesów chemicznych. Poniżej przedstawiamy wybrane publikacje, które przyczyniają się do rozwoju wiedzy w tych obszarach:

  • 2004: charakteryzacja właściwości powierzchni różnych popiołów lotnych,
  • 2007: utlenianie jako efektywna metoda usuwania organicznych związków siarki z paliw silnikowych,
  • 2007: termiczna charakterystyka katalizatorów molibdenowych oraz molibdenowo-platynowych,
  • 2008: usuwanie substancji węglowych z użyciem katalizatorów opartych na aluminium wspierających chrom i platynowy chrom.

Przypisy

  1. a b c Zmarł Profesor Zenon Sarbak. amu.edu.pl. [dostęp 22.03.2019 r.]
  2. a b c d e f g h i Prof. Zenon Marian Sarbak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska [dostęp 22.03.2019 r.] 
  3. a b Prof. zw. dr hab. Zenon Sarbak. chemia.amu.edu.pl
  4. Zastosowanie spektroskopii w podczerwieni w adsorpcji i katalizie (II)
  5. a b https://rejestry-notarialne.pl/37

Oceń: Zenon Sarbak

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:14