UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Michał Kruszona


Michał Kruszona, urodzony 11 lipca 1964 roku w Poznaniu, to znany polski historyk kultury oraz pisarz. Jako osoba wyróżniająca się na tle kulturowym w Polsce, zyskał uznanie w środowisku naukowym.

Obecnie pełni funkcję dyrektora Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, gdzie za jego kadencji zrealizowano liczne przedsięwzięcia mające na celu popularyzację lokalnej historii oraz kultury.

Życiorys

Od najmłodszych lat związany z malowniczymi Szamotłami, Michał Kruszona jest osobą, która dzięki swoim zainteresowaniom koncentruje się na obszarach dialogu między różnymi kulturami. Jego pasje obejmują szczególnie Kresy oraz tematykę wielokulturowości Karpat. Z wykształcenia jest historykiem i muzeologiem, a swoją edukację rozpoczął na UAM w Poznaniu. Dodatkowo, ukończył studia podyplomowe w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ w Krakowie, co poszerzyło jego kompetencje w obszarze badań kulturowych.

Przed objęciem stanowiska dyrektora Muzeum Zamek Górków w Szamotułach w 2005 roku, Michał zdobył doświadczenie jako organizator pomocy społecznej, nauczyciel historii, a także sprzedawca samochodów marki Citroën. Jego ścieżka kariery obejmowała również pracę jako dziennikarz w „Głosie Wielkopolskim”, a także w Domu Pomocy Społecznej dla mężczyzn z niepełnosprawnością umysłową w Chojnie koło Wronek.

Jako dyrektor muzeum, stworzył niezwykle interesujące kolekcje współczesnego malarstwa polskiego, w tym dzieła takich artystów jak Jerzy Nowosielski, Tadeusz Brzozowski, Jarosław Modzelewski, Zbigniew Makowski, Józef Robakowski oraz Leona Tarasewicza. Jego twórcza wizja oraz zaangażowanie w sztukę przyczyniły się do ożywienia kulturalnego tego regionu.

Pasją Michała są również podróże – odbył ich ponad trzydzieści po Rumunii, co wzbogaciło jego wiedzę o historii i kulturze różnych miejsc. Jednak jego duchowa i mentalna więź z Krakowem oraz chęć odwiedzania takich lokalizacji jak Lwów, Trabzon, Tbilisi, Jutlandia czy Uganda wpływają na jego życie. Uwielbia kultywować tradycję pielgrzymowania do grobów i nekropolii, co odzwierciedla jego głębokie zainteresowanie historią i pamięcią kulturową.

Nagrody

Michał Kruszona, utalentowany autor, zdobył uznanie za swoje wyjątkowe dzieła literackie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze nagrody i nominacje, które otrzymał w swojej karierze.

  • Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera w 2013 roku za książkę Czarnomorze. Wzdłuż wybrzeża w poprzek gór,
  • nominacja do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” w 2008 roku za dzieło Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła.

Twórczość

Twórczość Michała Kruszony obejmuje szereg interesujących dzieł, które można klasyfikować w różnych gatunkach. Jego publikacje przepełnione są pasją oraz poszukiwaniem nowych perspektyw, co czyni je cennym wkładem w literaturę podróżniczą oraz kulturową.

  • Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła, wyd. Zysk i s-ka, 2007,
  • Kulturalny atlas ptaków, wyd. Zysk i s-ka, 2008,
  • Huculszczyzna. Opowieść kabalistyczna, wyd. Zysk i s-ka, 2010,
  • Uganda. Jak się masz, Muzungu?, wyd. Zysk i s-ka, 2011,
  • Czarnomorze. Wzdłuż wybrzeża w poprzek gór, wyd. Zysk i s-ka, 2012,
  • Kawior astrachański. Podróż kryminalno-kulinarna, Wydawnictwo Tamaryn, Edipresse Polska S.A, 2013,
  • „Karpaccy gospodarze: demony i wilki” w pracy zbiorowej: W kręgu humanistycznej refleksji nad turystyką kulturową, Poznań 2008,
  • Kraina ciorby w pracy zbiorowej: Ugryźć świat, wyd. National Geographic, 2008,
  • W roku 2009 wydał, opatrzony własnymi komentarzami, cykl grafik Williama Hogartha Kariera Nierządnicy.

Każda z tych książek stanowi osobną opowieść, przenosząc czytelników w różne zakątki świata oraz prezentując bogactwo kulturowe i historyczne regionów, które Kruszona odwiedzał.

Przypisy

  1. „Ugryźć świat”
  2. „W kręgu humanistycznej refleksji nad turystyką kulturową”
  3. http://www.michalkruszona.pl/wiecej%20astrachan.htm
  4. Kariera Nierządnicy
  5. Uganda. Jak się masz, Muzungu?
  6. Huculszczyzna. Opowieść kabalistyczna
  7. „Kulturalny atlas ptaków”
  8. „Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła”

Oceń: Michał Kruszona

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:17