Teofil Mielcarzewicz


Teofil Mielcarzewicz, urodzony 11 listopada 1807 roku w Poznaniu, był osobowością, która na stałe wpisała się w historię polskiej sztuki i kultury. Jego działalność związana z litografią oraz ilustracjami pozostawiła istotny ślad w ówczesnej rzeczywistości społecznej.

Mielcarzewicz był nie tylko uznawanym litografem, ale także głównym ilustratorem popularnego w Lesznie pisma pt. Przyjaciel Lud. W swoich pracach wykazywał nie tylko umiejętności artystyczne, ale także zaangażowanie w kwestie społeczne i narodowe. Uczestniczył w wydarzeniach historycznych, stając po stronie walki o wolność, bierze udział w powstaniu listopadowym, co dodatkowo podkreśla jego patriotyzm i oddanie dla kraju.

Jego życie zakończyło się 20 czerwca 1879 roku w Poznaniu, gdzie pozostawił po sobie nie tylko dzieła sztuki, ale również inspirację dla przyszłych pokoleń artystów i działaczy społecznych.

Życiorys

Teofil Mielcarzewicz był utalentowanym artystą, którego życie związane było z wieloma ciekawymi wydarzeniami. Urodził się jako syn znanego rysownika, malarza amatora oraz radcy miejskiego Józefa, a jego matką była Rozalia z Męclewskich. W swoich pierwszych latach edukacji artystycznej, Mielcarzewicz początkowo kształcił się pod okiem swojego ojca, a jego umiejętności rysunkowe rozwijał później u Leona Perdischa w Gimnazjum św. Marii Magdaleny.

W 1825 roku, jego kariera zawodowa nabrała tempa, gdy rozpoczął pracę w poznańskim zakładzie litograficznym prowadzonym przez Karola Antoniego Simona. Ważnym epizodem w jego życiu było zaangażowanie w powstanie listopadowe, co nie mogło zresztą pozostać bez wpływu na jego późniejszą twórczość.

Po powrocie do Poznania otworzył własny zakład litograficzny, który mieścił się przy ul. Jezuickiej. Niestety, działalność ta nie przetrwała długo, a po dwóch latach musiał zamknąć interes. Kolejnym ważnym krokiem w jego karierze była praca w Towarzystwie Ziemstwa Kredytowego, gdzie zatrudniony był od 1834 do 1842 roku. W tym okresie Mielcarzewicz tworzył także ilustracje dla leszczyńskiego czasopisma Przyjaciel Ludu, z czasem stając się jego głównym ilustratorem.

Warto również dodać, że od 1837 roku był aktywnym członkiem poznańskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych. Po kilku latach, w latach 1848-1852, Mielcarzewicz pełnił rolę scenografa w dziale dramatycznym Towarzystwa Harmonia, co stanowiło kolejne ważne osiągnięcie jego artystycznej kariery.

Twórczość

Twórczość Teofila Mielcarzewicza skupiała się głównie na jego pasji do historii, a jego artystyczny zapał przejawiał się w obowiązku patriotycznym, który odczuwał w chwilach tworzenia. Marceli Motty, który miał okazję z nim współpracować, scharakteryzował go jako osobę skromną i cichą.

Swoją działalność artystyczną Teofil zakończył przed rokiem 1850, lecz pozostawił po sobie znaczący dorobek twórczy. Wśród jego najważniejszych dzieł należy wymienić album zatytułowany Wojsko polskie w roku 1831, znany także jako Das polnische Heer im Jahre 1831. Album ten, wydany przez Karola Antoniego Simona, składa się z 24 litografii, które przedstawiają różnorodne sceny z życia powstańców listopadowych. Artysta ukazał zarówno szeregowców, jak i oficerów, tworząc wartościowy dokument historyczny.

Do pozostałych prac Mielcarzewicza zalicza się m.in.: Święta Jadwiga rozdaje jałmużnę, Zbiór wizerunków wsławionych w ostatnich czasach Polaków, Wolni strzelcy, l’Abandonne, Orzeł Biały, Kosynier, Gwardia Narodowa, Cień królowej Barbary oraz zbiory rycin obrazujących typy i stroje ludowe, w tym seria Rodzina słowiańska.

W testamencie część swoich prac Mielcarzewicz przekazał Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk. Inne z jego dzieł znajdują się w Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz Gabinecie Rycin Ossolineum.

Przypisy

  1. Teofil Mielcarzewicz [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 02.11.2020 r.]
  2. a b Wojsko Polskie 1831. Litografie Teofila Mielcarzewicza ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej [online], BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA [dostęp 02.11.2020 r.]
  3. a b c d e f MagdalenaM. Warkoczewska MagdalenaM., Mielcarzewicz Teofil, [w:] AntoniA. Gąsiorowski, JerzyJ. Topolski (red.), Wielkopolski słownik biograficzny, Warszawa: Państwowe Wydawn. Nauk, 1981, s. 471, ISBN 83-01-02722-3, OCLC 8409625 [dostęp 02.11.2020 r.]
  4. a b c MagdalenaM. Warkoczewska MagdalenaM., Malarstwo i grafika epoki romantyzmu w Wielkopolsce : dzieje i funkcje, Warszawa: Państwowe Wydawn. Nauk, s. 35, 1984, ISBN 83-01-04858-1, OCLC 12906749 [dostęp 02.11.2020 r.]

Oceń: Teofil Mielcarzewicz

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:21