Włodzimierz Filipek


Włodzimierz Filipek był wyrazistą postacią w historii polskiej opozycji, szczególnie w latach osiemdziesiątych. Urodził się 1 lipca 1957 roku w Poznaniu, a jego działalność w ruchu opozycyjnym zyskała uznanie i szacunek wielu ludzi.

Filipek zmarł 23 listopada 2005 roku, pozostawiając po sobie dziedzictwo jako publicysta oraz wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jego zaangażowanie i determinacja w walce o wolność miały istotny wpływ na społeczność lokalną.

Życiorys

Włodzimierz Filipek, absolwent polonistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, w latach 70. XX wieku zaangażował się w działania związane z Komitetem Obrony Robotników i aktywnie brał udział w podziemnym ruchu wydawniczym. W 1980 roku był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Poznaniu.

Jako współzałożyciel Wszechnicy Robotniczej, Filipek organizował wykłady w zakładach pracy i promował działalność wydawniczą, co znacząco wpłynęło na edukację w tamtych czasach. Podczas stanu wojennego uwięziono go w Gębarzewie, ale nawet po zwolnieniu z internowania kontynuował swoją aktywność opozycyjną, redagując między innymi podziemne pismo „Czas”.

W nowej, wolnej Polsce jego teksty można było znaleźć w takich pismach jak „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Zeszyty Historyczne”, „Czas Kultury” oraz „Karta”. Filipek był również twórcą filmów i programów telewizyjnych, a jego talent artystyczny zaowocował związkiem z grupą Wunderteam.

W ostatnich latach życia uczył historii sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie był wysoko cenionym wykładowcą, lubianym przez studentów. Interesował się kulturą europejską XX wieku oraz angażował się w różnorodne inicjatywy społeczne. Prywatnie, znany był ze swojej skromności i na co dzień poruszał się po Poznaniu na rowerze.

23 listopada 2005 roku, zacne życie Włodzimierza Filipka zakończyło się niespodziewanie. Został pochowany w alei zasłużonych na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu (AZ-L-116). W 2006 roku ukazała się książka zawierająca jego zebrane teksty, nosząca tytuł „Dziennikarz w świecie klerków”. W marcu 2007 roku ujawniono jednak, że w latach 70. i 80. XX wieku jego działalność była wielokrotnie denuncjowana służbom bezpieczeństwa.


Oceń: Włodzimierz Filipek

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:20